Choroby serca: wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Choroby serca mogą być wrodzone lub nabyte, chociaż te ostatnie są znacznie częstsze. Wyjaśnimy wszystko na ich temat oraz czynniki ryzyka, które sprzyjają ich pojawieniu się.
Choroby serca: wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Choroby serca to pojęcie często stosowana na przemian z patologią sercowo-naczyniową, chociaż prawda jest taka, że to drugie odnosi się typowo do zajęcia naczyń krwionośnych.

Choroby serca stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. Jednak większości z nich można zapobiec. Z tego powodu w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć o chorobach serca i o tym jak im zapobiegać.

Choroby serca

Choroby serca to niejednorodna grupa patologii, które wpływają na serce, zarówno strukturalnie, jak i w jego funkcjonowaniu. Mogą również obejmować pewne patologie naczyniowe, takie jak zwężenie naczyń krwionośnych.

Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj dzieli się je na kilka grup. W pierwszej kolejności znajdujemy te, które polegają na zmianie rytmu serca: arytmie. Z drugiej strony mamy wrodzone wady serca, czyli te obecne od urodzenia.

Choroby serca obejmują również anomalie strukturalne. Na przykład problemy związane z zastawkami serca lub kardiomiopatie obejmujące zmiany mięśnia sercowego. Poniżej znajduje się podstawowe wyjaśnienie trzech najważniejszych z nich.

Tętnica w przekroju. Choroby serca
Obecność blaszek miażdżycowych jest czynnikiem ryzyka dławicy piersiowej i zawałów serca.

Arterioskleroza

Miażdżyca tętnic jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób serca. Jest zaliczana do patologii sercowo-naczyniowych i ważne jest, aby to podkreślić, ponieważ często powoduje poważne komplikacje.

To zaburzenie sprawia, że tętnice stają się sztywne i grube. W ten sposób zmienia się przepływ krwi do tkanek organizmu. Z drugiej strony miażdżyca jest specyficznym rodzajem miażdżycy naczyń, chociaż nie są one tym samym. W tym przypadku mówimy o stwardnieniu ścian tętnic, które nie są tworzone przez blaszki miażdżycowe.

Zwykle dzieje się tak, że miażdżyca wpływa na tętnice wieńcowe. W ten sposób serce przestaje otrzymywać wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ze względu na blokujące je płytki tłuszczu i cholesterolu.

Dławica piersiowa i zawał mięśnia sercowego

Zarówno dusznica bolesna, jak i zawały serca są patologiami ściśle związanymi z miażdżycą. Występują, gdy w tętnicach wieńcowych występuje już wyraźna niedrożność.

Gdy niedrożność jest częściowa, zwykle występuje dusznica bolesna. Pojawia się silny ból, ale nie dochodzi do zawału. Ból pojawia się w klatce piersiowej i znika wkrótce po odpoczynku.

W przeciwieństwie do tego ostry zawał mięśnia sercowego to intensywny ból, który nie ustępuje po odpoczynku i wskazuje na brak tlenu docierającego do tkanki serca. Ostatecznie wynikiem jest martwica komórek. Zawał jest obecnie jedną z głównych przyczyn śmierci .

Jak rozwija się choroba serca?

Rozwój choroby serca zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, możemy rozróżnić patologie wrodzone i nabyte. Wrodzone to te, które są obecne od urodzenia.

Wady wrodzone są często przyczyną zaburzeń rytmu serca i wad zastawkowych serca. Z drugiej strony nabyte wady są zwykle związane z szeregiem czynników ryzyka i szkodliwych nawyków.

Na przykład, jak wyjaśniono w Journal of Clinical Medicine, palenie, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca są wyznacznikami ich rozwoju. To samo dotyczy innych używek, takich jak alkohol czy kokaina, a także stresu i braku ruchu.

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko chorób serca i nie możemy nic na to poradzić, np. starzenie się i upływ czasu. Infekcje i inne choroby metaboliczne (takie jak hemochromatoza) mogą być powiązane.

Jakie są oznaki choroby serca?

Objawy chorób serca mogą być różne. Wpływają na naczynia krwionośne, powodując patologie takie jak miażdżyca tętnic wieńcowych czy zmiana rytmu serca. Dlatego wyjaśnimy ogólnie, jakie znaki zwykle pojawiają się w każdej sytuacji.

Po pierwsze, kiedy mówimy o miażdżycy, objawy będą pochodzić z dusznicy bolesnej lub zawału serca. W takich przypadkach dominuje silny ból w klatce piersiowej i duszność.

Ponadto ból może promieniować na szczękę lub ramię. Należy jednak pamiętać, że objawy nie są takie same u mężczyzn i kobiet. Jak wyjaśnia Mayo Clinic, kobiety częściej cierpią na rzadkie objawy, takie jak nudności, wymioty lub niestrawność.

Zaburzenia rytmu charakteryzują się uczuciem kołatania serca lub trzepotania w klatce piersiowej oraz ogólnym złym samopoczuciem. W wielu przypadkach występują zawroty głowy i omdlenia.

Z drugiej strony wrodzone wady serca powodują trudności w oddychaniu i wykonywaniu czynności fizycznych. Zwykle osoby takie cierpią na obrzęk nóg, a nawet brzucha. W najcięższych przypadkach może wystąpić sinica.

Jak wykryć choroby serca?

Dzięki postępowi w nauce i medycynie pojawia się coraz więcej sposobów wykrywania chorób serca. W niektórych przypadkach jest nawet możliwa diagnostyka prenatalna. W ten sposób można wcześnie rozpocząć leczenie i uniknąć powikłań.

Badaniami najczęściej stosowanymi w konsultacjach kardiologicznych są elektrokardiogram i cewnikowanie serca. Jednak nie są to jedyne opcje. Można również zastosować tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i testy wysiłkowe.

Elektrokardiogram

Elektrokardiogram jest zwykle wstępnym badaniem pod kątem ewentualnej patologii serca. Dzieje się tak, ponieważ jest to mało inwazyjny i tani zabieg.

Umożliwia rejestrację sygnałów elektrycznych wytwarzanych w sercu. W ten sposób można zaobserwować, czy nie ma nieprawidłowości w rytmie, a nawet w strukturze.

Echokardiogram

Echokardiogram jest również często wykonywanym badaniem nieinwazyjnym. To ultradźwięki, które pozwalają zobaczyć strukturę i funkcję serca.

Hiszpańskie Towarzystwo Obrazowania Kardiologicznego wyjaśnia, że tę technikę można łączyć z Dopplerem, co jest bardzo przydatne, zwłaszcza po zawale mięśnia sercowego. Technika dopplerowska nadaje kolor dynamice widzianego obrazu i można za jej pomocą skontrolować krążenie krwi.

Cewnikowanie

Cewnikowanie to nie tylko badanie diagnostyczne, ale także leczenie wielu schorzeń kardiologicznych. Jest szczególnie przydatne w miażdżycy tętnic wieńcowych.

Polega na wprowadzeniu rurki (cewnika) przez żyłę lub tętnicę dystalną. Rurka ta jest kierowana do serca, gdzie daną wadę można zaobserwować, a nawet naprawić, na przykład umieszczając stent w celu otwarcia tętnicy.

Jakie operacje pomagają w chorobach serca?

Chirurgia jest bardzo przydatną metodą leczenia niektórych chorób serca. W rzeczywistości w wielu przypadkach jest to jedyny ostateczny sposób na wyleczenie choroby. Wyjaśnimy teraz niektóre techniki, które są zwykle używane.

Aterektomia

Aterektomia to zabieg, który umożliwia usunięcie blaszki miażdżycowej z wnętrza tętnic. Wykonywany jest za pomocą cewnika zakończonego skalpelem, laserem lub ostrym ostrzem, które pomaga usunąć blaszkę.

Angioplastyka

Angioplastyka polega na wprowadzeniu na końcu cewnika z nadmuchiwanym balonem. Ten cewnik jest umieszczany w zatkanym naczyniu, o którym mowa. Balon jest następnie nadmuchiwany, aby zwiększyć kaliber tętnicy. To zabieg, który można wykonać nawet w warunkach ambulatoryjnych.

Rozrusznik serca

Rozrusznik serca to urządzenie elektroniczne, które pomaga regulować rytm serca. Według Instytutu Sercowo-Naczyniowego w Buenos Aires (ICBA) jest bardzo przydatny w leczeniu arytmii, a jego umieszczenie wiąże się z niskim ryzykiem powikłań.

Kobieta z bólem w klatce piersiowej.
Ból w klatce piersiowej może być oznaką choroby serca i wymaga pomocy medycznej.

Czy dzieci mogą zachorować na chorobę serca?

Dzieci są również podatne na choroby serca. W rzeczywistości, jak wskazaliśmy na początku, niektóre z tych patologii są spowodowane wadami wrodzonymi. Te z kolei jeśli są poważne, zwykle ujawniają się w dzieciństwie.

Na przykład niezwykła komunikacja między różnymi jamami serca. To samo dzieje się z wrodzonymi zastawkami, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zastawek serca.

Choroby serca – niektórym można zapobiegać

Należy zawsze pamiętać, że wiele chorób serca powstaje w wyniku złych nawyków. Na przykład palenie, zła dieta lub siedzący tryb życia.

Dlatego najlepiej byłoby spróbować działać na te czynniki, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca. Kontrolowanie stresu i wagi oraz podejmowanie umiarkowanych ćwiczeń to niezbędne środki. Ponadto ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów lub wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.