Jaki jest związek picia kawy z zawałem serca

Jaki jest związek picia kawy z zawałem serca
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zobaczmy dziś, jaki jest związek picia kawy z zawałem i co mówią o nim badania naukowe. W końcu jakiś związek między nimi z pewnością zachodzi, ale nadal dyskutuje się, czy jest on pozytywny czy negatywny.

Najwyraźniej to nie sama kofeina, ale sposób przygotowania i spożycia napoju ma kluczowe znaczenie dla efektu, jaki wywiera na układ sercowo-naczyniowy.

Spożycie kawy jest powiązane z możliwością ryzyka zawału serca, chociaż badania naukowe różnią się co do poglądów na ten temat. Dla niektórych badaczy kawa zwiększa ryzyko, a dla innych jest wręcz odwrotnie.

Kawa zajmuje bardzo ważne miejsce wśród wszystkich istniejących napojów. Jest popularna prawie na całym świecie i stanowi nawyk wykraczający poza kwestie samej diety. Moment na kawę to niejednokrotnie równocześnie przestrzeń do spotkania i dialogu.

Kofeina

Dlatego też jej wpływ na zdrowie budzi zainteresowanie. Konsumentów jest tak wielu, że w przypadku wykrycia wiarygodnego zagrożenia życia należałoby podjąć surowe środki.

Ogólnie rzecz biorąc, panuje nie najlepsza opinia, która łączy kofeinę z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, nierzadko zdarza się, że pacjenci z zawałem serca zaprzestają picia kawy z własnej woli, bez wskazań medycznych.

Badając związek spożycia kawy i ataków serca, przyjmowano, że badaną substancją jest kofeina. Dotyczyły one więc także innych napojów, które również ją zawierają, takich jak niektóre energetyki. Jednakże pewne szwedzkie badanie naukowe wykazało, że kawa jako taka jest problemem ze względu na sposób przyrządzania, a nie tylko w związku z samą kofeiną.

Sposób picia kawy a ryzyko zawału serca

Grupa badawcza z Uniwersytetu w Gothenburgu zbadała różnice między skutkami kardiologicznymi różnych sposobów przygotowywania kawy. Interesujące okazało się to, jak każdy sposób okazał się wpływać na śmiertelność badanych grup.

Według tego badania głównym wyznacznikiem związku między spożyciem kawy a zawałem serca jest jej filtrowanie. Podczas filtrowania kawy zapobiega się przedostawaniu się do organizmu substancji o niepożądanym działaniu.

Substancje te mogą zwiększać poziom cholesterolu LDL, zwiększać częstość akcji serca i zmieniać jego rytm. Wszystkie trzy problemy są szkodliwe dla tętnic i serca. Jeszcze gorzej jest, jeśli dana osoba wykazuje inne niepokojące czynniki, takie jak otyłość lub cukrzyca.

Według naukowców ze Szwecji gdy kawa nie jest filtrowana, do organizmu dostaje się 30 razy więcej toksycznych substancji niż po filtrowaniu. Ta różnica może być znacząca z punktu widzenia naszego zdrowia.

Mężczyzna pije kawę

A może jest odwrotnie? Przeciwstawne opinie badaczy

Z drugiej strony, w przeciwieństwie do tych opracowanych przez szwedzkich naukowców, istnieją metaanalizy, które opowiadają się za używaniem kawy jako środka ochrony serca, a nie jako czynnika ryzyka. Jej spożycie stanowiło nawet część zaleceń kardiologicznych w ostatniej dekadzie.

Metaanaliza opublikowana w „Journal of the American College of Cardiology” nie wykazała związku między spożyciem kawy a zawałem serca. Wręcz przeciwnie, efekty, które przyniosły badania, mówią o korzyściach.

U badanych osób, które piły do ​​4 filiżanek kawy dziennie, ryzyko wcześniejszej śmierci było o 18% niższe. Podsumowując, osoby pijące regularnie umiarkowane ilości kawy miały żyły dłużej.

Wyjaśnienie stanowić mogą przeciwutleniacze zawarte w kawie, które są spożywane razem z kofeiną. Substancje te są ważne dla starzenia się komórek, ponieważ blokują wewnętrzne toksyny wytwarzane przez człowieka w trakcie życia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kofeina – zobacz, co mówi o niej nauka?

Związek picia kawy z zawałem: problem kortyzolu

Związek picia kawy z zawałem

Kofeina to substancja zwiększająca produkcję kortyzolu w organizmie. Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ organizm uwalnia go w celu zwiększenia czujności i reakcji obronnej.

Kiedy występuje nadmiar kortyzolu, tętno przyspiesza, a ciśnienie krwi nieznacznie rośnie. Obie sytuacje nie są pożądane u chorego na serce lub u osoby z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Osoby regularnie pijące kawę przyzwyczajają się do nieznacznie podwyższonego poziomu kortyzolu. Podwyższenie ciśnienia krwi nie jest znaczące i nie wydaje się zwiększać częstości akcji serca. W każdym razie ci, którzy są podejrzliwi wobec picia i jej wpływu na serce, z pewnością unikają jej z tego powodu.

Nie jest jasne, czy spożywanie kawy może mieć związek z z zawałem serca z powodu kortyzolu. Badania na ten temat wciąż trwają. Utrzymywanie poziomu tego hormonu pod kontrolą stanowi jedną z nadziei terapeutycznych na przykład w przypadku wysokiego ciśnienia krwi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kawa – ile filiżanek można pić dziennie?

Podsumowując: czy powinniśmy pić kawę?

Odpowiedź jest jasna: oczywiście ​​możemy napić się kawy, jeśli lubimy ten napój. Jednak, jak we wszystkim w życiu, to umiar jest sposobem na uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków.

Ważne jest, by zrozumieć, że samo picie kawy nie może prowadzić do zawału serca. Inne aspekty, takie jak dieta i brak ćwiczeń, wpływają na ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawał. Ostatecznie o naszym zdrowiu decydują nasze nawyki.

Artykuł napisał i zweryfikował lekarz Leonardo Biolatto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ding, Ming, et al. “Long-term coffee consumption and risk of cardiovascular disease: a systematic review and a dose–response meta-analysis of prospective cohort studies.” Circulation 129.6 (2014): 643-659.
  • Tverdal, Aage, et al. “Coffee consumption and mortality from cardiovascular diseases and total mortality: Does the brewing method matter?.” European Journal of Preventive Cardiology (2020): 2047487320914443.
  • Medina, Jaime Bonilla. “Los beneficios del consumo de café.” Revista de la Facultad de Ciencias de la Salud de la Universidad del Cauca 19.2 (2017): 47-48.
  • Krittanawong, Chayakrit, et al. “ASSOCIATION BETWEEN COFFEE CONSUMPTION AND RISK OF HEART FAILURE: A SYSTEMATIC REVIEW AND META-ANALYSIS.” Journal of the American College of Cardiology 71.11 Supplement (2018): A865.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.