Nietypowe objawy zawału serca u kobiet

W dzisiejszym artykule omówimy sobie niektóre z bardziej niezwykłych dolegliwości, które u kobiet mogą oznaczać objawy zawału serca.
Nietypowe objawy zawału serca u kobiet

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule omówimy sobie niektóre z bardziej niezwykłych dolegliwości, które u kobiet mogą oznaczać objawy zawału serca.

Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, szczególnie po osiągnięciu wieku dojrzałego. W krajach takich jak Stany Zjednoczone i Hiszpania stały się one nawet główną przyczyną zgonów kobiet.

Pod względem liczbowym przekroczyły także inne przyczyny, takie jak rak piersi i jajników. Ważne jest zatem, abyśmy byli w stanie zidentyfikować różne nietypowe objawy zawału serca u kobiet, aby spróbować zmniejszyć te niepokojące statystyki.

Powodem ogromnego zaniepokojenia ekspertów w dziedzinie zdrowia jest to, że kobiety rzadziej odwiedzają lekarza niż mężczyźni. Dłużej także decydują się na wybranie się do ośrodka zdrowia. Jest to niewątpliwie jedna z głównych przyczyn wzrostu śmiertelności kobiet z powodu chorób układu krążenia.

Ataki serca charakteryzują się szeregiem typowych objawów, które dają znać, że cierpisz na tę poważną chorobę. Ale w przypadku wielu kobiet występują mocno nietypowe objawy zawału serca, które można łatwo pomylić z innymi problemami zdrowotnymi.

Może to prowadzić do braku podjęcia jakichkolwiek kroków zapobiegawczych lub też nieprawidłowej reakcji. Albo też zlekceważenie uzyskanej wcześniej diagnozy. Dziś postaramy się zająć nieco bliżej tym istotnym zagadnieniem. Zapraszamy więc do lektury!

Objawy zawału serca a czynniki podwyższonego ryzyka

Zawał serca może wystąpić w dowolnym momencie bez ostrzeżenia. Ale są także pewne czynniki ryzyka, które zwiększają Twoje „szanse” na wystąpienie tego problemu w pewnym momencie Twojego życia. Należą do nich między innymi:

  • Cukrzyca
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Palenie papierosów
  • Wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • Otyłość i nadwaga
  • Prowadzenie siedzącego trybu życia

Większość osób prowadzących zdrowy tryb życia cechuje się zredukowanym ryzykiem wystąpienia zawału serca. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma innych, mniej przewidywalnych czynników, takich jak wrodzone wady serca lub inne problemy, które mogłyby doprowadzić do zawału.

Nietypowe objawy zawału serca u kobiet

W wielu przypadkach opisane poniżej nietypowe objawy zawału serca mogą być mylące zarówno dla pacjentki, jak i dla lekarza, który ją bada. W rzeczywistości wielu ekspertów przyznaje, że gdyby ponownie pokazano im te same objawy, prawdopodobnie nie doszliby do wniosku, że podstawową przyczyną jest w tym przypadku zawał serca.

Jednak są wśród nas ludzie, którzy mają predyspozycje do problemów sercowo-naczyniowych. Jest to sprawa niepodlegająca dyskusji. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że lekarze rozpoznają, co się z nimi dzieje i zlecą przeprowadzenie odpowiednich badań.

Nie jest powiedziane, że będziesz narażona lub dostrzeżesz u siebie opisane poniżej czynniki ryzyka. Jednak ważne jest, aby wszystkie kobiety były świadome obecności różnych nietypowych objawów zawału serca. Powinny również pamiętać, że objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni.

Uczucie przemożnego zmęczenia

Uczucie ciągłego zmęczenia jest często przypisywane złej jakości snu lub zażywaniu pewnych leków. Może ono również wynikać z narażenia na stresujące sytuacje. Ale jeśli zmęczenie pojawia się przez cały czas lub jest bardzo silne, może to być pierwsza oznaka zawału serca lub choroby tego narządu.

W trakcie badania kobiet, które przeżyły zawał serca, 70% respondentek zgłosiło uczucie skrajnego zmęczenia w poprzedzających to wydarzenie dniach i tygodniach.

Bezsenność

Ściśle powiązana z opisanym powyżej objawem bezsenność można uznać za kolejną pozycję na liście obejmującej nietypowe objawy zawału serca u kobiet. Prawdą jest, że wiele czynników może wywołać bezsenność.

Jednak jedno badanie wykazało niezbicie, że prawie połowa kobiet, które przeszły zawał serca, również miała problemy ze snem w dniach i tygodniach poprzedzających chorobę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Różne rodzaje bezsenności – dowiedz się o nich wszystkiego!

Kaszel i duszność

Być może nie cierpisz ogólnie rzecz biorąc na problemy z oddychaniem, ale nagle masz problemy z wzięciem głębokiego oddechu. Podczas wykonywania codziennych czynności dostrzegasz u siebie okazjonalne trudności w oddychaniu.

Jednak w połączeniu z niewyjaśnionym kaszlem może to być również wczesny sygnał ostrzegawczy przed potencjalnym zawałem serca. Nie zapominaj jednak, że może to być spowodowane także wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

Zgaga i wzdęcia to też mogą być objawy zawału serca

Uczucie pieczenia w przełyku lub zapalenie brzucha po jedzeniu może być również wczesnym objawem zawału serca u kobiet. Jedno z badań wykazało, że 40% kobiet, które mają za sobą atak serca, doświadczyło tych problemów zaledwie chwilę wcześniej.

Zawroty głowy i obfite pocenie się

Kolejnym z naszych niezwykłych objawów zawału serca są zawroty głowy i pocenie się. Chociaż te dwa symptomy są częściej związane z menopauzą, stwierdzono również, że mogą również wystąpić tuż przed zawałem serca.

Spośród kobiet, które przeżyły zawał serca, 40% z nich przypominało sobie zawroty głowy lub uczucie oszołomienia bezpośrednio przed tym wydarzeniem. Kolejne 40% skarżyło się na tak zwane „zimne poty”.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nadmierne pocenie się – jak mu zapobiegać?

Uczucie lęku bez wyraźnej przyczyny

Niewyjaśniony niepokój to ostatni objaw, o którym należy pamiętać, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ucisk w klatce piersiowej. Jedna trzecia kobiet będących ofiarami zawału serca doświadczyła niewytłumaczalnego niepokoju tuż przed atakiem. Ponadto powinnaś również wiedzieć, że stres i niepokój mogą w rzeczywistości zwiększyć ryzyko zawału serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.