Nerwy dłoni: poznaj najważniejsze z nich

Nerwy dłoni: poznaj najważniejsze z nich

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Opuszki palców u rąk to jeden z najbardziej unerwionych obszarów w ciele. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze nerwy dłoni, które powinnaś znać.

Nerwy dłoni to prawdziwy cud natury! Opuszki palców to jeden z najbardziej unerwionych obszarów w ciele każdego człowieka. Właśnie dlatego stanowią główne źródło informacji dotykowych.

Główne nerwy dłoni

W celach dydaktycznych nerwy dłoni dzieli się zazwyczaj na dwie grupy: te, które dominują na grzbiecie dłoni oraz te, które mieszczą się od strony wnętrza dłoni. Jednak nie są one od siebie oddzielone. Wręcz przeciwnie: tworzą wspólnie połączoną sieć nerwową.

Nerwy dłoni odpowiadają za przekazywanie informacji sensorycznych do mózgu. Poza tym biorą również udział w poruszaniu rękoma, palcami i ramionami. W dalszej części artykułu wymienimy najważniejsze z nich i wyjaśnimy ich działanie.

1. Nerw pośrodkowy

Nerw pośrodkowy to nerw czuciowo-ruchowy. Unerwia mięśnie przedramienia i wnętrza dłoni. Składa się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Zewnętrzna odnoga tego nerwu prowadzi do punktu, w którym dłoń łączy się z kciukiem. Poza tym zewnętrzna część tego nerwu łączy się z dłoniowym nerwem palca wskazującego.

Nerw
Jeden z najważniejszych nerwów w dłoni to nerw pośrodkowy, który przekazuje informacje czuciowe i ruchowe.

Z kolei jego wewnętrzna część łączy się z wewnętrznym nerwem palca wskazującego. Poza tym zewnętrzne i wewnętrzne nerwy dłoni i palców łączą się z trzecim palcem, ze zewnętrzny również z czwartym. Odpowiada za czucie w zewnętrznej połowie dłoni.

Nerw pośrodkowy unerwia mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, mięsień dłoniowy długi i mięsień zginacz powierzchowny palców. Ze względu na swoje położenie może dochodzić do jego uszkodzenia z powodu ucisku przez sąsiadującą strukturę w różnych miejscach.

Może Cię również zainteresować: Układ nerwowy – 6 trików, by go wzmocnić

2. Nerw łokciowy

Nerw łokciowy jest uznawany za nerw łączony. Oznacza to, że łączy w sobie włókna ruchowe i czuciowe. Posiada odnogę zewnętrzną, która wspiera się na kości haczykowatej nadgarstka.

Łączy się z mięśniem dłoniowym krótkim i rozdziela się do palca środkowego i połowy palców. Poza tym łączy się z trzecim i czwartym mięśniem glistowatym ręki oraz wszystkimi mięśniami międzykostnymi dłoni oraz mięśniem międzykostnym grzbietu.

Ten nerw unerwia jedynie dwa mięśnie przedramienia: mięsień zginacz łokciowy nadgarstka oraz przyśrodkową część mięśnia zginacza głębokiego palców.

Unerwia głównie mięśnie dłoni. Odpowiada za wrażliwość w łokciowej części wnętrza dłoni oraz jej grzbietu, jak również w czwartym i piątym palcu.

3. Nerw promieniowy

Jeden z głównych nerwów dłoni to nerw promieniowy. Mieści się we wnętrzu dłoni. Unerwia część grzbietową dłoni, grzbietową część kciuka, palca wskazującego, środkowego i boczną część palca serdecznego wyłączając macierz paznokcia.

Jedna ręka trzymająca drugą - nerwy dłoni
Nerw promieniowy bierze udział w poruszaniu wieloma mięśniami ramienia.

To nerw czuciowo-ruchowy. Bierze udział głównie w ruchach prostujących łokieć, nadgarstek i palce. Poza tym wspomaga supinację przedramienia. Innymi słowy, pomaga obracać dany obszar do środka i na zewnątrz.

Unerwia kilka mięśni, w tym triceps. Oprócz tego unerwia także mięśnie grzbietowe ramienia (mięsień trójgłowy ramienia oraz mięsień łokciowy) i zewnętrzne prostowniki nadgarstków i dłoni. Poza tym unerwia także głowę długą, głowę przyśrodkową i głowę boczną mięśnia trójgłowego ramienia.

Może Cię również zainteresować: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie!

4. Nerw promieniowy skórny

Znajduje się na grzbiecie dłoni. Ten nerw przechodzi przez rozcięgno przedramienia, czyli warstwę mięśni znajdującą się w tym obszarze. Przechodzi pod ścięgnem mięśnia ramienno-promieniowego. Następnie łączy się ze promieniowym ścięgnem ruchowym w łokciu.

Nerw promieniowy skórny unerwia paliczki kciuka oraz pierwszy paliczek palca wskazującego. Poza tym również zewnętrzną stronę pierwszego paliczka palca środkowego i grzbiet dłoni.

5. Nerw łokciowy skórny

Chwytanie kciuka - nerwy dłoni
Nerw łokciowy skórny unerwia trzeci, czwarty i piąty palec dłoni.

Łączy się z grzbietowym odgałęzieniem nerwu łokciowego. Unerwia wewnętrzną część palca środkowego i krawędź paznokcia palca serdecznego po jego wewnętrznej stronie. Poza tym wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie małego palca.

To może Cię zainteresować ...
Drętwienie dłoni: 5 naturalnych domowych lekarstw
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Drętwienie dłoni: 5 naturalnych domowych lekarstw

Choć te naturalne, domowe sposoby na drętwienie dłoni mogą przynieść Ci ogromną ulgę, ważne jest też to, byś połączyła stosowanie ich ze zdrowymi n...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Netter, F. H., & Brass, A. (1994). Sistema Nervioso, Tomo I: Parte 1. Anatomía y Fisiología (Vol. 1). Elsevier España.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.