Uszkodzenie stożka rotatorów: co warto wiedzieć?

Uszkodzenie stożka rotatorów: co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2020

Uszkodzenie stożka rotatorów wywołuje ból i ogranicza ruchy ramienia. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega ten uraz i dlaczego do niego dochodzi.

Uszkodzenie stożka rotatorów to częsty uraz, który dotyka ramiona osób w średnim wieku. Tym samym to jedna z głównych przyczyn bólu ramienia.

Stożek rotatorów to grupa mięśni i ścięgien, które są przyłączone do kości ramienia. Odpowiadają za utrzymywanie stabilności stawów oraz umożliwia właściwe wykonywanie wszystkich ruchów.

Niestety ramię to część ciała, w której pojawia się atrofia, co często prowadzi do wystąpienia uczucia dyskomfortu. Urazy tego obszaru są bardzo bolesne i unieruchamiające. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy zamieścić wszystkie informacje na temat uszkodzenia stożka rotatorów.

Na czym polega uszkodzenie stożka rotatorów?

Ten rodzaj urazy dotyka każdego roku około 4 osoby na 100.000.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że jego częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Większość pacjentów, u których wykrywa się ten uraz, to osoby w wieku od 50 do 60 lat.

Zazwyczaj dzieje się tak ponieważ urazy tego stawy są bezpośrednio związane z upływem czasu i pogarszaniem się stanu mięśni oraz kości. W przeciwieństwie do innych problemów ze stawami, ten uraz jest rzadko kiedy wywoływany przez uderzenie

Większość uszkodzeń stożka rotatorów pojawia się u osób, które stale wykonują te samy ruchy ramion podczas pracy lub w czasie wolnym. Nic dziwnego, że przypadłość ta dotyka sportowców, stolarzy i malarzy.

Stożek rotatorów – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, stożek rotatorów to zespół mięśni i ścięgien. Wszystkie z nich otaczają staw i przytrzymują kość ramienną na swoim miejscu. Poza tym umożliwiają wykonywanie prawidłowych ruchów ramienia, takich jak obracanie i unoszenie rąk.

Mięśnie z tej grupy są małe, ale sprawiają, że ruchy są precyzyjne i skoordynowane. Zaliczamy do nich:

Uszkodzenie stożka rotatorów - zdjęcie RTG

Z nich wszystkich najbardziej podatny na urazy jest mięsień nadgrzbietowy. Odpowiada on za unoszenie ramienia w bok, dlatego gdy dojdzie do jego kontuzji, ruchy ręką stają się bolesne i trudne do wykonania.

Co wywołuje uszkodzenie stożka rotatorów?

Zazwyczaj uszkodzenie stożka rotatorów pojawia się z powodu nadwyrężenia mięśnia wynikającego z wykonywanie powtarzających się ruchów. Zaliczamy do nich podnoszenie ciężkich przedmiotów i trzymanie uniesionego ramienia przez dłuższy czas.

Jednak uraz ten może również wystąpić z powodu niepodziewanej kontuzji. Zdarza się to rzadziej, ale czasami wywołuje go upadek lub nagły ruch. Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia tego urazu to:

  • Wiek. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ten uraz dotyka zazwyczaj osoby w wieku od 50 do 60 lat.
  • Określone zawody, na przykład stolarstwo czy budowlanka. Dzieje się tak, ponieważ profesjonaliści, którzy je uprawiają, wykonują wiele identycznych, powtarzających się ruchów.
  • Zawodowe uprawianie sportów takich jak tenis czy koszykówka.
  • Wcześniejsze występowanie tego urazu u pacjenta lub u członków jego rodziny.

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Objawy, które pojawiają się u każdego z pacjentów, zależą od ciężkości urazu. Jednak główny z nich to ból ramienia. Oprócz tego obserwuje się ograniczenie wszelkich ruchów stawu.

Mężczyzna z bólem ramienia

Niektóre osoby odczuwają problemy głównie w nocy. Praktycznie nie są w stanie spać na kontuzjowanej stronie. Poza tym utrudnione staje się wykonywanie takich codzienne czynności jak czesanie włosów, ubieranie się, a nawet mycie się.

Uszkodzenie stożka rotatorów może prowadzić do powstania poważnych komplikacji zdrowotnych, jeśli nie zostanie wyleczone we właściwym czasie. Wszystko dlatego, że kontuzjowana kończyna nie jest wystarczająco aktywna, co może pogarszać stan ramienia.

Diagnoza

Na samym początku lekarz przeprowadzi badanie, aby zdiagnozować uszkodzenie stożka rotatorów. W tym celu sprawdzi możliwość poruszania ramieniem oraz przekona się, czy występuje ból stawu.

Poza tym w celach diagnozy często wykorzystuje się dodatkowe badania, takie jak badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. USG pozwala lekarzowi ocenić stan ścięgien i mięśni podczas ruchu. Poza tym to powszechnie dostępne i mało inwazyjne metody diagnostyczne.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, uszkodzenie stożka rotatorów to uraz, który często dotyka osoby w średnim wieku. Często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, dlatego jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na jego występowanie, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.