Zespół szyjno-barkowy - ból promieniujący do ramion

Zespół szyjno-barkowy może być wynikiem urazu lub przewlekłego stresu. Branie na zmianę gorącego i zimnego prysznica może ulżyć w bólu.
Zespół szyjno-barkowy - ból promieniujący do ramion
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choć nazwa może brzmieć niepokojąco, zespół szyjno-barkowy to problem występujący dużo częściej, niż mógłbyś się spodziewać. Jest to ból, który zaczyna się w karku i promieniuje na wszystkie strony, zwłaszcza do ramion, a nawet palców.

Ból ten jest niemal paraliżujący i wbrew powszechnemu przekonaniu, może dotknąć każdego, nie tylko osoby intensywnie uprawiające sport. Zespół szyjno-barkowy to problem wynikający ze stresu, nieustannego niepokoju, a często także i artretyzmu.

Dowiedz się więcej na temat tego rzadko omawianego schorzenia!

Zespół szyjno-barkowy: kiedy ruch zaczyna boleć

Kiedy dopada to dość popularne schorzenie, każdy ruch staje się bolesny: poruszanie głową, sięganie po jakąkolwiek rzecz, siedzenie, czytanie, siadanie i wstawanie, a nawet oddychanie. Zespół szyjno-barkowy oddziałuje na wszystkie kręgi szyjne.

To nie jest taki ból jak przy naciągnięciu mięśnia. Jest on dużo bardziej intensywny i w wielkim stopniu uniemożliwia swobodę ruchów.

Wyobraź sobie kręgi szyjne – te od C1 do C7 – czyli te najmniejsze.

 • Wewnątrz tych małych kości znajdują się więzadła, ścięgna, mięśnie i włókna nerwowe.
 • Kiedy w którymś z tych elementów wystąpi stan zapalny, ból zaczyna promieniować do różnych części ciała. Stan zapalny zaczyna się rozwijać w kręgosłupie i przenosi się na ramiona, łopatki, ręce, a nawet na tułów.

Jakie są przyczyny zespołu szyjno-barkowego?

 • Urazy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z głównych powodów występowania zespołu szyjno-barkowego są kontuzje wywołane w czasie wypadku lub podczas uprawiania sportu. Główne przyczyny bólu to wybicie stawu, pęknięcie kości bądź naciągnięcie lub zerwanie mięśnia.
Zespol-szyjno-barkowy - schemat
 • Jednocześnie długotrwały stres i niepokój również prowadzą do występowania tego problemu i należy o tym pamiętać na co dzień.
 • Stany zapalne, jak np. reumatyzm, również mogą prowadzić to wystąpienia tego schorzenia.
 • Również osoby dotknięte chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak artretyzm, mogą z czasem zacząć cierpieć na zespół szyjno-barkowy.
 • Należy pamiętać także o takich przyczynach jak choroby zakaźne, np. gruźlica.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Kręgosłup – czy wiesz, jak szkodzi mu stres?

Jakie są objawy?

Z pewnością słyszałeś, jak ktoś skarżąc się na ból pleców, mówi: “Jakby ktoś mi nóż wbijał w plecy”. W pewnym sensie ból ten jest bardzo podobny.

Różnica polega na tym, że oprócz centralnego punktu, odczuwamy palący ból również w innych obszarach ciała.

 • Zespół szyjno-barkowy, oprócz opisanego wyżej bólu, charakteryzuje się także intensywnymi skurczami, osłabieniem mięśni, mrowieniem lub odczuciem zbliżonym do tego, które pojawia się w kontakcie z jakimś bardzo zimnym lub bardzo gorącym obiektem.
 • Jednocześnie mogą się pojawić bóle i zawroty głowy, sztywnienie karku oraz mdłości podczas siadania. Niemal każdemu ruchowi towarzyszy intensywny, przeszywający ból.

Na czym polega leczenie?

Zespół szyjno-barkowy wymaga wysoce spersonalizowanego leczenia, które może zaoferować tylko dobry specjalista.

Po pierwsze, należy przepisać odpowiednio dopasowane leki, których zadaniem będzie zredukowanie stanu zapalnego.

Kobieta z obolałą szyją
 • Fizjoterapia to bardzo ważny aspekt walki z bólem. Pomaga ona odzyskać pełen zakres ruchów górnych kończyn.
 • Innym skutecznym sposobem jest zastosowanie zimnych i ciepłych okładów. Świetne efekty przynoszą gorące prysznice, termofory, a nawet masaże wykonywane z użyciem olejku z rozmarynu i alkoholu.
 • Należy również pamiętać, że jeśli zdiagnozowano u nas zespół szyjno-barkowy, musimy odpoczywać w pozycji leżącej. Tak samo, jak we wszystkich innych przypadkach dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.
 • Specjaliści zalecają odpoczynek na plecach, z chorym ramieniem założonym za głowę.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Mięśnie szyi także wymagają ćwiczeń!

Dobre prognozy dla zespołu szyjno-barkowego

Ogólnie rzecz biorąc, zespół szyjno-barkowy można dość szybko wyleczyć. Co to dokładnie oznacza? To, że osoby ze stosunkowo dobrą historią kliniczną wykazują tendencję do dużej poprawy już po sześciu tygodniach.

 • Bez wątpienia, największe problemy występują u pacjentów, którzy cierpią na którąkolwiek odmianę reumatyzmu lub artretyzmu. Ze względu na przewlekłą chorobę, mają oni okresy względnej poprawy, po których znowu cierpią tygodniami.
 • Kiedy dotknie nas to schorzenie, musimy postarać się przerzucić na jak najzdrowszy styl życia. Zbilansowana dieta, lekkie ćwiczenia oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem i niepokojem to kluczowe aspekty radzenia sobie z tym problemem.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Najlepiej jednak w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.