Migrena - 9 produktów, które ją wywołują

Czy wiesz, że nadmierna ilość kofeiny może wywoływać bóle głowy i migrenę? Jeśli jednak pijesz kawę regularnie, jej nagłe odstawienie może również powodować problemy.
Migrena - 9 produktów, które ją wywołują
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, migrena jest jednym z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza. Osoby cierpiące na migrenę skarżą się na silny, pulsujący ból w skroniach oraz towarzyszące mu zawroty głowy, zaburzenia widzenia i nadwrażliwość na światło.

Ból ten może trwać od kilku minut do kilku godzin, a nawet dni, a jego występowanie jest związane zazwyczaj z czynnikami genetycznymi, stresem oraz zmianami hormonalnymi.

Okazuje się jednak, że migrena może również być wywołana niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Dowiedz się jakie produkty spożywcze zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tej dolegliwości.

1. Masło orzechowe

masło orzechowe

Spożywanie masła orzechowego może mieć związek z występowaniem migreny. Zawiera ono bowiem aminokwas zwany tyraminą, która może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i wywołać ból głowy.

Co więcej, u osób uczulonych na orzechy, może ono być przyczyną powstawania stanów zapalnych i zaburzeń układu krążenia.

2. Piwo

Chociaż udowodniono, że piwo ma wiele właściwości leczniczych to może ono również być przyczyną silnego bólu głowy ze względu na zawartość alkoholu i tyraminy.

Obydwie te substancje przyczyniają się do występowania stanów zapalnych w organizmie. Co więcej, nadmierne spożycie piwa negatywnie wpływa na procesy przemiany materii, a tym samym na oczyszczanie organizmu z toksyn.

3. Czerwone wino

czerwone wino

U zdrowych osób kieliszek czerwonego wina dostarcza ciału mnóstwa przeciwutleniaczy i poprawia krążenie krwi.

Jednak u osób, u których często występuje migrena, czerwone wino może stymulować procesy prowadzące do jej pojawienia się ponieważ – podobnie jak piwo – alkohol ten zawiera tyraminę.

4. Ser

Wiele osób uwielbia ser ze względu na oryginalny smak i teksturę. Nie każdy jednak powinien sięgać po ten produkt. Jeśli często dokucza ci migrena, staraj się ograniczyć spożycie sera ponieważ zawiera on składniki, które mogą nasilić objawy choroby.

Ser zawiera dużo tłuszczu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych.

To z kolei może skutkować silnym bólem głowy i zaburzeniami widzenia.

5. Wędliny i konserwy

wędliny

Osoby często skarżące się na migrenę powinny unikać przetworzonych mięs, takich jak wędliny i konserwy. Produkty te zawierają azotyny i azotany, które wywołują stany zapalne i podwyższają ciśnienie krwi, przez co prowadzą do migreny.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego powinniśmy raczej stronić od przetworzonych mięs. Badania jednoznacznie wskazują, że zawarte w niech składniki mogą być przyczyną występowania nowotworów.

6. Smażone i tłuste potrawy

Potrawy, które są smażone lub zawierają dużą ilość tłuszczów nasyconych mogą prowadzić do stanów zapalnych oraz do silnych bólów głowy, włącznie z migreną.

Co więcej, tłuste potrawy podwyższają poziom cholesterolu i trójglicerydów, przez co ich spożywanie podwyższa ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia.

Tłuszcz spożywany w nadmiernej ilości wpływa oczywiście na zaburzenia metabolizmu, a te z kolei do nadwagi, a nawet otyłości. Otłuszczone naczynia krwionośne mają trudności w dostarczaniu tlenu do komórek ciała, w tym do mózgu, przez co u osób z nadwagą może częściej występować migrena.

7. Nadmiar kawy a migrena

kawa

Nadmierne spożycie kawy, czy to w postaci napoju czy w różnych innych formach, może wywoływać bóle głowy i migrenę. Taki sam skutek może przynieść nagłe odstawienie kofeiny jeśli spożywamy ją w większych ilościach.

Jeśli chcesz uniknąć migreny, najlepiej zachowaj umiar i nie dostarczaj organizmowi zbyt dużej dawki kofeiny, aby organizm nie musiał się dostosowywać do jej nagłych skoków.

8. Czekolada

Niewielka ilość czekolady spożywana każdego dnia to zdrowe źródło przeciwutleniaczy, które mają korzystny wpływ na twój organizm, a przede wszystkim na układ krążenia.

Niestety, osoby, które jedzą regularnie duże ilości czekolady mogą częściej cierpieć na bóle migrenowe, ponieważ czekolada powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych ze względu na fakt, że zawiera tyraminę.

9. Produkty z białej mąki

pieczywo

Rafinowana mąki i inne produkty zawierające gluten mogą mieć powiązanie z bólami migrenowymi. Gluten jest trudnym do strawienia białkiem, które wywołuje zaburzenia trawienia i przemiany materii oraz jest przyczyną stanów zapalnych u osób, które go nie tolerują.

Osoby cierpiące na celiakię zauważają znaczne złagodzenie symptomów migreny kiedy przechodzą na dietę bezglutenową.

Wymienione powyżej produkty nie są jedynymi, które wywołują migrenę. Są one jednak bardzo powszechnie spożywane, dlatego osoby cierpiące na migrenę powinny spróbować ograniczyć ich ilość w diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Deza Bringas, L. (2010). La Migraña. Acta Med Per. https://doi.org/10.15446/av.enferm.v33n1.37514
  • Pascual, J. (2012). Migraña crónica: tratamiento. Www.Neurologia.Com Rev Neurol.
  • Muñoz, J., Volcy, M., Sobrino, F., Ramírez, S., Uribe Bernardo, Pradilla, G., … Castro, C. (2014). Consenso de expertos de la Asociación Colombiana de Neurología para el tratamiento preventivo y agudo de la migraña. Acta Neurol Colomb. https://doi.org/10.1111/j.1744-7429.2001.tb00156.x
  • Sevillano-García, M. D., Manso-Calderón, R., & Cacabelos-Pérez, P. (2007). Comorbilidad en la migraña: Depresión, ansiedad, estrés y trastornos del sueño. Revista de Neurologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.