Nowotwór - osiem mitów, o których możesz zapomnieć

Nowotwór może wywołać w organizmie prawdziwe spustoszenie. Trzeba jednak przyznać, że wiele teorii, które słyszymy na temat przyczyn powstawania tej choroby to tylko powielane mity.
Nowotwór - osiem mitów, o których możesz zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Co powoduje nowotwór? Co się do niego przyczynia? Czytając te pytania, w Twojej głowie może pojawić się mnóstwo teorii powtarzanych tu i tam. W niniejszym artykule omówimy więc osiem mitów, które podaje się często jako przyczynę tej choroby.

Często przez fałszywe przekonania niepotwierdzone w żaden sposób badaniami naukowymi zupełnie niepotrzebnie tracimy cenny czas. Brak rzetelnych informacji może w niektórych przypadkach wpłynąć na decyzje podejmowane w trakcie choroby. Przeczytaj więc o tym, co na pewno nie przyczynia się do powstawania nowotworów.

Nowotwór zawsze jest śmiertelny

Nie wszystkie rodzaje nowotworów są śmiertelne. Co więcej, obecne statystyki donoszą, że więcej niż 70 procent pacjentów przeżywa tę chorobę.

Wiele zależy od tego jak długo pacjent chorował przed wykryciem nowotworu i od jego ogólnej kondycji zdrowotnej, która wpływa na zdolność i skuteczność walki z chorobą. Z pewnością duży wpływ ma też rodzaj wykrytego raka i miejsce jego występowania w organizmie.

Mówiąc o wyleczeniu, mamy na myśli długi okres po zastosowaniu wybranych kuracji. W okresie tym w organizmie nie powinno znaleźć się już śladów choroby.

Po wielu latach w niektórych przypadkach dochodzi do nawrotu choroby. W innych przypadkach raz wyleczona choroba nigdy już nie powraca.

Spożywanie cukru pogarsza stan chorego

cukier a nowotwór

To nieprawda. Komórki nowotworowe w przeciwieństwie do normalnych w większej mierze odżywiają się glukozą. Nie oznacza to jednak, że jeśli przestaniesz jeść cukier i słodycze to  komórki nowotworowe znikną z Twojego organizmu, ani że nowotwór się zmniejszy.

To, co jest prawdą to fakt, że spożywanie cukru i słodyczy przyczynia się do otyłości, a ta z kolei zwiększa ryzyko występowania różnego rodzaju nowotworów w organizmie. Odstawienie słodyczy nie stanowi cudownej kuracji dla osób borykających się z tą chorobą.

Słodziki nienaturalnego pochodzenia powodują raka

Naukowcy dowiedli, że żaden ze słodzików nie powoduje raka w organizmie człowieka. Nie należą one do produktów dobrych dla zdrowia, ale na pewno nie stanowią przyczyny powstawania nowotworów.

Nierozsądne spożywanie słodzików powoduje za to otyłość i podnosi ryzyko powstawania nowotworów.

Nowotwór jest zaraźliwy

To nieprawda. Nowotworem nie można się w żaden sposób zarazić. Jedyna możliwość pozwalająca na przeniesienie choroby z organizmu jednego człowieka do drugiego, to wykonanie przeszczepu jakiegoś organu lub tkanki. Jednak również w tym przypadku ryzyko jest znikome.

Podobna wątpliwość nasuwa się osobom mówiącym o nowotworach wywoływanych przez wirus. Choć wirus ten jedna osoba może przekazać drugiej, to nie daje to gwarancji, że u niej także rozwinie się jakiś rodzaj nowotworu.

Wszystko zależy od nastawienia

Jak dotąd nie istnieją jednoznaczne badania naukowe, które potwierdzałyby, że osoby o lepszym nastawieniu są mniej podatne na raka, niż inne. Jeśli natomiast wykryto u Ciebie nowotwór, doskonale wiesz, że zmiany nastroju są czymś zupełnie naturalnym.

Choć pozytywne nastawienie nie wpływa bezpośrednio na blokowanie choroby, to nie zmienia to faktu, że choremu, który widzi świat w pozytywnych barwach, łatwiej jest znosić związane z nią trudności.

Telefony komórkowe powodują raka

telefony komórkowe a nowotwór

Pamiętasz, jak mama mówiła, żebyś nie trzymała telefonu zbyt blisko, ponieważ emitowane przez niego promieniowanie może wywołać jakąś poważną chorobę?

To kolejny mit na temat przyczyn powstawania nowotworu. Telefony komórkowe wytwarzają jedynie fale promieniowania o niskiej częstotliwości, które w żaden sposób nie wpływają na nasze geny.

Z tego powodu oba czynniki nie mają ze sobą żadnego powiązania. Bez obaw możesz na co dzień używać swojego telefonu.

Polecamy przeczytać również: Żywność rakotwórcza – fakty i mity

Będę mieć raka, bo ma go ktoś z rodziny

Dziedziczenie raka stanowi bardzo odosobnione przypadki. Źródłem choroby są mutacje genetyczne, a nie czynnik dziedziczenia.

Według danych statystycznych, jeżeli Twoja babcia zapadła na nowotwór piersi i jakiś czynnik dziedziczny widoczny jest u jej potomstwa, ryzyko zapadnięcia przez Ciebie na chorobę wyniesie od 5 do 10 procent.

Pozostałe 90 procent przypadków choroby wywołują mutacje genetyczne powiązane ze starzeniem się i wpływem czynników środowiskowych, takich jak palenie tytoniu lub działanie promieniowania.

Farbowanie włosów podwyższa ryzyko choroby

Nie istnieje żaden dowód naukowy potwierdzający to założenie.

Jedyne, co można stwierdzić, to fakt, że fryzjerzy są w większym stopniu narażeni na nowotwór pęcherza. Wszystko dlatego, że każdego dnia wystawieni są na działanie chemicznych środków stosowanych w pielęgnacji włosów,

Nie ma więc naukowych podstaw do tego, żebyś miała przestać farbować włosy z lęku przed nowotworem. 

To tylko kilka najczęściej powtarzanych mitów na temat przyczyn powstawania nowotworów. Takich mitów jest znacznie więcej, więc pamiętaj, aby nie wierzyć w każdą zasłyszaną informację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.