Piwo i jego zaskakujące korzyści dla zdrowia

Mamy dobre wieści dla wszystkich miłośników tytułowego piwa: Twój ulubiony, złocisty napój może być zdrowszy niż Ci się wydaje, o ile pijesz go w jedynie umiarkowanych ilościach. Poznaj niektóre z tych zaskakujących korzyści, jakie piwo oferuje Twojemu zdrowiu.
Piwo i jego zaskakujące korzyści dla zdrowia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób lubi wypić sobie zimne piwo w upalny dzień. Napój ten jest także całkiem typowym dodatkiem do spotkania ze znajomymi lub do oglądania swojej ulubionej drużyny sportowej, niezależnie od tego, czy w telewizji, czy też na żywo.

I chociaż mimo tego, że mnóstwo ludzi traktuje piwo jako kolejny napój alkoholowy, to jednak w rzeczywistości zawiera ono kilka naprawdę pożytecznych związków i na dodatek oferuje sporo korzyści dla zdrowia.

Piwo zawiera znacznie większą ilość białka i witamin z grupy B niż wino. Ma ono również podobny poziom przeciwutleniaczy. Pomijając wszystko inne, napój ten oparty jest przede wszystkim na chmielu.

A chmiel jest doskonałym źródłem flawonoidów i minerałów, które korzystnie wpływają na sprawność niektórych procesów metabolicznych.

Piwo na stole

Zapraszamy do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Dowiesz się z niego, jak wspaniałe, orzeźwiające i zimne piwo może faktycznie zapewnić Ci liczne korzyści zdrowotne.

Jesteśmy wręcz przekonani, że jeszcze w trakcie czytania nabierzesz ochoty na szklankę pysznego, zimnego piwka…

Piwo może powstrzymywać rozwój nowotworów

Ksantohumol to związek chemiczny z grupy flawonoidów, który występuje w chmielu w dużych ilościach. Odgrywa on zasadniczą rolę w profilaktyce raka na poziomie chemicznym.

Komórki nowotworowe

Piwo jest również ważnym źródłem polifenoli. Wiąże się to z procesem fermentacji ziaren, który jest bazą do produkcji tego popularnego napoju.

Polifenole występujące w piwie sprawdzają się w walce z nowotworami nawet lepiej od ich odpowiedników występujących w winie.

Zapobiega chorobom serca

Piwo zawiera spore ilości witaminy B6, co jest ważną wiadomością dla wszystkich, którzy mają na uwadze zdrowie swojego serca. Ale ta właściwość nie tylko pomaga chronić się przed chorobami serca, lecz również zapobiega gromadzeniu się w Twoich naczyniach krwionośnych homocysteiny.

Jest to aminokwas wytwarzany przez ludzki organizm, który ma negatywny wpływ na elastyczność i trwałość ścianek tętnic.

Ponadto piwo sprawia, że krew staje się nieco rzadsza. Zapobiega to tworzeniu się skrzepów krwi. Są one niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą zakłócać drożność tętnic. Mogą również spowodować lub pogłębić inne problemy z sercem, a nawet doprowadzić do śmierci w najbardziej niekorzystnym przebiegu wydarzeń.

Picie piwa w umiarkowanych ilościach zmniejsza również ryzyko zachorowania na wiele innych chorób i schorzeń. Obejmują one między innymi stany zapalne narządów wewnętrznych, a także miażdżycę.

Picie piwa wpływa korzystnie na gęstość kości

Picie piwa w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby kości oraz redukuje ich podatność na złamania.

Oznacza to, że może stanowić profilaktykę wielu problemów układu kostno-szkieletowego, takich jak osteoporoza i zwyrodnienie kości, które rozwijają się wraz z wiekiem.

Kręgosłup

To dobra wiadomość, jeśli w Twojej rodzinie występowały tego typu schorzenia i choroby.

Piwo zapobiega anemii

Piwo pomaga uniknąć niedoborów określonych witamin i minerałów, przez co skutecznie zapobiega anemii. Jest ono szczególnie cennym źródłem witaminy B12 i kwasu foliowego.

Witamina B12 jest ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju całego ciała, a jednocześnie odpowiada za dobrą pamięć i zdolność koncentracji.

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Picie piwa wzmacnia korzystne działanie witaminy E. Jest ona ważnym utleniaczem, między innymi odpowiadającym za wygląd zewnętrzny ciała i skóry.

W pewnym uproszczeniu regularne dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek witaminy E sprawia, że będziesz po prostu wyglądać młodziej.

I rzeczywiście, witamina E ma bezpośredni, pozytywny wpływ na skórę i spowalnia oznaki starzenia, a przy tym zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Regularne picie umiarkowanych ilości piwa ma pozytywny wpływ na poziom cholesterolu

Piwo pozwala zredukować ilość żółci wytwarzanej przez Twój organizm. W wyniku tego ryzyko wystąpienia u Ciebie kamieni żółciowych ulega znacznemu zredukowaniu.

Picie piwa zapobiega rozwojowi demencji i choroby wieńcowej

Piwo nie tylko jest w stanie kontrolować poziom „złego” cholesterolu (LDL) w Twojej krwi. Pozwala również zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) do zalecanych wartości pomiędzy 10% a 20%.
W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów, takich jak demencja i choroby układu krążenia.

Piwo zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych

Piwo ma wysoką zawartość potasu i niską sodu. Ponadto jest bogate w magnez. Wszystko to przekłada się na znaczące obniżenie ryzyka tworzenia się kamieni nerkowych.

Kamienie nerkowe

Z drugiej strony zawarty w piwie krzem jest łatwo wchłaniany z Twojego przewodu pokarmowego. Jest to o tyle dobra wiadomość, że pierwiastek ten skutecznie chroni przed osteoporozą.

Piwo to znakomity środek moczopędny

Pewnie zauważyłeś wiele razy, że po wypiciu kilku piw pojawia się u Ciebie tendencja do częstszego korzystania z toalety.

Wynika ona z tego, że piwo jest silnym środkiem moczopędnym. Pomoże Ci dzięki temu sprawniej usunąć toksyny i inne odpady będące produktami przemiany materii z Twojego organizmu za pośrednictwem moczu.

Redukuje stres

Piwo, jak większość napojów alkoholowych, ma relaksujący wpływ na ludzi i znacząco zmniejsza poziom stresu. Może nawet ułatwić Ci zaśnięcie, jeśli przez głowę przelatują Ci tysiące myśli.

Piwo oczyszcza przewód pokarmowy

Przede wszystkim piwo jest doskonałym źródłem rozpuszczalnego białka oraz błonnika. W ten sposób przyczynia się do poprawny ogólnego stanu zdrowia.

Oczywiście obejmuje to także zdrowie Twojego serca, jednakże sama obecność dużych ilości błonnika przyczynia się do oczyszczenia przewodu pokarmowego na całej jego długości, w tym także i jelit.

Kluczem do sukcesu jest umiar

Są to tylko niektóre z korzyści, jakie może zapewnić picie piwa. Jednak ważne w tym momencie jest zrozumienie tego, że nie należy próbować wypijać pełnego kufla dzień po dniu.

Jeśli już zamierzasz pić regularnie piwo, czyń to z umiarem. Upewnij się również, że nie dostarczasz równolegle do swojego organizmu żadnych dodatkowych i zbędnych kalorii (unikaj przekąsek, kiełbasek z grilla, fast foodów itp.!).

Powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że samo piwo to dosyć kaloryczny napój, a wszelkie dodatkowe kalorie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i oczywiście na Twoją sylwetkę.

Ponieważ jest to napój alkoholowy, ważne jest także pamiętanie o tym, że piwo może być uzależniające, jeśli będziesz pić je w nadmiarze. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których należy spożywać je z umiarem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.