Masago: składniki odżywcze i zastosowania ikry gromadnika

Jeśli lubisz kuchnię japońską, nie możesz przegapić informacji o masago, powszechnie stosowanym dodatku o dużej zawartości składników odżywczych i doskonałym smaku.
Masago: składniki odżywcze i zastosowania ikry gromadnika
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2022

Ikra gromadnika jest znana jako masago. Jest szeroko stosowana w japońskiej gastronomii do dekoracji różnych rodzajów sushi i ma zróżnicowaną wartość odżywczą. Możliwe jest wprowadzenie jej do diety, aby poprawić jakość odżywiania i zapobiec niedoborom niezbędnych składników mineralnych, które mogłyby wpłynąć na stan zdrowia. Nauczymy Cię, jak najlepiej ją wykorzystać, a także zdradzimy pewne sekrety.

Zanim zaczniemy, chcemy podkreślić, że wskazane jest zwiększenie obecności owoców morza w diecie. Zazwyczaj zawierają one bardzo mało kalorii, ale są źródłem niezbędnych składników odżywczych wysokiej jakości. Dzięki tym elementom zapobiega się niesprawnościom w funkcjonowaniu układów fizjologicznych organizmu. W konsekwencji zmniejsza się zachorowalność na choroby przewlekłe i złożone.

Masago w sushi
Masago jest często używany w sushi.

Ważne składniki odżywcze masago

Masago wyróżnia się jako źródło witaminy D. Składnik ten występuje w niewielu produktach spożywczych i ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. W rzeczywistości jego niedobór wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmian sercowo-naczyniowych, a także niektórych rodzajów raka. Potwierdza to badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy zadbać o regularne przyjmowanie tej witaminy.

Murzyn kawiorowy.
Masago jest źródłem kwasów omega 3 i witaminy D.

Ten artykuł spożywczy zawiera ponadto wiele kwasów tłuszczowych z serii omega 3. Przyczyniają się one do zrównoważenia procesów zapalnych w środowisku wewnętrznym, pomagając w ten sposób utrwalić stan homeostazy. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of the American College of Nutrition . Jednak ważne jest, aby zrównoważyć spożycie kwasów omega 3 i omega 6, aby odczuć tę korzyść.

W przeciwieństwie do innych owoców morza masago zawiera niewiele rtęci. Ten metal ciężki występuje w znacznych ilościach w niektórych dużych rybach i jest pierwiastkiem, który może gromadzić się w tkance tłuszczowej. Kiedy tak się dzieje, pojawiają się zmiany w fizjologii ośrodkowego układu nerwowego. Jak wykazano, zwiększają one częstość występowania chorób związanych z mózgiem.

Przeciwwskazania do spożywania masago

Pomimo składników odżywczych i potencjalnych korzyści masago, istnieją pewne wady związane z jego spożywaniem. Najważniejszą z nich jest to, że jest to pokarm o wysokiej zawartości sodu. Dla wielu osób nie będzie to czynnikiem decydującym. Jednak istnieją populacje o wyższym ryzyku wzrostu ciśnienia krwi przy wysokim spożyciu tego minerału.

Masago często łączy się również z niezdrowymi produktami, takimi jak sushi. Często podaje się je w towarzystwie sosów, które mogą zawierać kwasy tłuszczowe trans. Nasilają one stan zapalny w środowisku wewnętrznym i mogą sprzyjać rozwojowi wielu przewlekłych i złożonych patologii, takich jak cukrzyca typu 2.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Czy jedzenie ryb może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Informacje żywieniowe

Mówiąc o wartości odżywczej i energetycznej, należy zauważyć, że każde 16 gramów masago dostarcza około 40 kalorii. Zawartość węglowodanów jest bardzo niska, nie osiąga w tej ilości nawet jednego grama. Zawiera jednak znaczną ilość białka ( 3,9 grama), a także tłuszczu (2,9 grama).

Jeśli chodzi o mikroelementy, na szczególną uwagę zasługuje udział witaminy B12 i selenu. Jest także źródłem magnezu i sodu, oprócz wspomnianej już witaminy D. Jego spożywanie może nawet pomóc w pokryciu dziennego zapotrzebowania na wapń, który jest składnikiem warunkującym zdrowie kości.

Jak wykorzystać ikrę gromadnika w kuchni?

Masago: składniki odżywcze
Masago można dodawać do różnych przetworów, chociaż najczęściej występuje w sushi.

Najczęściej masago dodaje się do kawałków sushi jako dekorację. Ma chrupiącą konsystencję i morski smak, który znacznie wzmacnia właściwości organoleptyczne tego tradycyjnego japońskiego dania.

Można go jednak wprowadzić również do innych przepisów, takich jak sałatki, poke bowls czy dania z ryżu. Można nawet przygotować pyszny sos z majonezem i masago jako dodatek do różnych potraw.

Nie wolno nam jednak zapominać, że u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne na ten produkt spożywczy. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Nie jest to częste, ale może wystąpić w pewnych sytuacjach. Najczęstsze objawy to obrzęk, swędzenie lub pokrzywka po spożyciu produktu.

Masago to zdrowa żywność

Jak widzieliśmy, masago zawiera kilka niezbędnych składników odżywczych, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia. Możliwe jest regularne włączanie go do diety w różnego rodzaju daniach. Należy jednak monitorować jego spożycie w przypadku osób z nadwrażliwością na sód. Jednak w większości sytuacji przyniesie więcej korzyści niż szkód.

Na koniec pamiętaj, że jeśli chodzi o poprawę zdrowia, nie wystarczy zadbać o swoją dietę. Konieczne będzie wdrożenie szeregu nawyków jako całości. Wśród nich możemy wyróżnić potrzebę regularnego uprawiania aktywności fizycznej, skupiając się zwłaszcza na treningu siłowym. Dzięki temu niweluje się stany zapalne w środowisku wewnętrznym, co pomaga zapobiegać chorobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.