Lemoniada ogórkowa - dlaczego warto pić wodę z ogórka i cytryny

Próbowałeś już tego? Oto pięć dobrych powodów, dla których warto pić wodę z ogórka i cytryny. Lemoniada ogórkowa jest przepyszna!
Lemoniada ogórkowa - dlaczego warto pić wodę z ogórka i cytryny
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Lemoniada ogórkowa to inaczej woda z ogórka i cytryny. Lemoniada ogórkowa zalicza się do naturalnych i niezwykle zdrowych napojów. Możemy przygotować ją i cieszyć się w domu, kiedy tylko chcemy. Latem jest szczególnie orzeźwiający i pyszny. Możemy jednak cieszyć się nim także przez resztę roku, na przykład po sesji na siłowni.

Jedną z wielkich zalet tego napoju jest to, że natychmiast nawilża i odświeża. Jego składniki (sok z cytryny i ogórek) bardzo dobrze się łączą. Dzięki temu efekt jest bardzo przyjemny dla podniebienia i zwykle nie musimy dodawać nic więcej. Jednak w niektórych przypadkach niektórzy decydują się dodać odrobinę świeżej mięty, a także odrobinę miodu i imbiru.

Lemoniada ogórkowa – zalety

Napój orzeźwiający

W ostatnich latach bardzo popularne stały się wody smakowe, napary i domowe napoje bezalkoholowe. Z tego powodu w sklepach można znaleźć wiele napojów o smaku cytryny, pomarańczy, mieszanek owocowych, warzywnych itp. Jednak te opcje nie są najlepsze w codziennym życiu, ponieważ zawierają dodane cukry i inne substancje, które nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Oto kilka powodów, dla których powinniśmy ich unikać:

 • Aromatyzowana woda w supermarkecie często zawiera sukralozę (sztuczny słodzik zwykle znany jako Splenda).
 • Innym powszechnym elementem tych wód butelkowanych jest acesulfam potasowy, inny rodzaj sztucznego słodzika.
 • Ponadto często dodaje się barwniki, dzięki czemu napoje te są atrakcyjne, ale niezupełnie zdrowe.

W rzeczywistości przegląd literatury opublikowany w Nutrition Reviews stwierdza, że dostępne dowody dotyczące stosowania sztucznych słodzików są sprzeczne. Podczas gdy niektóre badania stwierdzają, że nie powodują większych zmian w naszym metabolizmie glukozy, inne twierdzą, że mają one szkodliwe skutki. W tym sensie najlepiej ograniczyć ich zużycie.

Dlaczego więc nie przygotować dobrego napoju samemu? Z kilkoma ogórkami, sokiem z cytryny i litrem wody mamy już idealną bazę do własnego, domowego zdrowego orzeźwienia! Oto kilka świetnych powodów, aby lemoniada ogórkowa zagościła w Twoim domu:

1. Nawilża, odświeża i zawiera przeciwutleniacze

Woda jest niezbędna do wszystkiego. Bez niej organizm nie byłby w stanie prawidłowo wykonywać wielu swoich funkcji. Dlatego konieczne jest codzienne spożywanie jej w wystarczającej ilości. Obecnie zaleca się co najmniej 8 szklanek dziennie.

Dobrym sposobem na zwiększenie spożycia wody – jeśli nie pijesz jej wystarczająco dużo – są naturalne napoje bezalkoholowe, takie jak lemoniada ogórkowa. Ten rodzaj napoju jest bogaty w wodę i nie tylko pomaga nawilżyć organizm, ale także orzeźwia i gasi pragnienie.

Według badań opublikowanych w International Journal of Biological Macromolecules ogórek ma wiele polisacharydów, które mają działanie przeciwutleniające. Działanie to pomaga zmniejszyć stężenie w organizmie związków zwanych wolnymi rodnikami, co zmniejsza uszkodzenia komórek.

Przeczytaj również: Napoje z owoców na lato: 7 zaskakujących przepisów!

2. Może pomóc złagodzić uczucie głodu

Kolejną korzyścią płynącą z picia wody z ogórkiem i cytryną jest to, że może pomóc zaspokoić głód w chwilach, gdy przed jedzeniem odczuwamy niepokój i mamy ochotę coś przekąsić. To z kolei pomaga nam uniknąć wszystkiego, co jest po prostu śmieciem dla organizmu i może powodować łatwe przybieranie na wadze.

Są tacy, którzy nie tylko spożywają to naturalne napoje orzeźwiające w chwilach emocjonalnego głodu, ale także wypijają szklankę przed głównym posiłkiem, aby uniknąć przejadania się (co jest bardzo powszechne u osób, które zaczynają się odchudzać i dopiero przyjmują zdrowe nawyki stylu życia).

Tak więc woda z ogórka i cytryny może pomóc ludziom schudnąć. Dodatkowo zmniejsza potrzebę picia napojów gazowanych lub słodzonych, co może przyczynić się do przyspieszenia procesu odchudzania.

3. Pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojej skóry

Coś tak niezbędnego, jak codzienne dobre nawodnienie, jest bardzo korzystne dla zdrowia skóry. Dlatego jeśli chcemy, aby nasza skóra była piękna, zdrowa i świeża, powinniśmy unikać spożywania napojów przemysłowych, a zamiast tego wybierać opcje takie jak woda z ogórka i cytryny.

Oto niektóre z korzyści płynących z tego napoju dla Twojej skóry:

 • Ogórki są dobrymi sprzymierzeńcami skóry, ponieważ zawierają dużą ilość wody oraz pewną ilość witamin i minerałów.
 • Cytryna to nie tylko owoc bogaty w witaminę C, ale także w przeciwutleniacze, kolejny z największych sojuszników skóry.
 • Ponadto mieszanka soku z cytryny i ogórka jest uważana za detoksykującą, dlatego często stosuje się ją w różnych recepturach pielęgnacyjnych. W rzeczywistości badania opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy stwierdzają, że ogórek może pomóc w eliminacji skupisk nagromadzonych odpadów w ciele, a także toksyn chemicznych.

4. Woda z ogórka i cytryny może pomóc w walce z retencją płynów

Lemoniada ogórkowa

Lemoniada ogórkowa nie tylko pomaga nawodnić organizm, ale również zwalczać retencję płynów, co z kolei pomaga regulować ciśnienie krwi (co doceni wiele osób z nadciśnieniem). Aby wzmocnić ten efekt, niektórzy dodają do napoju odrobinę imbiru, który również dodaje pikantnego i aromatycznego akcentu. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku tego korzenia, ponieważ w wielu przypadkach może to być przeciwwskazane.

Lemoniada ogórkowa – jak przygotować?

Przygotowanie tego orzeźwiającego napoju jest bardzo proste i potrzebujesz tylko półtora litra wody pitnej, jednego średniego ogórka i dwóch cytryn. Jeśli chcesz, możesz dodać do preparatu 10 listków mięty, łyżeczkę miodu i pół łyżeczki mielonego imbiru, aby poprawić smak.

 1. Najpierw umyj i posiekaj ogórka i cytryny na bardzo cienkie plasterki.
 2. Następnie wystarczy dodać wszystkie składniki do wody i schłodzić mieszaninę na co najmniej 8 godzin. Niektórzy dodają do mieszanki inne składniki oprócz wymienionych. Będzie to jednak zależało od Twojego gustu i potrzeb.

Teraz gdy znasz już niektóre korzyści płynące ze spożywania wody z ogórka i cytryny, a także wiesz, jak to zrobić, czy zamierzasz spróbować? Czy wiesz już, który przepis może Ci się najbardziej spodobać? Jeśli nadal nie jesteś pewien, nie martw się. Zawsze możesz zacząć od najbardziej klasycznej wersji: wystarczy sok z cytryny, ogórek i świeża woda!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027
 • Jalkute Shri Shivaji Mahavidyalaya, C. B., Ghosh, J., Author, C., Ghosh, J. S., Dhanavade, M. J., Jalkute, C. B., & Sonawane, K. D. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology.
 • Plader, W., Burza, W., & Malepszy, S. (2007). Cucumber. In Biotechnology in Agriculture and Forestry. https://doi.org/10.1007/978-3-540-36752-9_10
 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
 • Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. (2010). Water, hydration, and health. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
 • Lee YJ, Lee M, Wi YM, Cho S, Kim SR. Potassium intake, skeletal muscle mass, and effect modification by sex: data from the 2008-2011 KNHANES. Nutr J. 2020 Aug 29;19(1):93.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.