Kwaśne owoce - jak ich jedzenie wpływa na organizm?

Jeśli jesz dużo kwaśnych i półkwaśnych owoców, możesz się zastanawiać, jak wpływają na zdrowie żołądka. Wyjaśnimy tutaj wpływ, jaki mają na twoje ciało.
Kwaśne owoce - jak ich jedzenie wpływa na organizm?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zgaga to dyskomfort, który dotyka dużą część populacji. Obejmuje ona stany od sporadycznego objawu do poważnej choroby przewlekłej. Chociaż nie zawsze tak się dzieje, może pojawić się po spożyciu niektórych pokarmów, takich jak kwaśne owoce.

Niektóre z tych owoców należą do grupy cytrusów, jak np. pomarańcze i mandarynki. Są jednak inne, które nie są owocami cytrusowymi, ale są również bardzo kwaśne, takie jak truskawki i ananasy. Kwaśne owoce dostarczają również witaminy C, witaminy A, potasu i błonnika. Ich ograniczenie w dietach chroniących żołądek zależy od tolerancji na owoce.

Kwaśne owoce a zgaga

Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna definiuje zgagę jako bolesne uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle. Występuje, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, rurki, która przenosi pokarm i płyny.

Zwykle kwasy w żołądku rozkładają pokarm i pomagają go trawić, podczas gdy zastawka blokuje jego przemieszczanie się do przełyku. Dr Angela Bosh zwraca jednak uwagę, że zgaga jest konsekwencją nadmiernej produkcji tego kwasu w żołądku. A niektóre pokarmy pogarszają sytuację.

Ponadto niektóre zaburzenia mogą prowadzić do zgagi. Gdy zastawka nie działa prawidłowo, jak w przepuklinach rozworu przełykowego, mięsień słabnie i kwas żołądkowy wzrasta. Jeśli kwas unosi się do ust i do dróg oddechowych, może powodować refluks żołądkowo-przełykowy. Zapalenie żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka również powoduje pieczenie i ból.

Czym są owoce kwaśne i półkwaśne?

Kwasowość żywności jest mierzona potencjałem pierwiastka wodorowego w matrycy żywności i jest oznaczona akronimem pH. Skala waha się od 0 do 14, przy czym pH jest kwaśne poniżej 7 i zasadowe, gdy jest powyżej tej wartości.

WedługRevista Mexicana de Pediatría kwaśne owoce i ich soki są uważane za najbardziej kwaśne, ponieważ ich pH jest poniżej 4,5. Odpowiednie do trawienia pH żołądka wynosi od 3,5 do 4.

Owoce kwaśne i cytrusowe to te, które swój smak i zapach określają obecnością kwasów organicznych, takich jak: cytrynowy, jabłkowy, chinowy i mlekowy, które zapewniają słodko-kwaśny smak. W szczególności owoce cytrusowe to grupa należąca do rodzaju Citrus, które charakteryzują się skórką pełną olejków eterycznych i miąższem w postaci soczystych segmentów.

Owoce półkwaśne to te o pH od 4,6 do 7. Niższe w nich jest stężenie kwasu cytrynowego.

Cytrusy
Owoce cytrusowe dostarczają witaminy C, mają kwaśny smak i mogą pogorszyć istniejący nieżyt żołądka.

Owoce kwaśne

W tej grupie znajdujemy następujące przykłady:

 • Owoce cytrusowe: cytryna, limonka, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka, cytryny, limonka, grejpfrut.
 • Czerwone owoce: malina, jeżyna, truskawka, porzeczka.
 • Inne: ananas, winogrono, tamaryndowiec, pomidor, granat, śliwki.

Owoce półkwaśne

Owoce półkwaśne są lepiej tolerowane przez osoby cierpiące na zapalenie żołądka, refluks czy inne problemy żołądkowe. Do tej grupy należą:

 • Zielone jabłko
 • Karambola
 • Rodzynki
 • Guawa
 • Persymona

Kwaśne owoce – wpływ na żołądek

Poniżej przyjrzymy się, jakie są główne skutki spożywania kwaśnych owoców na patologie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Mogą zwiększyć ból

Kwaśne owoce, spożywane podczas ostrego zapalenia żołądka, mogą nasilić ból. To znaczy, gdy żołądek jest w stanie zapalnym. Mogą również pogorszyć refluks, ponieważ powodują większy ból w ranach tworzących się na ściankach przełyku. Po ustąpieniu zapalenia żołądka lub refluksu i zagojeniu zmian kwaśne owoce można bez problemu spożywać w diecie.

W tym sensie specjaliści donoszą, że owoce cytrusowe, stosowane samodzielnie lub razem z antybiotykami, pomagają zwalczyć bakterie H. pylori. Sugeruje się więc zasięgnięcie porady specjalisty lub dietetyka w celu oceny włączenia ich do diety.

Przyspieszają spalanie

Cechą charakterystyczną zapalenia żołądka, oprócz stanu zapalnego i bólu, jest sama kwasowość lub uczucie pieczenia i pieczenia. Po spożyciu kwaśnych owoców dodaje się więcej kwasu i stan się pogarsza.

Mogą utrudnić połykanie

Kwaśne owoce mogą powodować nadmierną kwasowość, która dociera do krtani i podrażnia cały obszar na swojej drodze, w tym przełyk. Możliwe, że ten stan przekształci się w trudności w połykaniu i nudności.

W takich przypadkach problemy z jedzeniem i utrata masy ciała pojawiają się w perspektywie średnioterminowej. Jeśli zgaga i trudności w przełykaniu utrzymują się dłużej niż dwa dni, należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Kobieta ma zgagę
Objawem ostrzegawczym jest dysfagia lub trudności w połykaniu. Nie można go pominąć.

Owoce dozwolone w zgadze

W dietach chroniących żołądek celem jest unikanie pokarmów, które zwiększają nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dieta łagodzi objawy, ale nie działa leczniczo.

Dieta jest wskazana w przypadku zapalenia żołądka, wrzodów trawiennych, przepukliny rozworu przełykowego i ogólnie niestrawności. Wskazane jest stosowanie owoców bezkwasowych, najlepiej gotowanych, w kompotach lub konserwach, zwłaszcza w ostrej fazie.

W tej grupie najbardziej polecane są:

 • Gruszka
 • Kambur
 • Brzoskwinia.
 • Łokwat
 • Soursop
 • Czerwone lub żółte jabłko

Po przezwyciężeniu ostrych objawów kwasowości można dodać niektóre kwaśne owoce. Wszystko zależy od tolerancji żołądka danej osoby.

Co jeść ze zgagą?

W przypadku zgagi należy unikać owoców kwaśnych lub półkwaśnych. Zamiast tego należy spożywać przeciery owocowe lub kompoty dla ochrony żołądka, podzielone na 6 małych posiłków.

Ponadto należy unikać chemicznych środków drażniących, takich jak pikantne potrawy, mocno przyprawione potrawy, słone potrawy, potrawy w ekstremalnych temperaturach oraz produkty pełnoziarniste i mąki. Nie zapomnij jeść powoli i dobrze przeżuwać. Ciche środowisko do połykania pomaga kontrolować objawy i unikać zaostrzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.