Zapalenie żołądka - fakty i mity dotyczące pożądanej diety

Prawdopodobnie słyszałeś kilka mitów na temat zapalenia żołądka. Ale nie wszystko, co słyszysz, jest prawdą. Powiemy Ci, co nauka mówi o tej chorobie.
Zapalenie żołądka - fakty i mity dotyczące pożądanej diety
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2023

Zapalenie żołądka to w rzeczywistości choroba zapalna błony śluzowej wyściełającej ściany żołądka, która może być przewlekła lub ostra. Dlatego istnieje wiele mitów i faktów na temat tego, jak bardzo dieta powinna się różnić w przypadku zapalenia żołądka.

Zapalenie żołądka zwykle powoduje objawy, takie jak ból i dyskomfort w żołądku, a także uczucie przepełnienia w trakcie i po posiłkach. Mogą też występować biegunka, nudności i wymioty oraz brak apetytu. Ponieważ jest tak powszechna, ludzie często mają uprzedzenia na temat tej choroby. W tym artykule zamierzamy ustalić mity i prawdy dotyczące jedzenia na zapalenie żołądka.

Zapalenie żołądka – fakty i mity

W kulturze popularnej wiele mówi się o zapaleniu żołądka. Ale rzeczywistość jest jedna. Dlatego mówimy Ci, co jest prawdą, a co nie.

Mit 1: Zapalenie żołądka to infekcja

To nieprawda. W rzeczywistości choroba ta może być spowodowana wieloma czynnikami, ale jednym z głównych są bakterie. Helicobacter pylori. W rzeczywistości powoduje 90% przypadków. Bakterie H. pylori są powszechne w krajach rozwijających się. Może żyć w organizmie bez wywoływania objawów, ale może również sprzyjać rozwojowi wrzodów, raka żołądka i zapalenia żołądka.

Przeczytaj również: Zapalenie żołądka i jelit – skuteczne naturalne sposoby

Zapalenie żołądka jest uważane za infekcję, podczas gdy w rzeczywistości może być konsekwencją infekcji. Infekcja to inwazja i namnażanie się patogenów w organizmie. W tym przypadku zakażenie to H. pylori, a powstałym stanem zapalnym jest zapalenie żołądka.

Helicobacter pylori w żołądku
Bakteria odpowiedzialna za 90% przypadków zapalenia żołądka żyje z ludźmi i jest wielokrotnie zarażana jako dziecko.

Mit 2: Jeśli zjesz owoce cytrusowe, dostaniesz zapalenia żołądka

Kłamstwo. Owoce cytrusowe są kwaśne, ale same nie mają zdolności wywoływania zapalenia żołądka. To, co mogą powodować, to refluks żołądkowy.

Refluks żołądkowo-przełykowy występuje, gdy zawartość żołądka składająca się z kwasu solnego, pepsyny i soli żółciowych wznosi się do przełyku i powoduje uszkodzenie i dyskomfort. Owoce cytrusowe powodują refluks, obniżając pH żołądka i pobudzając ruch płynu.

Mit 3: Głodzenie się powoduje zapalenie żołądka

To jest możliwe. Jeśli jest to częste, post powoduje bezpośredni kontakt soków żołądkowych z pustym żołądkiem i zwiększa podrażnienie błony śluzowej.

Ponadto w tej sytuacji jest jeszcze jedna, która może pogorszyć stan, ponieważ pewna ilość pokarmu może zostać połknięta, co powoduje, że żołądek jest bardziej wrażliwy. Klasycznym zaleceniem jest zaplanowanie 5 małych posiłków dziennie, aby tego uniknąć.

Mit 4: Środki przeciwbólowe i antybiotyki leczą zapalenie żołądka

Fałszywy. Ani środki przeciwbólowe, ani antybiotyki nie są w stanie wyleczyć zapalenia żołądka, ani go złagodzić. Środki przeciwbólowe są stosowane przeciw bólowi. Z kolei antybiotyki służą do zwalczania infekcji wywołanych przez bakterie. Antybiotyki są przepisywane tylko w przypadku zapalenia żołądka spowodowanego zakażeniem Helicobacter pylori .

Innym lekiem zalecanym w leczeniu zapalenia żołądka są leki zobojętniające sok żołądkowy. Nie jest jednak w stanie wyleczyć, ale na krótki czas złagodzić objawy. Na zapalenie żołądka przepisywane są inhibitory pompy protonowej, które działają poprzez zmniejszenie ilości wydzieliny soku żołądkowego. Dlatego nazywa się je ochraniaczami żołądka.

Przeczytaj też: Najbardziej skuteczne naturalne napoje na zapalenie żołądka

Pokarm na zapalenie żołądka: zalecenia

Istnieje odpowiednia dieta dla osób z zapaleniem żołądka. Oto kilka zaleceń żywieniowych. W zasadzie zapalenie żołądka wymaga delikatnej diety, która nie podrażnia błony śluzowej. Jak również powolne żucie i jedzenie w pozycji siedzącej, aby uniknąć gazów.

Jeśli chodzi o płyny, należy je przyjmować małymi łykami i unikać obfitych posiłków. Zarówno jedzenie, jak i napoje powinny mieć niską temperaturę. Należy unikać napojów takich jak kawa, herbata, alkohol i napoje gazowane. Należy unikać tytoniu, tłustych i pikantnych potraw, w tym mielonego pieprzu, musztardy i octu.

Polecane potrawy

Zanim zaczniemy mówić o pokarmach, które są zalecane do jedzenia, musimy wyjaśnić rodzaje gotowania. Powinny być proste do gotowania, np. grillowane, pieczone, pieczone lub gotowane.

Można zjeść:

 • Makaron.
 • Ryż.
 • Ziemniaki.
 • Chleb pszenny.
 • Warzywa gotowane bez skórki.
 • Gotowane owoce w kompocie lub przetwory.

W odniesieniu do białek zalecane są:

 • Chude mięso.
 • Ryba.
 • Białka jaj.
 • Odtłuszczone produkty mleczne i sery.

Połączenie ugotowanych warzyw z białym lub chudym mięsem to lekka opcja na lunch lub kolację na zapalenie żołądka.

Pokarmy do jedzenia z umiarem

Można spożywać następujące produkty, ale z umiarem:

 • Kiełbaski.
 • Surowe warzywa.
 • Czekolada i ciastka.
 • Produkty bogate w błonnik.
 • Owoce ze skórką i mało dojrzałe.
 • Mleko pełne, śmietana i masło.

Dobrze się odżywiaj i czuj się dobrze

Ideą tego typu diety jest sprawienie, abyś poczuł się lepiej z powodu swojego dyskomfortu. W ten sposób współpracuj z leczeniem dostarczonym przez specjalistę. Jeśli cierpisz na zapalenie żołądka lub masz objawy, zalecamy wizytę u gastroenterologa i nie daj się ponieść mitom na temat tej choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.