Refluks żołądka - 7 nawyków, które zażegnają problem

Czy kiedykolwiek dokuczało Ci uczucie pieczenia i dyskomfortu w żołądku i przełyku, tuż po posiłku? Refluks żołądka i zgaga są powszechnymi problemami dzisiejszej społeczności.
Refluks żołądka - 7 nawyków, które zażegnają problem

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Refluks żołądka spowodowany jest między innymi spożywaniem nadmiernych ilości przetworzonych produktów, oraz tłustych i pikantnych potraw. Dowiedz się jak zaradzić pojawianiu się owych nieprzyjemności.

Czy kiedykolwiek miałeś uczucie pieczenia i dyskomfortu po zjedzeniu w żołądku? Ten dyskomfort znany jest jako zgaga, ale to po prostu refluks żołądka. Jest on spowodowany spożywaniem dużych ilości żywności lub jedzeniem pikantnych i tłustych potraw.

Jeśli często zmagasz się z tym problemem, pozbycie się pewnych przyzwyczajeń i wprowadzenie zmian do codzienności może uspokoić uporczywe objawy. Jeśli jednak dokuczliwe symptomy się utrzymują, zalecamy zasięgnięcie porady u specjalisty w tej dziedzinie.

Czym są refluks żołądka i zgaga?

Refluks żołądka (którego pełną nazwą jest refluks żołądkowo-przełykowy) to przypadłość związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku.
Z kolei zgaga jest objawem chorobowym danego schorzenia. Charakteryzuje się silnym pieczeniem i bólem w klatce piersiowej, czy też w okolicach mostka.

Osoby, które cierpią na refluks żołądka borykają się ze zgagą nawet kilka razy w tygodniu. Szczególnie jeśli nie zachowują ostrożności i popełniają kilka istotnych błędów. Przyczyną zgagi jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych.

Refluks żołądka - palący ból

Do refluksu dochodzi, gdy napięcie zwieracza dolnego przełyku zostaje obniżone. W naturalnych warunkach powinien on funkcjonować jak drzwi zamykające światło tego narządu po przejściu pokarmu do naszego żołądka. Jeśli kwaśna treść żołądka przedostaje się do przełyku nad wyraz często, wtedy w błonie śluzowej może rozwinąć się stan zapalny.

Należy pamiętać więc, że zgaga sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem refluksu.

Refluks żołądkowy – jakie są jego główne przyczyny?

Jednym z najpowszechniejszych czynników prowadzących do refluksu jest nieodpowiednia dieta i kwaśna żywność. Wymienić można następujące produkty:

Wymienić należy też pewne toksyczne nawyki jak: spożywanie napojów alkoholowych i tytoniu, które mogą powodować silną zgagę.

Innymi przyczynami mogą być cukrzyca i astma. Ponadto poprzez wywieranie bardzo silnego nacisku na brzuch, dolny zwieracz przełyku może umożliwiać cofanie się do przełyku. Powoduje to pieczenie żołądka, a nawet gardła.

Refluks może dotrzeć aż do jamy ustnej. Niektóre osoby z nadwagą lub kobiety w ciąży cierpią na te schorzenie.

Wśród przyczyn możemy wyróżnić też niektóre grupy leków:

  • Antycholinergiki, beta-blokery, progestyna i teofilina.
  • Tricykliczne antydepresanty.
  • Niektóre środki uspokajające i nasenne.

Najczęstsze objawy refluksu

Kwaśne soki żołądkowe cofające się do przełyku powodują ból i pieczenie. Czasami przypomina to swoiste skurcze, nierzadko mamy do czynienia z ostrym bólem w okolicy mostka. Niektórzy interpretują refluks jako atak serca.

  • Palące uczucie w żołądku rozciąga się aż do klatki piersiowej i przełyku.
  • Wywołuje gorzki smak, który sięga aż do naszego podniebienia.
  • Czasami, kiedy czujemy, że kwasy zbliżają się do gardła, towarzyszy temu kaszel będący mechanizmem ochronnego oczyszczania przełyku. Może wystąpić też ból promieniujący do szyi.
  • W przypadku ciężkiej postaci refluksu pogorszeniu ulega też szkliwo naszych zębów. 

Czy jest coś co możemy zrobić, aby uniknąć dolegliwości? Poznaj kilka zmian, jakie powinieneś wprowadzić do swojego życia.

Refluks żołądka – 7 niezbędnych zmian potrzebnych, by go uniknąć

Aby uniknąć owego schorzenia i towarzyszącej mu zgagi, przede wszystkim powinniśmy udać się do specjalisty. Niezbędna będzie wiedza dotycząca skali problemu w naszym organizmie. Kiedy już zbierzemy wszystkie istotne informacje i materiał empiryczny w postaci wyników badań – możemy rozpocząć konkretne działania.

Pamiętajmy, że kluczowym elementem terapii (zarówno zapobiegającej i walczącej z już istniejącym problemem) będą konsekwentne zmiany swoich szkodliwych nawyków. Ważne jest, aby towarzyszyło temu merytoryczne wsparcie specjalisty, który podsunie nam najlepsze rozwiązania. W tym artykule poznasz jednak niezbędne środki, jakie musisz podjąć by stoczyć walkę z refluksem i zgagą.

Nie zapominaj więc, że Twój styl życia ma zasadnicze znaczenie. Zmiany w swojej codziennej rutynie mogą zapobiec schorzeniu i załagodzić jego najcięższe objawy. To powiedziawszy, przechodzimy do sedna – działań, które mogą coś zmienić. Oto 7 z nich.

1. Jedz powoli

Jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy. Wszyscy znamy to przysłowie i świadomi jesteśmy trafności tej sentencji. Prawidłowe odżywianie się może pomóc w utrzymaniu niskiego poziomu kwasów żołądkowych i zredukuje ryzyko cofania się ich do przełyku.

Szczęśliwa kobieta z sałatką

Niezwykle istotne jest więc powolne delektowanie się posiłkami i dokładne przeżuwanie jedzenia. Zapewnia to szybki, prosty rozkład i krótszy czas trawienia. Jeśli pokarm trafi do organizmu w sposób odpowiedni – żołądek nie cofnie kwasu i nie pogłębi problemu refluksu.

 

2. Refluks żołądka i unikanie najczęstszych przyczyn

Istnieje wiele produktów spożywczych, które wywołują zgagę i refluks żołądka. Szczególnie wyróżnić można niektóre napoje, te zawierające kofeinę czy napoje gazowane, soki cytrusowe i alkohol.

Odstawienie tych płynów i wybór wody pozwolą nam uniknąć wielu niedogodności. Jeśli nie masz zamiaru rezygnować ze wszystkich tych niewątpliwych przyjemności, spróbuj zidentyfikować, które z nich stanowią największy problem w Twoim przypadku. Następnie ureguluj ich konsumpcję.

3. Jedz regularnie

Od lat specjaliści powtarzają nam, aby jeść mniej i częściej, oraz nie pomijać żadnego z posiłków. Musimy o tym pamiętać, także w walce z refluksem i dolegliwościami żołądka. Konieczna będzie kontrola regularności naszych posiłków oraz ich obfitości. Podziel jedzenie tak, aby nie doprowadzić do stanu uczucia ciężkości.

4. Dobry sen a refluks żołądka

Szkodliwym nawykiem, który może prowadzić do zaburzeń w żołądku: jest nieodpowiedni sen. Pozycja, w której zasypiasz ma tutaj kolosalne znaczenie.

Sen

Możesz spowodować bowiem niechciany ucisk na brzuch, który wywoła cofanie się treści żołądkowej do przełyku, prowadząc do refluksu i zgagi. Aby tego uniknąć, postaraj się nie zasypiać na prawej stronie ciała. Niektórzy specjaliści zauważają, że spanie na plecach, czy lewej stronie ma znacznie korzystniejszy wpływ na nasz organizm.

5. Utrzymanie zdrowej wagi ciała

Czy wiesz, że u ludzi zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte objawy refluksu pojawiają codziennie u około 5—10% osób? Natomiast raz na tydzień u około 20% populacji.

Jak wiemy, nadwaga może powodować wiele problemów zdrowotnych. Do najczęstszych należą: dolegliwości sercowo-naczyniowe, ale i problemy z układem pokarmowym. Wśród nich wymienić można właśnie dokuczliwy refluks żołądka. Dlaczego do tego dochodzi?

Tłuszcz nagromadzony w brzuchu uciska żołądek i powoduje, że kwas przedostaje się do przełyku, jednocześnie spowalniając procesy trawienne.

6. Rzuć palenie tytoniu i pozbądź się zgagi

Badania naukowe wykazały, że nikotyna ma istotny wpływ na cofanie się kwasów żołądkowych i wywoływanie pieczenia w przełyku. Znacznie zwiększa ryzyko występowania refluksu i zgagi. Nie wspominając o innych konsekwencjach dla naszego zdrowia.

Palenie papierosów często łączone jest również z alkoholem i kawą – kolejnymi czynnikami, które przyczyniają się do zmniejszenia napięcia mięśnia zwieracza dolnego przełyku.

Co więcej, palenie powoduje też spadek produkcji śliny. Konsekwencją tego, mniejsza jej ilość dostaje się do światła przełyku i nie neutralizuje kwaśnego odczynu, spowodowanego zarzucaniem treści żołądkowej.

Rzucanie palenia

Przede wszystkim pamiętajmy, że palacze znacznie częściej cierpieć będą na zgagę i mogą zmagać się z silniejszą jej formą. Zastanów się więc, czy nie warto raz na zawsze skończyć z tym nałogiem?

Warto wspomnieć też, że opisywane schorzenie bardzo często występuje u osób z chorobą alkoholową. Nawołujemy do zmiany trybu życia także pod tym kątem.

7. Unikaj leków dostępnych bez recepty

Myślisz pewnie: przecież leki nie powinny nam szkodzić, prawda? Szczególnie odradzamy jednak przyjmowanie leków dostępnych bez recepty, w celu łagodzenia refluksu i towarzyszących mu objawów.

Istotne jest, aby zasięgnąć rady specjalisty i powołać się na leki przez niego wskazane. Firmy farmaceutyczne robią wszystko, aby zdobyć nasze zaufanie. Pamiętaj jednak, że na szali jest nasze zdrowie.

Lekarz pozwoli nam ustalić przyczynę problemu i bezpośrednio ją leczyć. W ten sposób masz pewność odpowiedniej diagnozy i konkretnej ścieżki terapii. Leczenie się środkami farmakologicznymi na własną rękę może nieść ze sobą masę przykrych konsekwencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.