Refluks żołądkowy - poznaj 3 naturalne remedia

Refluks żołądkowy to schorzenie układu pokarmowego- może powodować ból i zgagę. Dowiedz się jak go naturalnie łagodzić za pomocą domowych remediów.
Refluks żołądkowy - poznaj 3 naturalne remedia
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Refluks żołądkowy polega na zarzucaniu zawartości żołądka do przełyku. Objawia się to nieprzyjemnymi symptomami takimi jak zgaga. Jest to palący ból w nadbrzuszu lub za mostkiem. Ból może być odczuwany nawet na poziomie gardła. Niekiedy ból promieniuje do szyi i żuchwy. Inne objawy to nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz odbijanie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o leczeniu refluksu żołądkowego.

Najlepsze naturalne remedia na refluks żołądkowy: 3 skuteczne rozwiązania

Refuks żołądkowy jest dość częstym problemem zdrowotnym wśród dorosłych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stan ten powoduje pieczenie i ból zarówno w przełyku, jak i gardle oraz pogarsza jakość życia osób, które regularnie na niego cierpią.

W tym artykule dokonamy przeglądu niektórych domowych środków na refluks żołądkowy. W ten sposób będziesz mieć naturalne alternatywy dla aptecznych leków zobojętniających, które nie spowodują skutków ubocznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Choroba refluksowa przełyku

Na początku należy wspomnieć, że jeśli często cierpisz na refluks żołądkowy (ang. Gastroesophageal reflux disease, GERD), powinieneś udać się do lekarza – gastrologa. Twój lekarz postawi diagnozę i, w zależności od stopnia rozwoju schorzenia, będzie mógł wskazać różne metody leczenia.

Mogą to być różne leki zobojętniające kwas żołądkowy, zabiegi chirurgiczne lub zabiegi endoskopowe, które mogą pomóc w poprawie funkcjonowania przełyku. 

Należy podkreślić, że sporadycznie występująca zgaga lub refluks to nie to samo, co rozpoznanie przewlekłej choroby refluksowej przełyku (GERD). Jednak, oprócz kontroli lekarskiej niektóre domowe środki mogą pomóc w naturalny sposób złagodzić ten stan, jeśli występuje on jednorazowo.

Domowe środki na refluks żołądkowy

1. Miód – domowe remedium na refluks żołądkowy

Miód na refluks żołądkowy

Ze względu na swoją gęstość i lepkość miód tworzy w przełyku warstwę ochronną, która naprawia uszkodzenia błony śluzowej.

Na początek spójrzmy na miód, środek leczniczy i miejscowy środek na wiele schorzeń, które ludzie stosowali od czasów starożytnych. Możesz go również użyć do łagodzenia refluksu kwasu wraz z konwencjonalnymi lekami.

Miód dzięki swojej gęstości i lepkości pozostaje przez pewien czas w przełyku. Dzięki temu powłoka na całej błonie śluzowej ma czas na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Przy wyborze miodu zalecamy stosowanie czystego i surowego miodu- wystrzegaj się syropów i miodu gotowanego. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zachowuje swoje właściwości i bogactwo enzymów i nie zawiera niezdrowych dodatków.

2. Imbir na refluks żołądkowy

Korzeń imbiru jest skutecznym naturalnym lekarstwem na refluks żołądkowy i ogólnie na dolegliwości trawienne. Może być również rozwiązaniem dla dzieci, które sporadycznie cierpią na tę chorobę. Ponadto kobiety w ciąży mogą go stosować na refluks, nudności i w celu ograniczenia odruchu wymiotnego.

Odpowiednia dawka to od 1 do 1,5 grama suchego proszku imbiru dziennie i można ją przyjmować pół godziny przed posiłkiem lub w przypadku wystąpienia objawów refluksu. Możesz również przyjmować jako napar lub ekstrakt (zgodnie z instrukcjami producenta). W niektórych przypadkach nadmiar imbiru może powodować problemy trawienne.

3. Lukrecja na refluks żołądkowy

Lukrecja

Roślina zwana lukrecją to dobry domowy środek na refluks żołądkowy.

Lukrecja ma świetne właściwości wspomagające trawienie, łagodzące wzdęcia i gazy. Jednak jak każdy preparat roślinny może również powodować skutki uboczne i warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Lukrecja to naturalny i domowy środek na refluks i stany zapalne układu pokarmowego.

W szczególności polecamy preparaty z lukrecji ze zmniejszoną zawartością DGL, które zawierają mniej niż 1% glicyryzyny.  Lukrecje zawierają saponiny i glicyryzynę – 50 razy słodszą od cukru spożywczego, o charakterystycznym, lukrecjowym smaku

Dzięki temu rodzajowi wyciągu z lukrecji można uniknąć długotrwałych skutków ubocznych tego składnika (hiperkaliemii, nadciśnienia i retencji sodu). Jednak osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny zawsze przyjmować preparaty lukrecjowe pod nadzorem lekarza.

Obecnie lukrecję można znaleźć w pigułkach, cukierkach, ekstraktach i herbatach itp. Zalecamy jednak sprawdzenie zawartości lukrecji na etykiecie.

Możesz wybrać jeden z tych trzech wspomnianych środków zgodnie z ich cechami i właściwościami. Możesz też codziennie przygotować herbatę z dwóch roślin leczniczych i osłodzić ją miodem. To powinno złagodzić objawy refluksu. 

Inne skuteczne wskazówki dotyczące refluksu żołądkowego

Oprócz tych domowych środków na refluks żołądkowy, możesz wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia, aby poprawić stan przełyku na dłużej. Pomogą ci one zlikwidować refluks i zmniejszyć jego ewentualne objawy. Są one następujące:

  • Jeśli jesteś otyły – najlepszą metodą jest zmniejszenie masy ciała. Nagromadzenie tłuszczu zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i może wypychać kwas do przełyku.
  • Zmień dietę na lekkostrawną i postaw na produkty o łagodnym smaku.
  • Unikaj toksycznych nawyków, takich jak palenie tytoniu, i nie nadużywaj alkoholu. Najlepiej jest całkowicie unikać używek.
  • Unikaj jedzenia na trzy godziny przed pójściem spać- daj sobie czas na trawienie.
  • Unieś trochę głowę łóżka, aby twoje ciało było lekko nachylone, aby zapobiec refluksowi. Możesz spać na wyższej poduszce.
  • Unikaj niektórych potraw, które mogą pogorszyć refluks: pikantne potrawy, nadmiar tłuszczu, czekolada, cytrusy, pomidory, mocna kawa i mięta.
  • Jedz częściej w ciągu dnia, ale za to mniejsze porcje. Postaraj się zmniejszyć objętość spożywanych posiłków. Obfite i tłuste posiłki zamień na lekkie, najlepiej z ograniczoną ilością tłuszczu.

Teraz znasz już kilka środków i skutecznych wskazówek, jak naturalnie i skutecznie łagodzić refluks żołądkowy. Jeśli jednak problem nie ustąpi, należy udać się do lekarza, ponieważ na dłuższą metę możesz cierpieć z powodu innych poważnych zaburzeń trawiennych.

Nieleczony refluks może prowadzić do nadżerek w przełyku i długotrwałego dyskomfortu. Warto jest także skonsultować się z gastrologiem aby wykluczyć ciężkie choroby takie jak nowotwór przełyku. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Math, M. V., Khadkikar, R. M., & Kattimani, Y. R. (2013). Honey – A nutrient with medicinal property in reflux oesophagitis. Indian Journal of Medical Research.
  • Yeh, A., & Golianu, B. (2014). Integrative Treatment of Reflux and Functional Dyspepsia in Children. Children. https://doi.org/10.3390/children1020119
  • Herregods, T. V. K., Bredenoord, A. J., & Smout, A. J. P. M. (2015). Pathophysiology of gastroesophageal reflux disease: New understanding in a new era. Neurogastroenterology and Motility. https://doi.org/10.1111/nmo.12611

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.