Korzeń lukrecji – lekarstwo na ukojenie żołądka

Korzeń lukrecji – lekarstwo na ukojenie żołądka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Korzeń lukrecji jest stosowany w medycynie naturalnej jako adiuwant, mający ukoić dolegliwości trawienne. Jednak w niektórych przypadkach nie jest to zalecane. W jakich? Co jeszcze musisz wiedzieć na temat tej rośliny?

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra) jest naturalnym składnikiem, którego używano już od czasów starożytnych jako lekarstwa na różnego rodzaju dolegliwości. Ze względu na charakterystyczny słodki smak jest również stosowany w przemyśle jako słodzik, zmiękcza ponadto smak niektórych leków.

Można go także znaleźć w postaci herbaty ziołowej, kapsułek, ekstraktów lub w innych preparatach, gdzie służy jako dodatek. Niektórzy używają go, aby uspokoić dyskomfort trawienny, objawy menopauzy czy infekcje, choć nie to wszystkie problemy zdrowotne, z jakimi jest kojarzony.

Ale czy jest to metoda bezpieczna w użyciu? Czy istnieją dowody na pozytywne działanie właściwości korzenia lukrecji? Do tej pory nie dowiedziono z całą pewnością efektów wystarczających, aby rozważyć ten korzeń jako leczenie chorób.

Jednak niektóre badania wspierają tezę, że można go stosować jako adiuwant w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Właściwości korzenia lukrecji

Po pierwsze, wskazane jest, aby podjąć krótki przegląd właściwości, które przypisuje się działaniu korzenia lukrecji. Według informacji opublikowanych w „Acta Pharmaceutica Sinica B” w tej roślinie stwierdzono obecność ponad 20 triterpenoidów i prawie 300 flawonoidów, co mogłyby wyjaśniać jego właściwości farmakologiczne.

Ogólnie rzecz biorąc, mówi się, że korzeń lukrecji wykazuje następujące właściwości:

Na razie dowody na ten temat są ograniczone, a korzeń pozostaje przedmiotem badań. Jednak niektórzy badacze sugerują, że skutki jego stosowania są obiecujące dla przyszłego rozwoju skutecznych i przystępnych leków.

Lukrecja
Słodycz lukrecji sprawia, że tę roślinę stosuje się między innymi w przemyśle spożywczym.

Czy korzeń lukrecji pomaga ukoić dolegliwości żołądkowe?

Uważa się, że niektóre z substancje chemiczne zawarte w korzeniu lukrecji, takie jak flawonoidy, mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć ulgę od problemów żołądkowo-jelitowych. Niemniej nadal nie ma w związku tym solidnych dowodów. Niektóre badania jednak dokonały ciekawych ustaleń.

Na przykład badania podwójnie ślepej próby opublikowane w czasopiśmie medycznym „Evidence Based Complementary and Alternative Medicine” wykazały, że ekstrakt zawierający glabridynę i glabreno, flawonoidy obecne w korzeniu lukrecji jest pomocny w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak nudności, ból brzucha i zgaga.

Tymczasem przegląd opublikowany w „Phytotherapy Research” stwierdza, że kwas glikierowinowy, zawarty w tym korzeniu, ma właściwości przeciwzapalne i immunostymulujące, które przyczyniają się do zwalczania bakterii H. Pylory, mikroorganizmu, który powoduje różne zaburzenia trawienia, takie jak wrzody żołądka.

Było to również widoczne w badaniu klinicznym opublikowanym w „The Brazilian Journal of Infectious Diseases”, w którym u 120 osób zaobserwowało pozytywne skutki przeciwko zwalczaniu H. Pylori, dodając ekstrakt lukrecji do standardowego leczenia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wrzody żołądkowe – 5 naturalnych soków

Czy stosowanie tego środka jest bezpieczne?

Przed wypróbowaniem korzenia lukrecji jako suplementu wspomagającego problemy trawienne ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, ustalić bezpieczną dawkę, w zależności od przypadku. Ponadto profesjonalista albo specjalistka pomoże ustalić, czy istnieją przeciwwskazania lub możliwe interakcje z innymi lekami.

Nie zaleca się stosowania korzenia lukrecji w przypadku ciąży. Z drugiej strony, spożywanie suplementów korzenia lukrecji jednocześnie z lekami moczopędnymi może być szkodliwe dla serca. Możliwe są także interakcje innych medykamentów. Są to:

  • leki regulujące tętno,
  • reduktory potasu,
  • leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna,
  • estrogen, terapia hormonalna i pigułki antykoncepcyjne,
  • kortykosteroidy.

Według informacji zebranych przez National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) żadna osoba nie powinna spożywać korzeni lukrecji w nadmiernych ilościach lub przez długi czas. Nadmiar może powodować wysokie ciśnienie krwi i niski poziom potasu, co z kolei zwiększa ryzyko zaburzeń serca i mięśni.

Kobieta z bólem brzucha

Korzyści z korzenia lukrecji na zgagę powinny być rozważane obok ryzyka i możliwości wystąpienia skutków ubocznych.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zadbaj o żołądek i uniknij jego dolegliwości

Jak spożywać korzeń lukrecji w przypadku dyskomfortu żołądkowego

Obecnie korzeń lukrecji jest dostępny w postaci tabletek do żucia, płynnych ekstraktów, kapsułek, proszku lub w formie luźnej. Ludzie często decydują się używać go w jego naturalnej formie, po przygotowaniu. Jednak ważne jest, aby spożywać tę roślinę w odpowiednim czasie, w umiarkowanych ilościach, żeby uniknąć skutków ubocznych.

Jednakże w przypadku dyskomfortu żołądkowego zwykle zaleca się dodanie płynnego ekstraktu lukrecji do naturalnego napoju lub podanie w gorącej wodzie. Wskazane jest również, aby umieścić kilka kropli pod językiem, aby uspokoić dyskomfort żołądkowy.

W każdym razie, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to leczenie pierwszego wyboru dla układu pokarmowego. Dlatego w obliczu objawów trawiennych niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub gastroenterologiem.

Ten artykuł napisał i zweryfikował lekarz Leonardo Biolatto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang, L., Yang, R., Yuan, B., Liu, Y., & Liu, C. (2015, July 1). The antiviral and antimicrobial activities of licorice, a widely-used Chinese herb. Acta Pharmaceutica Sinica B. Chinese Academy of Medical Sciences. https://doi.org/10.1016/j.apsb.2015.05.005
  • Raveendra KR, Jayachandra, Srinivasa V, et al. An Extract of Glycyrrhiza glabra (GutGard) Alleviates Symptoms of Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:216970. doi:10.1155/2012/216970
  • Hosseinzadeh, H., & Nassiri-Asl, M. (2015, December 1). Pharmacological Effects of Glycyrrhiza spp. and Its Bioactive Constituents: Update and Review. Phytotherapy Research. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/ptr.5487
  • Hajiaghamohammadi, A. A., Zargar, A., Oveisi, S., Samimi, R., & Reisian, S. (2016). To evaluate of the effect of adding licorice to the standard treatment regimen of Helicobacter pylori. Brazilian Journal of Infectious Diseases20(6), 534–538. https://doi.org/10.1016/j.bjid.2016.07.015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.