Na lepszy sen i szybką utratę masy ciała - 5 koktajli

Choć wymienione poniżej produkty możemy spożywać o każdej porze dnia, to dostarczone do organizmu na nie długo przed snem, skutecznie wpłyną na jego jakość
Na lepszy sen i szybką utratę masy ciała - 5 koktajli
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Na lepszy sen istnieje wiele sposobów, o których nie raz już wspominaliśmy. Jednak te, które opisujemy w tym artykule nie tylko są doskonałe na lepszy sen, ale również skutecznie wspomagają szybszą utratę masy ciała. Oba te cele są łatwo osiągalne i nie koniecznie wymagają stosowania różnych remediów.

Kluczem do szczęścia w tym przypadku jest dobranie takich produktów, które z jednej strony powodują uczucie sytości, a z drugiej pozwalają skutecznie chronić naszą wątrobę. Nie możemy zapominać o tym, że to właśnie wątroba odgrywa najważniejszą rolę w przeprowadzaniu detoksykacji naszego organizmu w nocy. 

Podejmowane przez wątrobę działania stanowią podstawę, która jest niezbędna aby organizm mógł utrzymywać właściwy poziom glukozy.

Ten sam organ zajmuje się również eliminacją substancji uzależniających, nie dopuszcza do zatrzymywania wody w organizmie, a także wspomaga syntezę enzymów i niezbędnych nam witamin.

Wątroba, która funkcjonuje w poprawny sposób, zwłaszcza w godzinach nocnych bezpośrednio wpływa na lepszy sen i jakość naszego wypoczynku. To jednak nie wszystko. Inną korzyścią jest to, że organizmowi o wiele łatwiej jest przyspieszyć procesy wpływające na utratę zbędnych kilogramów.

Postaw na lepszy sen

Oczywiście spanie samo w sobie nie sprawi, że będziemy szczuplejsze. To, co możemy uzyskać dostarczając sobie zdrowego kojącego snu to przede wszystkim zapewnienie sobie równowagi w organizmie. Zdrowy i zrównoważony organizm natomiast o wiele sprawniej może sobie poradzić z wszystkim tym, co jest w nim zbędne. 

Na lepszy sen można się przygotować pijąc koktajle, które skomponowane są na bazie naturalnych składników. Dzięki nim zapewnisz sobie właściwy wypoczynek i zoptymalizujesz pracę wątroby.

1. Sok z winogrona na lepszy sen i utratę wagi

Winogrono zdrowe na lepszy sen

Naturalny sok z winogrona wywiera na nasz organizm doskonały wpływ. Co jednak osiągniemy, gdy nabierzemy zwyczaju picia jednej szklanki soku każdego wieczoru?

  • Sok z winogrona ułatwia przeprowadzenie detoksykacji naszego organizmu i zapewnia dużą dawkę antyoksydantów, które wspomagają działanie wątroby.
  • Co ciekawe sok ten przyczynia się również do szybszego i łatwiejszego trawienia.

Zachodzącej różnicy nie zauważysz od razu po wypiciu soku, ale po jakimś czasie będziesz się czuła o wiele lżej, a w konsekwencji będzie to wpływać na lepszy sen. Dobre rezultaty będą widoczne w szczególności na drugi dzień.

Wśród wielu korzyści można wymienić między innymi skuteczne zwalczanie zaparć, a także doskonały efekt diuretyczny. Co ciekawe, podobne właściwości zapewnia również regularne picie soku z czereśni. Te z kolei pomagają w syntezie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulowanie naszego cyklu dobowego.

2. Napar z rumianku

Z pewnością choć raz w życiu miałaś okazję napić się naparu z rumianku, który charakteryzuje się działaniem uspokajającym i kojącym nerwy. Roślina ta ciesząca się wśród medycyny naturalnej wielowiekową już tradycją zawiera składnik znany jako apigenina.

Rumianek zdrowy na lepszy sen
  • Apigenina jest elementem, który w połączeniu z receptorami GABA w naszym mózgu wywołują efekt relaksacyjny.
  • Poza delikatnym działaniem uspokajającym napar z rumianku zapewnia lepsze funkcjonowanie układu trawiennego: poprawia wchłanianie się przyswojonych składników odżywczych, stanowi silny diuretyk, a także chroni naszą wątrobę.
  • Pijąc napary na noc warto jednak pamiętać, że nie powinny być one zbyt gorące.

Wiele z nas błędnie myśli, że picie na noc gorących naparów korzystnie wpływa na jakość snu. Jednakże nie jest to wskazane zarówno ze względu na wątrobę, jak również jelita. Zawsze lepiej jest poczekać chwilkę do przestudzenia i wypić w temperaturze pokojowej.

3. Kefir z miodem

Jak wiesz, jednym z doskonałych sposobów na lepszy sen jest wypicie szklanki letniego mleka z dodatkiem pszczelego miodu. Ponieważ jednak tak wiele osób nie może pić mleka ze względu na nietolerancję laktozy, doskonałą alternatywą okazuje się być kefir.

Kefir na lepszy sen
  • Spożycie produktów będących rezultatem fermentacji, bogatych w zdrową florę bakteryjną bardzo wspomaga działanie wątroby. Korzystnie wpływa na wytwarzanie bilirubiny.
  • Inną korzyścią płynącą z picia kefiru jest to, że skutecznie ulepsza on pracę układu trawiennego, a także czyści jelita.
  • Pomaga również skutecznie ograniczyć efekt stresu. Kefir zawiera tryptofan, znany aminokwas, który w połączeniu z magnezem bierze udział w zapewnianiu nam odpowiedniego wypoczynku.
  • Ponadto jeśli do kefiru dodamy łyżeczkę pszczelego miodu, dodatkowo skorzystamy z zawartego w nim L-tryptofanu, innego aminokwasu, który również ma wielki wpływ na jakość naszego snu.

4. Mleko migdałowe

Innym sposobem na lepszy sen jest regularne picie przed snem mleka migdałowego z dodatkiem pszczelego miodu. Ten niewielki dodatek glukozy, który w ten sposób dostarczamy sprawia, że mózg może lepiej regulować neurotransmitor znany jako oreksyna, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie stanu czujności w organizmie.

Mleko migdałowe natomiast pomaga regulować poziom cholesterolu, a także trójglicerydów. To właśnie ten element sprawia, że organizmowi łatwiej jest pozbyć się nadmiernej wagi.

5. Letnia woda z cytryną

O piciu wody z cytryną zazwyczaj wspominamy w odniesieniu do poranków. Jeśli jednak chcesz postawić na zdrowy odpoczynek, warto pić szklankę letniej wody z cytryną na godzinę przed snem.

  • Woda z cytryną pomaga oczyścić wątrobę z toksyn i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
  • Pomaga w utrzymaniu zasadowego odczynu w organizmie, co wspomaga zarówno układ limfatyczny, jak również przyczynia się do sprawniejszego oczyszczania organizmu.
  • Cytryna poprawia pracę układu trawiennego, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani. Woda z cytryną zmniejsza również wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowe, które zazwyczaj stanowią podstawową przeszkodę w uzyskaniu wysokiej jakości snu.
    Woda z cytryną na lepszy sen

Jeśli na kolację zjadłaś produkty bogate w tłuszcze nasycone, cytryna pomoże Ci odciążyć układ trawienny i pozwoli znacznie poprawić działanie metabolizmu.

Nie wahaj się użyć jednego z wyżej wymienionych koktajli na krótko przed snem. Na lepszy sen nie musisz stosować żadnych tabletek. Wystarczy, że odpowiednio wykorzystasz to, co dała nam natura.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcorn J, Honey to improve sleep quality. University of Saskatchewan. Noviembre 2021.
  • Bacaro V, Ballesio A, et al. Sleep duration and obesity in adulthood: an updated systematic review and meta-analysis. Obesity Research and Clinical Practice. Julio-Agosto 2020. 15 (4): 301-309.
  • Cañete da Costa P, Stolzenberg Blembeel A, et al. Daily grape juice consumption promotes weight loss, improved stability and reduced DNA damage in the elderly. International Journal of Nutrition. Julio 2020. 6 (1).
  • Ding C, Lim L. L, et al. Sleep and Obesity. Journal of Obesity and Metabolic Syndrome. Marzo 2018. 27 (1): 4-24.
  • Howatson G, Bell P. G, et al. Effect of tart cherry juice (Prunus creases) on melatonin levels and enhanced sleep quality. European Journal of Nutrition. Diciembre 2012. 51 (8): 909-16.
  • Iraporda C., Junior MA., Neumann E., Nunes AC., et al., Biological activity of the non microbial fraction of kefir: antagonism against intestinal pathogens. J Dairy Res, 2017. 84 (3): 339-345.
  • Jain S. G, Puri S, et al. Effect of oral cinnamon intervention on metabolic profile and body composition of Asian Indians with metabolic syndrome: a randomized double-blind controlled trial. Lipids in Health and Disease. 2017. 16: 113.
  • Komada Y, Okajima I, et al. The effects of milk and dairy products on sleep: a systematic review. International Journal of Environmental Research and Public Health. Diciembre 2020. 17 (24): 9440.
  • Muscogiuri G, Barrea L, et al. Obesity and sleep disturbance: the chicken or the egg? Critical Reviews of Food Science and Nutrition. 2019. 59 (13): 2158-2165.
  • Salehi B, Venditti A, et al. Therapeutic potential of apigenin. International Journal of Molecular Sciences. Marzo 2019. 20 (6): 1305.
  • Sperry S. D, Scully I. D, et al. Sleep duration and waist circumference in adults: a meta-analysis. Sleep. Agosto 2015. 38 (8): 1269-76.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
  •  Xie Z., Chen F., Li WA., Geng X., et al., A review of sleep disorder and melatonin. Neurol Res, 2017. 39 (6): 559-565.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.