Niesamowite korzyści z jedzenia winogron — koniecznie je poznaj!

Czy znasz niesamowite korzyści z jedzenia winogron? Koniecznie je poznaj i pamiętaj, żeby nie zabrakło ich w Twojej kuchni.
Niesamowite korzyści z jedzenia winogron — koniecznie je poznaj!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Korzyści z jedzenia winogron są niesamowite. Winogrona to pyszny owoc, z którego wytwarzany jest jeden z najpopularniejszych napojów, jakim jest wino. Warto poznać korzyści z jedzenia winogron nawet jeśli na co dzień nie brakuje ich w Twojej kuchni.

W naszym codziennym życiu zwykle nie spożywamy tylu winogron, co inne owoce, takie jak banany, jabłka czy pomarańcze. Jednak, gdy poznasz ich zalety, będziesz chciał włączać je częściej do swojej diety.

Korzyści z jedzenia winogron

Winogrona

W badaniach nad antyoksydacyjną ochroną wątroby skórek i nasion z winogron Vitis vinifera L. zlecono sprawdzenie, czy skórki i nasiona winogron mają właściwości zdrowotne po wykorzystaniu ich do produkcji wina. Wyniki pokazały, że tak.

Po przeprowadzeniu różnych badań stwierdzono, że winogrona mają dużą zdolność antyoksydacyjną, a skórki i nasiona używane do produkcji dżemów lub innych produktów zapewniają nam wiele korzyści. To wszystko za sprawą ich zawartości w:

Wspomniane badanie sugerowało, że zarówno skórki, jak i pestki winogron zapewniają ochronę tkanek przed stresem oksydacyjnym. Mogą więc być bardzo korzystne dla osób cierpiących na pewne choroby lub schorzenia.

Na przykład choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe, różne rodzaje raka i choroby sercowo-naczyniowe. Chociaż wszyscy muszą przejść kontrolę lekarską, wykonać badania i zażyć zalecane leki, dodanie winogron do naszej diety może być dobrym rozwiązaniem.

Przedwczesne starzenie się

Kolejną wielką korzyścią płynącą ze spożywania winogron jest ich zdolność do zapobiegania starzeniu się i przedwczesnemu niszczeniu niektórych narządów. Wszystko to wynika z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Z wiekiem problemy zdrowotne nasilają się, ponieważ nasze narządy zaczynają działać nieco gorzej. Jednak odpowiednia dieta i zdrowe nawyki (ćwiczenia, unikanie alkoholu czy palenia papierosów) mogą to opóźnić.

Problemy skórne

Koktajl. Korzyci z jedzenia winogron

Czy cierpisz na stresowe zapalenie skóry? Wypryski? Wszystkie te problemy skórne można zredukować, nie tylko stosując się do zaleceń lekarza, ale też włączając winogrona do codziennej diety.

Według badań jedną z korzyści z jedzenia winogron jest to, że poprawia kondycję skóry w przypadku praktycznie wszystkich nieprawidłowości dotykających ten organ. Badania wykazały, że winogrona i pestki winogron mogą powodować poprawę w chorobach lub problemach będących wynikiem procesów zapalnych i bakteryjnych. Nawet w tych, które są związane z alergiami.

Istnieją różne sposoby spożywania tego owocu. Możemy nawet zrobić koktajle lub ciasta, aby uatrakcyjnić nam ich przyjmowanie. Zachęcamy do zbadania różnych sposobów spożywania tego pysznego owocu.

Korzyści z jedzenia winogron — profilaktyka raka

Niewątpliwie jest to jedna z korzyści, które zawsze budzą kontrowersje, gdy są kojarzone z jakąkolwiek żywnością. Powodem jest oczywiście to, że nie ma gwarancji, że niektóre produkty spożywcze, takie jak winogrona, mogą samodzielnie zwalczyć lub zapobiec tej chorobie.

Prawdą jest jednak, że składniki zawarte w winogronach mogą pomóc w poprawie zdrowia, a kilka badań potwierdziło, że spożywanie winogron wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka okrężnicy, piersi, płuc lub prostaty. Badania przeprowadzono głównie (ale nie w całości) na zwierzętach. Z tego powodu potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby ustalić, czy winogrona mogą być silnym obrońcą przed tą chorobą.

Jednak do tej pory stwierdzono, że polifenole obecne w winogronach mają znaczące reakcje antyoksydacyjne i prooksydacyjne w przypadku raka. Czy jesz wystarczającą ilość winogron? Pomimo tych wszystkich korzyści, z których wiele wymaga dalszych badań, zawsze dobrze jest włączyć do naszej diety większą różnorodność owoców.

Możemy również przygotowywać przepisy, koktajle i próbować różnych smaków, które niewątpliwie pomogą nam dostarczyć naszemu organizmowi szerszej gamy składników odżywczych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się znacznie więcej o tym pysznym jedzeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caballero-Gutiérrez, Lidia, & Gonzáles, Gustavo F. (2016). Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta Médica Peruana33(1), 50-64. Recuperado en 23 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172016000100009&lng=es&tlng=es.
  • Ciudad B., Claudio, & Valenzuela B., Jorge. (2002). CONTENIDO DE FLAVONOLES EN UVAS PARA VINO CULTIVADAS EN EL VALLE DE CASABLANCA, CHILE. Agricultura Técnica62(1), 79-86. https://dx.doi.org/10.4067/S0365-28072002000100008
  • Martínez-Flórez, S., González-Gallego, J., Culebras, J. M., & Tuñón, M. (2002). Los flavonoides: propiedades y acciones antioxidantes. Nutrición hospitalaria17(6), 271-278.
  • Tiemi ABE, L., Vieira DA MOTA, R., Lajolo, F. M., & Genovese, M. I. (2007). Compostos fenólicos e capacidade antioxidante de cultivares de uvas Vitis labrusca L. e Vitis vinifera L. Ciência e Tecnologia de Alimentos27(2).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.