Czy jeść owoce na diecie? Dowiedz się więcej!

Owoce bogate są w mikroskładniki odżywcze konieczne dla organizmu. Jednak ze względu na zawartość cukru, nie wszystkie owoce na diecie są wskazane.
Czy jeść owoce na diecie? Dowiedz się więcej!
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Owoce bogate są w mikroskładniki odżywcze konieczne dla organizmu. Jednak ze względu na zawartość cukru, nie wszystkie owoce na diecie są wskazane.

Na diecie odchudzającej należy dokładnie kontrolować spożywane produkty. Trzeba brać pod uwagę wartości odżywcze produktów, które są dla nas korzystne, jak i tych, które są w gruncie rzeczy zbędne.

Owoce są konieczne w zrównoważonej i zróżnicowanej diecie. Bogactwo witamin i składników odżywczych wspomaga nasze zdrowie. Możemy jeść te, które najbardziej nam smakują. Jednak pewne owoce wnoszą do diety nadmiar kalorii.

Owoce na diecie odchudzającej

Winogrona

Winogrona zawierają dużo cukru i są bogate w minerały. Ich właściwości pomagają chronić kości i zapobiegać chorobom takim jak Alzheimer i rak jelita grubego. To dzięki zawartości fitonutrientów – tanin – znanych ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, co potwierdza artykuł opublikowany w magazynie “Molecular Neurobiology”.

Jednak włączenie ich do diety nie sprzyja utracie wagi. Od niektórych odmian winogron można nawet przytyć. To ze względu na niską zawartość błonnika i wysoką zawartość cukrów prostych. Lepiej spożywać je z umiarem.

Cherimoya

Ten owoc nie sprzyja diecie. Nie niesie szczególnych korzyści dla ciała. Zawiera dużo cukru, mało tłuszczu i białka. Dostarcza jednak minerałów takich jak wapń, potas i żelazo oraz zawiera dość dużo błonnika, co pomaga regulować pracę układu trawiennego.

Awokado

Owoc pełen zalet. Zwykle stosuje się go jako dodatek do potraw. Zalecany jest osobom z problemami z przemianą materii.

Zjedzenie połówki awokado dziennie dostarcza organizmowi dużej liczby kalorii i tłuszczu. Badania nie potwierdzają, by awokado powodowało tycie. Jednak ze względu na wysoką kaloryczność, zaleca się spożywanie go z umiarem.

Kokos

Kokos również bogaty jest w kalorie i cukry. Udowodniono, że olej czy mleko kokosowe zawierają taką samą ilość tłuszczy nasyconych co odpowiedniej wielkości kawałek mięsa.

Choć niektórzy, w tym eksperci, twierdzą, że owoc ten sprzyja utracie wagi, lepiej jeść go z umiarem. Mimo to jego regularne spożywanie ma pozytywne działanie na układ krążenia, według artykułu opublikowanego w magazynie “Nutrition Reviews”.

Banan

Dojrzałe banany są bogate w żelazo, potas i fruktozę. Regularne spożywanie produktów o wysokiej zawartości fruktozy podczas diety może powodować zmiany w metabolizmie i efekty odwrotne od oczekiwanych. Ten składnik odżywczy zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu metabolicznego, według badania z 2019 roku.

Jednak zjedzenie jednego banana dziennie nie wywoła w naszym organizmie efektów ubocznych.

Mango

Te tropikalne owoce zawierają dużo antyoksydantów i zalecane są osobom na diecie.

Owoc ten posiada wysoką zawartość cukru i składników odżywczych. Do tego, nie ma tłuszczu ani cholesterolu, co nie oznacza jednak, że sprzyja diecie odchudzającej. Jego spożycie jest zalecane, gdyż wzmacnia kości i układ trawienny. Pomaga też zapobiegać chorobom takim jak astma, cukrzyca i problemy z sercem.

Zaleca się włączenie mango do zróżnicowanej diety. Nie należy jednak mieć nadziei, że przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów. Wręcz przeciwnie, jego nadmiar podwyższy poziom glukozy we krwi.

Odchudzanie dla zdrowia

Otyłość i nadwaga to problemy całego świata. Ostatnie statystyki przygotowane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w 2016 roku pokazują, że ponad 1,9 mld dorosłych cierpi na nadwagę, a wśród nich 650 mln jest otyła. 

To alarmujący stan, który zachęca wiele osób do odchudzania. Jednak należy zacząć od dbania o dietę. Tu pojawiają się dylematy, co jest zdrowe, a co nie.

Owoce to ważny punkt zróżnicowanej diety. Należy zwiększyć spożycie tych, które bogate są w wartości odżywcze i błonnik.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhao S., Zhang L., Yang C., Li Z., Rong S., Procyanidins and Alzheimer’s disease. Mol Neurobiol, 2019. 56 (8): 5556-5567.
  • Eyres L., Eyres MF., Chisholm A., Brown RC., Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutr Rev, 2016. 74 (4): 267-80.
  • Taskinen MR., Packard CJ., Boren J., Dietary fructose and the metabolic syndrome. Nutrients, 2019. 11 (9): 1987.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.