Koktajle z owoców i jogurtu: po co je robić?

Przygotowując koktajle owocowo-jogurtowe, miej pod kontrolą pochodzenie i rodzaje składników zawartych w przepisie. Błąd na tym etapie wpływa na jakość produktu końcowego. Czy odważysz się je wypróbować?
Koktajle z owoców i jogurtu: po co je robić?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Koktajle z owoców i jogurtu to napoje, które mogą przynosić określone korzyści zdrowotne, jeśli odpowiednio włączymy je do diety. Jednak ich niewłaściwe stosowanie może mieć negatywne skutki, zwłaszcza jeśli popełniono błędy w ich przygotowaniu. Należy zadbać o właściwy dobór składników i ich odpowiednie łączenie.

W planie zdrowego żywienia można uwzględnić prawie wszystkie produkty spożywcze. Kluczową wolę, aby zagwarantować różnorodność w zadowalający sposób odgrywa precyzyjne określanie ilości każdego ze spożywanych produktów. To samo należy wziąć pod uwagę, kiedy decydujesz się na koktajle z owoców i jogurtu.

Czym się charakteryzują koktajle z owoców i jogurtu

Wśród zalet koktajli owocowo-jogurtowych należy zwrócić uwagę na obecność probiotyków i przeciwutleniaczy . Wykazano, że te pierwsze mają pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową, co skutkuje poprawą ogólnego stanu zdrowia.

W szczególności probiotyki pomagają w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób zakaźnych. Ze swojej strony przeciwutleniacze to substancje niezbędne do neutralizowania produkcji wolnych rodników na poziomie komórkowym.

W ten sposób utrzymują równowagę oksydacyjną, zmniejszają ryzyko przedwczesnego starzenia i zapadalności na wiele chorób przewlekłych. Świadczy o tym badanie opublikowane w czasopiśmie Clinica Chimica Acta, gdzie opisano, jak regularne spożywanie tych substancji wiąże się z lepszym stanem zdrowia.

Nie możemy też zapomnieć o wkładzie białka, które zapewniają koktajle z owoców i jogurtu. Dostarczają one białka o dużej wartości biologicznej, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Zdaniem ekspertów odpowiednie spożycie tych składników odżywczych pozwala na obniżenie ryzyka wystąpienia problemów zagrażających masie mięśniowej. Jedną z najbardziej niepokojących byłaby sarkopenia.

Koktajl owocowy
Koktajle z owoców i jogurtu można spożywać z umiarem w ramach zbilansowanej i zdrowej diety.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Koktajle białkowe: dlaczego są takie korzystne?

Jak odpowiednio przygotować koktajle z owoców i jogurtu?

Przygotowując koktajle z owoców i jogurtu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Po pierwsze, należy spożywać całe owoce, a nie tylko wyciśnięty z nich sok. W ten sposób opróżnianie żołądka przebiega wolniej dzięki obecności błonnika. To z kolei ogranicza wpływ fruktozy na metabolizm i poziom glukozy we krwi.

Z drugiej strony zaleca się, aby zawsze wybierać owoce o żywych, intensywnych kolorach, jak na przykład owoce leśne. Na ogół bowiem właśnie pigmenty zawierają większą ilość fitoskładników o właściwościach przeciwutleniających. W ten sposób maksymalizuje się udział substancji o korzystnych właściwościach zdrowotnych.

Wreszcie, zawsze należy monitorować jakość jogurtu, który dodajemy do koktajlu. Najlepiej użyć jogurtu naturalnego, nawet greckiego, jeśli potrzebna jest większa gęstość i nie jesteśmy na diecie hipokalorycznej.

W każdym razie, zaleca się unikać słodzonych wersji lub z dodatkiem sztucznych barwników. Cukry mają szkodliwy wpływ, ponieważ zwiększają stres metaboliczny trzustki. Z kolei substancje słodzące dają ten sam efekt poprzez modyfikację mikroflory jelitowej.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Jak organizm reaguje na nadmiar błonnika?

Kiedy spożywać koktajle owocowo-jogurtowe?

Koktajle z owoców i jogurtu najlepiej nadają się na przekąskę. Podczas śniadania oraz wieczorem organizm nie jest tak przygotowany do metabolizowania cukrów. Ma to związek z działaniem rytmów dobowych, które kontrolują produkcję hormonów.

Jednak w środku popołudnia organizm potrafi optymalnie metabolizować węglowodany, zmniejszając tym samym ich negatywny wpływ na zdrowie.

Ponadto, ponieważ zawierają w swoim składzie błonnik i białko, fruktoza w owocowych koktajlach i jogurcie nie zostanie wchłonięta zbyt szybko. Dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie stabilny, inie dojdzie do nadmiernego pobudzenia trzustki.

Inne optymalne składniki, które można dodać

Oprócz owoców i jogurtu, istnieją inne składniki, które mogą fantastycznie uzupełnić te koktajle. Zarówno orzechy, jak i nasiona są w stanie zwiększyć zawartość białka, a oprócz tego dostarczą wysokiej jakości kwasów tłuszczowych.

Z drugiej strony optymalny efekt osiągniemy dodając również pewne przyprawy kuchenne. W przypadku koktajli, najlepiej zwykle sprawdza się cynamon. Ma on tę właściwość, że korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Nawet dodanie czystego kakao lub kawy może być korzystne. Obydwa te składniki zawierają dużą liczbę fitoskładników o charakterze przeciwutleniającym. Ponadto wykazały również swoje działanie w zapobieganiu starzeniu się i powstawaniu wolnych rodników.

Szklanki koktajlu
Dobry wybór składników to klucz do przygotowania zdrowego koktajlu. Z tego powodu oprócz jogurtu i owoców można dodać na przykład orzechy i nasiona.

Włącz do diety koktajle z owoców i jogurtu

Chociaż nie zaleca się ich spożywania w dowolnym momencie, koktajle z owoców i jogurtu mogą dostarczyć składników odżywczych korzystnych dla zdrowia. Nie jest to jednak optymalny posiłek w codziennej diecie, chociaż można je uwzględniać z pewną częstotliwością.

Aby zmaksymalizować jego pozytywne efekty, należy właściwie dobierać owoce, a także jogurt, który posłuży do przygotowania przepisu. Ponadto, aby zapewnić dodatkowe korzyści, można spróbować włączyć do koktajlu orzechy lub przyprawy.

Pamiętaj, że podstawą dobrej diety jest różnorodność. Uzupełnianie przekąsek o koktajle z owoców i jogurtu może generować pozytywny efekt, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, probiotyków, białek i tłuszczów. Oczywiście zawsze staraj się unikać wersji przemysłowych. Lepiej przygotuj je w domu, aby zapewnić im najwyższą jakość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez B., Delgado S., Blanco Míguez A., Lourenço A., et al., Probiotics, gut microbiota, and their influence on host health and disease. Mol Nutr Food Res, 2017.
  • Chang KH., Cheng ML., Chiang MC., Chen CM., Lipophilic antioxidants in neurodegenerative diseases. Clin Chim Acta, 2018. 485: 79-87.
  • Martone AM., Marzetti E., Calvani R., Picca A., et al., Exercise and protein intake: a synergistic approach against sarcopenia. Biomed Res Int, 2017.
  • Takahashi K., Ishigami A., Anti aging effects of coffee. Aging, 2017. 9 (8): 1863-1864.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.