Koktajle białkowe: dlaczego są takie korzystne?

Koktajle białkowe mogą Ci pomóc w procesie prawidłowego odżywiania. Zawsze jednak należy pamiętać, aby skonsultować się ze specjalistą w celu uniknięcia nieoczekiwanych komplikacji i ustalić odpowiednie dawki korzystne dla Twojego organizmu.
Koktajle białkowe: dlaczego są takie korzystne?
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W naszych czasach dbałość o zdrowie i aktywność fizyczną zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu ludzi. Dlatego wiele osób może być zainteresowanych wiedzą, jak korzystne są koktajle białkowe dla naszego zdrowia.

Z tego powodu informacje, które przedstawimy poniżej, pomogą zrozumieć, w jaki sposób koktajle białkowe mogą wpływać na masę ciała lub poprawić wyniki sportowe.

W większości przypadków koktajle proteinowe zwykle nie mają najlepszej reputacji. Wiele osób uważa, że takie napoje są produkowane wyłącznie dla wyjątkowo umięśnionych osób.

Jednak przydatność tego produktu wykracza daleko poza oczekiwane cele, które sobie wyznaczamy w stosowaniu diety. Ich zalety są również dużo większe niż uzyskanie najlepszych wyników w czasie wielogodzinnych treningów na siłowni.

Porozmawiajmy o białkach

Białka to makroelementy tworzone przez aminokwasy niezbędne dla naszego organizmu. Są połączone w łańcuchy znane jako wiązania peptydowe. Białka są pozyskiwane głównie poprzez spożywanie żywności. Poza tym, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Białka między innymi są odpowiedzialne za tworzenie i regenerację tkanek kości, mięśni, narządów i skóry.

Koktajl przed treningiem.

Składają się one z:

  • Wodoru
  • Węgla
  • Azotu
  • Tlenu
  • Większość z nich zawiera także siarkę

Białka stanowią prawie połowę masy naszych tkanek. W praktyce można je znaleźć w każdej komórce tworzącej nasz organizm. I w rzeczywistości uczestniczą we wszystkich procesach biologicznych, które się w nim odbywają.

Koktajle białkowe

Koktajle białkowe są napojami o wysokiej koncentracji białek. Ich główną funkcją jest dostarczenie naszemu organizmowi niezbędnej ilości cząstek protein (białek) do ułatwienia produkcji nowych tkanek mięśniowych.

Obecnie wiele trenujących osób ćwiczy od lat nieprzerwanie i systematycznie. Zdają sobie one sprawę, że do utrzymania doskonałej formy niezbędny jest dobry trening fizyczny. Wiedzą ponadto, że zawsze należy go łączyć z dietą bogatą w węglowodany, minerały i białka.

Koktajle proteinowe.

Jednak wymagania te nie zawsze są wystarczające, aby osiągnąć cel, który sobie wyznaczyliśmy. Chociaż spożywane przez nas produkty spożywcze są pełne składników odżywczych, czasami konieczne jest przyjmowanie suplementów białkowych.

Właśnie w tej sytuacji koktajle białkowe odgrywają ważną rolę. Pomogą nam one wprowadzić dodatkową porcję tego składnika do organizmu w celu wsparcia muskulatury. Suplementy te występują w wielu kompozycjach, smakach i kolorach.

Dlaczego koktajle białkowe są korzystne?

Głównymi konsumentami koktajli proteinowych są sportowcy. Wynika to z faktu, że wysiłek, który muszą włożyć podczas treningu oraz poziom kondycji fizycznej, który muszą osiągnąć, wymagają zaaplikowania odpowiedniej ilości białka.

Dlatego, po zakończeniu swojej aktywności sportowej, piją koktajle białkowe. W ten sposób wspomagają regenerację i rozwój mięśni, których używali podczas treningu.

Picie koktajli białkowych.

W ten sposób, koktajle białkowe gwarantują nam kompletne pokrycie dziennego zapotrzebowania na białko. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy zrównoważoną dietę. Pomaga nam to kontrolować i utrzymywać wagę, którą wyznaczyliśmy sobie jako nasz cel.

Jednak zawsze powinniśmy brać pod uwagę dokładną ilość białka w każdym koktajlu, który pijemy. Przesada zawsze jest szkodliwa.

Pamiętaj też, że te napoje nie są substytutem naszego jedzenia. Są to suplementy, które pomagają nam wprowadzić dodatkowe składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki.

Mogą korzystnie wpływać na zdrowie

Według badań opracowanych przez ekspertów, koktajle białkowe mogą pomóc osobom cierpiącym na osteoporozę. Tak jest w przypadku koktajli stworzonych na bazie białek serwatki.

Chociaż w nadmiarze, mogą również powodować osłabienie kości. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze aplikować odpowiednie dawki.

Następną zaletą jest to, że pomagają skutecznie leczyć rany i kontuzje, których możemy doznać. Ogólnie rzecz biorąc, białka i, w konsekwencji, suplementy wytworzone z tych białek, sprzyjają regeneracji i układowi odpornościowemu.

Oprócz tego, koktajle białkowe mogą pomóc w poprawie wydajności sercowo-naczyniowej. Mogą również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Podsumowując zalety nie chcemy dać Ci do zrozumienia, że po spożyciu koktajli rozwiążesz wszystkie problemy zdrowotne. Niech Ci nie przyjdzie do głowy, że koktajle białkowe mogą zastąpić lekarstwa przepisane przez specjalistę. Natomiast dobra kombinacja tych elementów może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia.

Korzyści te zostaną uzyskane tylko wtedy, gdy spożywamy je we właściwych dawkach. W przeciwnym razie nadmiar białka może nawet powodować problemy sercowo-naczyniowe lub cholesterolowe.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Wiemy już, jakie są zalety spożywania koktajli proteinowych dla naszego organizmu. Dlatego też konieczne jest poznanie przeciwwskazań, które mogą występować przy tych suplementach.

Na dłuższą metę, jeśli nie upewnimy się, że przyjmujemy zalecaną dawkę dla naszego organizmu lub przesadzimy z przyjmowaniem tych suplementów, wzrośnie poziom wapnia w organizmie. To z kolei może doprowadzić do odkładania się złogów tego minerału.

Taka sytuacja spowoduje powstawanie kamieni w naszych nerkach. Ponadto moglibyśmy je przeciążyć nadmierną ilością innych pierwiastków. Wśród nich wyróżnia się azot. Nadmierna ilość azotu nadweręża nerki zmuszając je do zbyt intensywnej pracy. Dlaczego? Ponieważ nerki starają się usunąć toksyny uzyskane z białek i wydalić je z moczem z naszego organizmu.

Podobnie, gdy podnosi się poziom azotu we krwi, wpadamy w tendencję obniżania ilości wypijanej dziennie wody. A to prowadzi do odwodnienia.

Dlatego zanim zaczniesz regularnie pić koktajle białkowe, należy zasięgnąć porady specjalisty. Znajdź kogoś, kto może Cię poprowadzić w najlepszy sposób. Pamiętaj, że dobre odżywianie musi być procesem zaplanowanym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McGlory C., Devries MC., Phillips SM., Skeletal muscle and resistance exercise training; the role of protein synthesis in recovery and remodeling. J Appl Physiol, 2017. 22 (3): 541-548.
  • Davies RW., Carson BP., Jakeman PM., The effect of whey protein supplementaion on the temporal recovery of muscle function following resistance training: a systematic review and meta analysis. Nutrients, 2018.
  • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.