Kamienie nerkowe - 6 produktów, które mogą je wywołać

Kamienie nerkowe mogą stać się problemem bardzo poważnym i bolesnym, stąd też najlepiej by było unikać pokarmów mogących pobudzać ich formowanie się. Ponadto, zawsze dobrze jest pić duże ilości wody, by wspomóc ich usuwanie z naszego organizmu.
Kamienie nerkowe - 6 produktów, które mogą je wywołać

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Kamienie nerkowe mogą zostać wywołane wieloma czynnikami. Czym one jednak są? Najprościej temat ujmując, kamienie nerkowe to niewielkie kawałki substancji stałej, które nie mogą się wydostać z organizmu. A to dlatego, że znajdują się one w naszych drogach moczowych, powodując silny ból.

To bardzo ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre pokarmy mogą wywoływać kamienie nerkowe i starać się ich jak najbardziej unikać.

W dzisiejszym artykule zdradzimy Ci, jakie to produkty.

Kamienie nerkowe i wywołujące je produkty

Dieta to element niezbędny, jeśli chcemy podjąć kroki mające na celu zapobiegnięcie tworzeniu się kamieni nerkowych. Oczywiście także po to, by ułatwić ich wydalanie w przypadku, gdyby już znajdowały się w naszym organizmie.

Jednakże, jak mówi popularne powiedzenie, “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Więc postanowiliśmy powiedzieć Ci, jakie pokarmy należy w swojej diecie ograniczyć. Szczególnie jeśli jesteś podatny na choroby nerek lub jeżeli już cierpisz na jakieś dolegliwości związane z układem moczowym.

1. Kofeina

Kawa jest jednym z naszych cichych bohaterów każdego dnia. Mimo tego, że pomaga się nam rano obudzić, wykonywać nasze codzienne obowiązki i stawiać czoła wyzwaniom dnia, faktem jest, że ma ona też swoje skutki uboczne.

Jednym z nich jest to, że nerki pracują ciężej i zwiększają się szanse na wytworzenie się kamieni nerkowych.

Kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale także w niektórych herbatach i napojach gazowanych.

Wszystkie te napoje powodują w naszym organizmie wzrost poziomu wapnia, zwłaszcza w moczu. Na dłuższą metę może to powodować, niewydolność nerek ze względu na substancje stymulujące obecne w napojach.

2. Mięso czerwone

Białka i tłuszcze zwierzęce przyczyniają się do tworzenia się kamieni nerkowych lub uszkodzenia tych narządów. Jeśli utrzymujesz dietę, która zawiera zbyt dużo mięsa, powinieneś mieć świadomość, że pewne jego elementy są trudne do usunięcia z organizmu.

Czerwone mięso

Co więcej, ta żywność jest bogata w kwas moczowy i puryny. Gdy substancje te znajdują się w Twoim organizmie w dużym stężeniu, może się to na dłuższą metę przyczynić do artretyzmu i sprawić, że pojawią się również kamienie nerkowe.

Inne źródła puryn to szparagi, fasola i wszelkie odmiany kapusty. Staraj się nie jeść tych produktów zbyt często, aby zapobiec Tworzeniu się kamieni nerkowych przez akumulację kwasu moczowego.

3. Sztuczne słodziki

Używamy ich, aby urozmaicić nasze desery i posłodzić herbatę oraz kawę. Są one również obecne w dietetycznych napojach i wielu produktach o niskiej kaloryczności.

Choć możemy myśleć, że słodziki są lepsze dla zdrowia niż sam biały cukier – mogą one wywołać wiele poważnych skutków ubocznych, takich jak, chociażby kamienie nerkowe i pogorszenie pracy nerek.

4. Sól

Jednym z naszych najbardziej niezdrowych nawyków żywnościowych jest konsumpcja zbyt dużej ilości soli.

Mimo tego, że być może wcale nie dodajemy dużych ilości soli do jedzenia, które przygotowujemy, dania już przygotowane zawierają jej zdecydowanie zbyt dużo. Mnóstwo soli znajduje się nawet w słodyczach!

Sól w solniczce

Jedzenie zbyt dużo soli wspiera zatrzymywanie w naszym organizmie płynów i powstawanie kamieni nerkowych. Organizm nie wydala nadmiaru sodu i jest on przechowywany właśnie w drogach moczowych.

Ponadto prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi i masy ciała.

5. Owoce morza

Ludzie podatni na kamicę nerkową powinni unikać pokarmów bogatych w szczawiany. Ten związek organiczny przyczynia się do gromadzenia sodu i wapnia w nerkach. Pokarmy, które zawierają ten kwas szczawiowy to między innymi owoce morza, ale nie są to jedyne produkty.

Zielone warzywa liściaste, czekolada i orzechy również zawierają spore ilości tych związków chemicznych. Dlatego też dobrze by było zmniejszyć spożycie orzeszków ziemnych, otrębów pszennych i buraków, aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych.

Owoce morza

Jeżeli chcesz zredukować w swojej diecie żywność zawierającą szczawiany, z całą pewnością ze swojego menu będziesz musiał wykreślić seler naciowy oraz wątróbkę. Jednak w tych przypadkach, zawartość szczawianów jest minimalna.

Pamiętaj, że związek ten nie powinien przekraczać 50 mg na dobę w naszej diecie.

Aby zmniejszyć jego wchłanianie się zaleca się spożywanie żywności bogatej w wapń. Gdy obydwa składniki są ze sobą połączone, łatwiej się je trawi i eliminuje się je z organizmu.

6. Produkty nabiałowe

Nabiał i produkty mleczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia i są praktycznie podstawą naszej codziennej diety, ponieważ są one obecne w prawie wszystkich naszych daniach.

Produkty mleczne i nabiał zapewniają dużo wapnia i są niezbędne dla naszego rozwoju i wzmocnienia kości. Jednakże, nie są one dobre i zalecane dla osób ze skłonnością do kamieni nerkowych.

Odwiedź również artykuł: Mleko migdałowe i kokosowe – przepisy

Spożycie mleka, jogurtu lub sera zwiększa wydalanie wapnia z moczem, a to sprawia, że znacznie trudniej jest usunąć kamienie nerkowe i nagromadzony w nerkach piasek.

Ze względu na fakt, że całkowite wyeliminowanie wapnia z diety również nie pomaga w zmniejszaniu problemu, jakim są kamienie nerkowe, zaleca się spożywanie nabiału w sposób umiarkowany.

Oznacza to, że nie należy usuwać wapnia z diety, ale dostarczać go organizmowi z różnych źródeł, takich jak na przykład migdały.

Co jeść, aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych?

Biorąc pod uwagę, jak długa lista produktów, których najlepiej byłoby unikać, warto zorientować się, co jest dozwolone lub zalecane jeśli chodzi o osoby z ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.

Oprócz przestrzegania diety i zdrowego trybu życia (niewątpliwie zawierającego ćwiczenia, niepalenie i zmniejszenie “siedzących” godzin w ciągu dnia) proponujemy pić co najmniej 3 litry wody dziennie.

Kobieta pije wodę, by zwalczyć kamienie nerkowe

Choć “popularna zalecana” ilość wody dziennie wynosi 2 litry, w przypadku osób ze skłonnością do kamieni nerkowych dawka ta powinna zostać zwiększona.

Jeśli będziemy pić 3 litry wody dziennie, wyprodukujemy 2 litry moczu. Ciecz ta będzie nie tylko o niskiej zawartości sodu, ale również pomoże w usuwaniu zanieczyszczeń, które gromadzą się w drogach moczowych.

Jeśli nie chcesz pić samej wody, możesz połączyć ją z koktajlami, sokami i herbatami. W taki sposób dostarczysz też organizmowi całe mnóstwo składników odżywczych dla Twojego organizmu.

Należy pamiętać, że kawa, alkohol i napoje bezalkoholowe nie “liczą” się jako woda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Han H, Segal AM, Seifter JL, Dwyer JT. Nutritional Management of Kidney Stones (Nephrolithiasis). Clin Nutr Res. 2015;4(3):137–152. doi:10.7762/cnr.2015.4.3.137
  • Gul Z, Monga M. Medical and dietary therapy for kidney stone prevention. Korean J Urol. 2014;55(12):775–779. doi:10.4111/kju.2014.55.12.775
  • Tracy, C. R., Best, S., Bagrodia, A., Poindexter, J. R., Adams-Huet, B., Sakhaee, K., … Pearle, M. S. (2014). Animal protein and the risk of kidney stones: A comparative metabolic study of animal protein sources. Journal of Urology192(1), 137–141. https://doi.org/10.1016/j.juro.2014.01.093
  • Johnson RJ, Perez-Pozo SE, Lillo JL, et al. Fructose increases risk for kidney stones: potential role in metabolic syndrome and heat stress. BMC Nephrol. 2018;19(1):315. Published 2018 Nov 8. doi:10.1186/s12882-018-1105-0
  • Damasio PC, Amaro CR, Cunha NB, et al. The role of salt abuse on risk for hypercalciuria [published correction appears in Nutr J. 2011;10:63]. Nutr J. 2011;10:3. Published 2011 Jan 6. doi:10.1186/1475-2891-10-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.