Woda utleniona – 8 zastosowań

· Kwiecień 6, 2016
Gdy zmieszasz wodę utlenioną z wodą, otrzymasz dezynfekujący środek do jamy ustnej. ‎Płukanie nią gardła może również złagodzić jego ból. Pamiętaj tylko, aby jej nie połykać. ‎

Woda utleniona (nadtlenek wodoru, H2O2) to popularny środek na całym świecie, który można znaleźć w apteczkach większości osób. Z reguły woda utleniona stosowana jest w leczeniu i dezynfekcji ran – można śmiało nazwać ją silnym antybiotykiem, który chroni skórę przed różnego rodzaju mikroorganizmami.

Jest jednak również wiele innych sposobów wykorzystywania jej, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Zanim zaczniemy je opisywać, chcielibyśmy zaznaczyć, że wodę utlenioną należy kupować w aptece bądź sklepie spożywczym. Powinna ona być zapakowana w ciemną butelkę i charakteryzować się 3% (maksymalnie 5%) – w innym przypadku może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

#1. Woda utleniona w walce z trądzikiem

Skóra trądzikowa przed i po

Pomimo dużej różnorodności dostępnych obecnie zabiegów, dzięki którym można pozbyć się problemów skórnych, tylko niektóre osoby zdają sobie sprawę z tego, jak znakomite efekty może zaoferować woda utleniona.

Jak używać?

 • Na samym początku musisz umyć twarz lub inny obszar ciała dotknięty trądzikiem, a następnie nałożyć na dane miejsce za pomocą wacika wacika wodę utlenioną.
 • Nie należy nakładać wody utlenionej na całą skórę – może powodować wysuszanie i nieprzyjemne uczucie irytacji. 

Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik

#2. Woda utleniona a dezynfekcja ran

Bez najmniejszych wątpliwości, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań wody utlenionej. Ma ona właściwości bakteriobójcze i znakomicie dezynfekuje obszar dookoła rany. 

Jak używać?

 • Po prostu upewnij się, że masz czyste ręce, a następnie zamocz wacik lub kawałek gazy w wodzie utlenionej i przyłóż go do rany.

#3. Woda utleniona jako naturalny środek na grzybicę stóp i paznokci

Grzybica stóp

Grzybica stóp i paznokci to problem irytujący i bolesny. Ważne, aby podjąć działania, które zwalczyłyby ją, gdyż może ona negatywnie wpływać na zdrowie twoich stóp.

Jak używać?

 • W obu przypadkach zalecamy przygotować miksturę z wody utlenionej i wody zwykłej w proporcjach 1:4, a następnie zamoczyć w niej stopy na 20 minut.
 • Powinnaś powtarzać ten zabieg dwa lub trzy razy dziennie, aby jak najszybciej pozbyć się grzybicy stóp lub paznokci.

#4. Woda utleniona jako sposób na złagodzenie bólu gardła i przeziębienia

Właściwości bakteriobójcze wody utlenionej pomagają załagodzić ból gardła. 

Jak używać?

 • Zmieszaj wodę zwykłą i wodę utlenioną w równych proporcjach, a następnie wypłucz nią gardło. Pamiętaj, aby nie połykać mikstury.
 • W ten sposób możesz także zapobiegać przeziębieniu i grypie – zwalczasz bakterie, które je wywołują.

#5.  Woda utleniona jako środek rozjaśniający włosy

Mycie włosów
Jedno z najbardziej popularnych zastosowań wody utlenionej na świecie dotyczy rozjaśniania włosów. Możesz ją także wykorzystać do rozjaśniania włosków nad górną wargą.

Nie zaleca się stosowania tego sposobu u osób z bardzo ciemnymi włosami – woda utleniona może nadać im żółtawy bądź pomarańczowy odcień.

Jak używać?

 • Zmieszaj ze sobą równe porcje wody zwykłej i wody utlenionej, a następnie przelej całość do spryskiwacza i spryskaj obszar włosów, który chcesz rozjaśnić.
 • Możesz też dodać odrobinę wody utlenionej do swojego szamponu, a następnie po prostu umyć włosy.

#6. Woda utleniona w pielęgnacji jamy ustnej

Antyseptyczne właściwości wody utlenionej sprawiają, ze jest ona dobrym składnikiem domowych płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo dobrze zabija bakterie, które wywołują nieświeży oddech.

Jak używać?

 • Zmieszaj 1,5 łyżeczki stołowej wody utlenionej z 3 łyżkami stołowymi wody i wypłucz mieszanką buzię przed myciem zębów.
 • Niektóre osoby wykorzystują w tym celu wodę utlenioną bez rozcieńczania, jednak nie jest to zalecane, gdyż może podrażnić wnętrze jamy ustnej

Zapoznaj się z tym artykułem: Domowe sposoby na nieświeży oddech

#7. Woda utleniona w procesie eliminacji przebarwień

Przebarwienia słoneczne
Dzięki właściwościom wybielającym, jakie posiada woda utleniona, możesz z łatwością zredukować widoczność ciemnych przebarwień na twarzy, które powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub zmian hormonalnych.

Jak używać?

 • Namocz wacik w wodzie utlenionej i przyłóż go delikatnie do obszarów dotkniętych przebarwieniami.

#8.  Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Nagromadzenie woskowiny może być zarówno uciążliwe, jak i szkodliwe dla słuchu. Woda utleniona ułatwia usuwanie woskowiny i zapobiega infekcjom ucha wewnętrznego. 

Jak używać?

 • Zmieszaj łyżkę stołową ciepłej wody z łyżką stołową wody utlenionej i wlej kilka kropel mikstury do każdego ucha.