Woda utleniona - 8 praktycznych zastosowań

Gdy zmieszasz wodę utlenioną z wodą, otrzymasz dezynfekujący środek do jamy ustnej. ‎Płukanie nią gardła może również złagodzić jego ból. Pamiętaj tylko, aby jej nie połykać. ‎
Woda utleniona - 8 praktycznych zastosowań

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda utleniona (nadtlenek wodoru, H2O2) to popularny środek, który można znaleźć w apteczkach większości osób. Z reguły woda utleniona stosowana jest w leczeniu i dezynfekcji ran – można śmiało nazwać ją silnym antybiotykiem, który chroni skórę przed różnego rodzaju mikroorganizmami.

Jest jednak również wiele innych sposobów wykorzystywania jej, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Zanim zaczniemy je opisywać, chcielibyśmy zaznaczyć, że wodę utlenioną należy kupować w aptece bądź sklepie spożywczym. Powinna ona być zapakowana w ciemną butelkę i charakteryzować się 3% (maksymalnie 5%) – w innym przypadku może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

1. Woda utleniona w walce z trądzikiem

Pomimo dużej różnorodności dostępnych obecnie zabiegów, dzięki którym można pozbyć się problemów skórnych, tylko niektóre osoby zdają sobie sprawę z tego, jak znakomite efekty może zaoferować omawiane remedium.

Skóra trądzikowa przed i po - woda utleniona jako remedium

Jak używać?

 • Na samym początku musisz umyć twarz lub inny obszar ciała dotknięty trądzikiem, a następnie nałożyć na dane miejsce za pomocą wacika wacika wodę utlenioną.
 • Nie należy nakładać wody utlenionej na całą skórę – może powodować wysuszanie i nieprzyjemne uczucie irytacji. 

2. Woda utleniona a dezynfekcja ran

Bez najmniejszych wątpliwości, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań wody utlenionej. Ma ona właściwości bakteriobójcze i znakomicie dezynfekuje obszar dookoła rany. 

Jak używać?

 • Po prostu upewnij się, że masz czyste ręce, a następnie zamocz wacik lub kawałek gazy w wodzie utlenionej i przyłóż go do rany.

3. Woda utleniona jako naturalny środek na grzybicę stóp i paznokci

Grzybica stóp i paznokci to problem irytujący i bolesny. Ważne, aby podjąć działania, które zwalczyłyby ją, gdyż może ona negatywnie wpływać na zdrowie twoich stóp.

Jak używać?

 • W obu przypadkach zalecamy przygotować miksturę z wody utlenionej i wody zwykłej w proporcjach 1:4, a następnie zamoczyć w niej stopy na 20 minut.
 • Powinnaś powtarzać ten zabieg dwa lub trzy razy dziennie, aby jak najszybciej pozbyć się grzybicy stóp lub paznokci.

4. Woda utleniona jako sposób na złagodzenie bólu gardła i przeziębienia

Właściwości bakteriobójcze wody utlenionej pomagają załagodzić ból gardła i inne dolegliwości jakie się u nas pojawiają

Jak używać?

 • Zmieszaj wodę zwykłą i wodę utlenioną w równych proporcjach, a następnie wypłucz nią gardło. Pamiętaj, aby nie połykać mikstury.
 • W ten sposób możesz także zapobiegać przeziębieniu i grypie – zwalczasz bakterie, które je wywołują.

5. Woda utleniona jako środek rozjaśniający włosy

Jedno z najbardziej popularnych zastosowań wody utlenionej na świecie dotyczy rozjaśniania włosów. Możesz ją także wykorzystać do rozjaśniania włosków nad górną wargą.

Mycie włosów - woda utleniona może pomóc

Nie zaleca się stosowania tego sposobu u osób z bardzo ciemnymi włosami – może nadać im żółtawy bądź pomarańczowy odcień.

Jak używać?

 • Zmieszaj ze sobą równe porcje wody zwykłej i wody utlenionej, a następnie przelej całość do spryskiwacza i spryskaj obszar włosów, który chcesz rozjaśnić.
 • Możesz też dodać odrobinę wody utlenionej do swojego szamponu, a następnie po prostu umyć włosy.

6. Woda utleniona w pielęgnacji jamy ustnej

Antyseptyczne właściwości wody utlenionej sprawiają, ze jest ona dobrym składnikiem domowych płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo dobrze zabija bakterie, które wywołują nieświeży oddech.

Jak używać?

 • Zmieszaj 1,5 łyżeczki stołowej wody utlenionej z 3 łyżkami stołowymi wody i wypłucz mieszanką jamę ustną przed myciem zębów.
 • Niektóre osoby wykorzystują w tym celu wodę utlenioną bez rozcieńczania, jednak nie jest to zalecane, gdyż może podrażnić wnętrze jamy ustnej

7. Woda utleniona w procesie eliminacji przebarwień

Dzięki właściwościom wybielającym, jakie posiada woda utleniona, możesz z łatwością zredukować widoczność ciemnych przebarwień na twarzy, które powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub zmian hormonalnych.

Przebarwienia słoneczne

Jak używać?

 • Namocz wacik w wodzie utlenionej i przyłóż go delikatnie do obszarów dotkniętych przebarwieniami.

8. Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Nagromadzenie woskowiny może być zarówno uciążliwe, jak i szkodliwe dla słuchu. Woda utleniona ułatwia usuwanie woskowiny i zapobiega infekcjom ucha wewnętrznego. 

Jak używać?

 • Zmieszaj łyżkę stołową ciepłej wody z łyżką stołową wody utlenionej i wlej kilka kropel mikstury do każdego ucha.

Jak widzisz, woda utleniona ma wiele zastosowań w pielęgnacji ciała i w dbaniu o urodę. Koniecznie je wykorzystaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.