Kolagen na zdrowe stawy - dowiedz się więcej!

Kolagen to substancja występująca w wielu narządach. Jest również częścią stawów, a starzenie się przyczynia się do ich pogorszenia. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak kolagen wpływa na zdrowie stawów.
Kolagen na zdrowe stawy - dowiedz się więcej!
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2022

Kolagen to białko, które organizm naturalnie syntetyzuje z aminokwasów, które otrzymywane są w diecie. Jednak wraz z wiekiem normalne jest, że synteza tego białka spada, co z kolei wpływa na stawy. Dowiedz się więcej na temat tego jak działa kolagen na zdrowe stawy.

W wieku 35 lat organizm zaczyna produkować mniej kolagenu. Dlatego od tego momentu zalecamy przyjmowanie suplementów kolagenowych. W ten sposób zadbasz o zdrowie stawów i poprawisz swoje ruchy.

Ponadto, niezbędne jest prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia, regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta. Suplementy kolagenowe nie są w stanie samodzielnie przeciwdziałać skutkom siedzącego trybu życia czy nieodpowiedniego odżywiania.

Kolagen na zdrowe stawy: niedobory i pogorszenie się stanu zdrowia

Jedną z przyczyn niedoboru kolagenu jest dieta uboga w witaminę C. Niedobór ten może prowadzić do szkorbutu – choroby, która występuje z powodu braku syntezy kolagenu z powodu braków kwasu askorbinowego. Z tego powodu wiele suplementów na regenerację i utrzymanie zdrowia stawów zawiera witaminę C.

z drugiej strony, chociaż regularne ćwiczenia są niezbędne do prowadzenia zdrowego stylu życia, ekstremalne uprawianie sportu może być główną przyczyna pogorszenia stanu stawów lub rozpadu włókien kolagenowych.

Kolagen na zdrowe stawy

Rozpad włókien kolagenowych w skórze objawia się zmarszczkami.

Główne rodzaje kolagenu

W zależności od rodzaju tkanki, z której jest zbudowany, kolagen można podzielić na cztery typy:

 • Typ 1. Ten rodzaj kolagenu dominuje w skórze właściwej, kościach, ścięgnach i rogówce. Jest odporny na rozciąganie struktur.
 • Typ 2. Występuje głównie w chrząstce, tworząc drobne włókienka. Jego główną funkcją jest zapewnienie odporności na przerywany nacisk. Ponadto jest to typ kolagenu najczęściej stosowany w komercyjnych suplementach i najczęściej badany pod kątem zdrowia stawów.
 • Typ 3. Znajduje się w luźnej tkance łącznej, ścianach naczyń krwionośnych, skórze właściwej i zrębach gruczołów. Pełni funkcję wspomagającą.
 • Typ 4. Tworzy błonę podstawną leżącą u podstaw nabłonka i pełni funkcję podporową i filtracyjną.

Skąd pozyskiwany jest kolagen stosowany w komercyjnych suplementach?

Suplementy kolagenowe na stawy zawierają głównie hydrolizowany kolagen typu 2. Dzieje się tak, ponieważ emuluje on rodzaj kolagenu w chrząstce stawowej.

Producenci wydobywają kolagen na dwa sposoby:

 • Bezpośrednia ekstrakcja z tkanek bogatych w kolagen. Niektóre z tych tkanek to skóra, kości i chrząstki zwierząt. Producenci wydobywają substancję z ciał zwierząt poprzez szereg reakcji chemicznych. Problem z tą procedurą polega na tym, że jest bardzo droga, a więc jej zastosowania są ograniczone.
 • Metody ekstrakcji przy braku enzymów. Ta metoda nie wymaga wykorzystania enzymów z poprzedniej metody do ekstrakcji kolagenu. Jest on ekstrahowany poprzez hydrolizę w kwaśnych lub zasadowych elementach ze skóry, kości i chrząstki. Chociaż proces ten nie jest tak drogi, to niestety jego zakres jest dość ograniczony. Co więcej, przemysł farmaceutyczny i spożywczy wymagają możliwie najczystszego hydrolizowanego kolagenu, co ostatecznie sprawia, ze proces jest droższy.
Ból kolan

Stawy zbudowane są w większości z kolagenu, który z wiekiem ulega degradacji.

Pokarmy, które pomagają wzmocnić stawy

Dobre zdrowie stawów zależy również od prawidłowej diety. Dzieje się tak, ponieważ niektóre produkty spożywcze mają pewne właściwości, które uzupełniają kolagen. Oto kilka przykładów:

 • Woda. Jest nam niezbędna, ponieważ stawy są skąpane w mazi stawowej, co zmniejsza tarcie między chrząstką a innymi stawami. Eksperci zalecają picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.
 • Oleiste ryby. Bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są silnymi środkami przeciwzapalnymi. Chronią również błony komórkowe przed procesami oksydacyjnymi.
 • Pokarmy bogate w witaminę C. Jak wspomnieliśmy powyżej, witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu. Dlatego codziennie powinieneś jeść owoce i warzywa.

Kolagen na zdrowe stawy – wniosek

Kolagen w pewnym wieku jest nam niezbędny. Na rynku można znaleźć wiele różnych suplementów z kolagenem.

Jednak sam produkt handlowy nie powstrzyma procesu starzenia się stawów. Dlatego bardzo ważne jest, abyś ćwiczył i stosował zbilansowaną dietę. Możesz skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, aby znaleźć najlepszy dla siebie suplement.

To może Cię zainteresować ...
Skręcenia – stopnie i rodzaje oraz czynniki ryzyka
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Skręcenia – stopnie i rodzaje oraz czynniki ryzyka

Skręcenia to uszkodzenia więzadła, należące głównie do takich stawów jak kostka, nadgarstek, kolano lub ramię. Mogą wystąpić w różnym stopniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abad, C. (2015). Suplementos de colágeno y efecto en el tratamiento de lesions articulares. Universitas Miguel Hernández. dspace.umh.es/bitstream/11000/1993/1/Carlos%20Abad%20Expósito.pdf
 • Lizarre, M. (S.F.). El Colágeno, ¿un cemento biológico que mantiene la arquitectura y plasticidad tisular? Real Academia de Ciencias. https://rac.es/ficheros/doc/00370.pdf.
 • Prockop, D. J., & Guzmán, N. a. (1981). El colágeno. TIEMPOS MEDICOS.
 • Porfírio, E., & Fanaro, G. B. (2016). Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review. Revista Brasileira de Geriatria e Gerontologia. https://doi.org/10.1590/1809-9823.2016.14145
 • Silva, T. F. da, & Penna, A. L. B. (2012). Colágeno: Características químicas e propriedades funcionais. Revista Do Instituto Adolfo Lutz.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.