Kiwicha, perła Andów - odżywianie, korzyści i zastosowania

Aby skorzystać z dobrodziejstw perły Andów, czyli „kiwicha”, wyjaśnimy, jakie są jej właściwości i jak mogą pomóc Twojemu zdrowiu. Nie możesz tego przegapić.
Kiwicha, perła Andów - odżywianie, korzyści i zastosowania
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2022

Kiwicha , czyli „perła Andów”, jak nazywa się ją w swojej ojczyźnie, jest rodzajem ziarna podobnym do zbóż. Kiwicha znane jest również jako amarant. Nauka nazwała ją Amaranthus caudatus i jest uważana za jedną z najstarszych upraw w Peru. Obecnie została skatalogowana jako najlepsza żywność pochodzenia roślinnego dla ludzi.

To ziarno ma wiele zalet odżywczych i zdrowotnych. W rzeczywistości, dzięki swojej pełnej wartości odżywczej, zostało wybrane przez NASA do karmienia astronautów. Kiwicha badano również pod kątem właściwości terapeutycznych przeciwko stresowi oksydacyjnemu i dyslipidemii. Ma wiele zalet i jest niezwykle wszechstronne w kuchni. Z kiwicha możesz robić między innymi zupy, naleśniki, ciasteczka, napoje i makarony.

Czytaj dalej i bądź zaskoczony wszystkimi jego zaletami, wartościami odżywczymi i zastosowaniami. Jeśli szukasz najzdrowszego jedzenia, czytaj dalej!

Czym jest kiwicha, perła Andów?

Kiwicha to ziarno należące do rodzaju Amaranthus. Pochodzi sprzed około 4000 lat i pochodzi z obu Ameryk, a konkretnie z Peru. Według dowodów archeologicznych zaczęto ją uprawiać w tym samym czasie co kukurydzę.

Trzy gatunki najszerzej rozpowszechnione na świecie, przystosowane do różnych stref klimatycznych, to A. hypochondriacus w Meksyku, A. cruentus z Gwatemali i A. caudatus w Ameryce Południowej. Są to szybko rosnące rośliny, które rozwijają się na wysokości od 1400 do 2400 metrów nad poziomem morza. Kwiaty i nasiona mogą być fioletowe, złote lub czerwone.

Głównymi producentami są Peru, Boliwia, Meksyk, Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Argentyna, Kenia, Nepal, Rosja i Pakistan. Ziarno jest uważane za pseudozboże, ponieważ chociaż nie ma takiej samej genetyki jak zboża, zawiera dużą ilość węglowodanów.

Kiwicha ma wiele zastosowań:

 • Żywność dla ludzi i zwierząt
 • Ozdoby
 • Przemysł
 • Medycyna
Kiwicha.
Kiwicha jest użyteczna nie tylko jako pożywienie dla ludzi. Ma również zastosowania do spożycia przez zwierzęta.

Właściwości odżywcze

Właściwości odżywcze kiwicha są bardzo wyjątkowe, ponieważ zawiera aminokwasy, skrobię i unikalne lipidy, które sprzyjają równowadze odżywczej po zmieszaniu z roślinami strączkowymi lub zbożami. Jak opisał zespół ekspertów, skład amarantusa na 100 gramów zboża jest następujący:

 • Wilgotność: 11,1 %.
 • Kalorie: 350 kalorii.
 • Białko: 13-19 g.
 • Tłuszcz: 2-10g.
 • Węglowodany: 57-60g.
 • Włókno: 2,2 g.
 • Popiół: 4,1 g.
 • Wapń: 247 mg.
 • Fosfor: 500 mg.
 • Żelazo: 10 mg.
 • Tiamina: 0,14 mg.
 • Ryboflawina: 0,32 mg.

Ziarno Kiwicha zawiera od 13 do 19% wysokiej jakości białek, ponieważ dostarcza prawie wszystkich niezbędnych aminokwasów. Charakteryzuje się tym, że zapewnia dwa aminokwasy nieobecne w innych ziarnach, czyli lizynę i metioninę. Dzięki temu można go łączyć z grupą zbóż i roślin strączkowych.

Ponadto jego niedobór w aminokwasie tryptofanu można zrekompensować wkładem zbóż. Z kolei białko amarantusa osiąga 90% trawienie i wchłanianie jelitowe.

Skrobia jest głównym składnikiem tego pożywnego ziarna, w zakresie od 50 do 60%. Działa jako zagęszczacz lub zamiennik tłuszczu w żywności o niskiej zawartości tłuszczu. Błonnik pokarmowy jest głównie typu rozpuszczalnego, co również pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Jeśli chodzi o lipidy, zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają duże korzyści odżywcze. Wyróżniają się kwasy tłuszczowe linolowy i oleinowy, które są związane z zapobieganiem chorobom układu krążenia.

Z drugiej strony kiwicha jest głównym gatunkiem roślin wytwarzającym skwalen, który obniża poziom cholesterolu we krwi i działa przeciwutleniająco.

Mikroelementy

Wśród jego głównych pierwiastków śladowych znajdujemy wapń, którego wartości są dwukrotnie wyższe niż w mleku płynnym. Zawartość fosforu i żelaza przewyższa również ziarna i nasiona. Wartość tych minerałów sprzyja rozwojowi kości i zębów.

Cynk i magnez znajdują się w dobrych proporcjach. Pomagają one wzmocnić układ odpornościowy i metabolizować cukier we krwi. Jeśli chodzi o witaminy, najbardziej godne uwagi są tiamina, ryboflawina i niacyna. Są używane do produkcji hormonów płciowych oraz do wzrostu i metabolizmu.

Korzyści z kiwicha

Korzyści płynące z tego pseudozboża zależą od niektórych aktywnych związków wchodzących w skład ziarna. Teraz to przeanalizujemy.

Może obniżać poziom lipidów we krwi

Kiwicha zawiera pewne aktywne peptydy, które są w stanie hamować enzym reduktazę HMG-CoA, doprowadzając go do poziomu tak niskiego, jak w przypadku leczenia statynami. Enzym ten określa tempo produkcji cholesterolu. Z tego powodu kiwicha jest używana do zwalczania dyslipidemii i miażdżycy.

Grupa ekspertów wykazała, że karmienie szczurów laboratoryjnych dietą z dodatkiem mąki z chleba amarantusowego obniżyło ich zły cholesterol, jednocześnie podwyższając ich dobry cholesterol. Inni badacze odkryli, że wpływ mąki amarantusowej na lipidy krwi był podobny do wpływu mąki owsianej.

Zmniejsza stres oksydacyjny

Głównym związkiem antyoksydacyjnym w ziarnie i innych częściach kiwicha jest polifenol zwany rutyną. Inne związki przeciwutleniające obejmują p-kumar, antocyjany, karotenoidy, fenole i beta-karoten.

Tłuszcz z nasion amarantusa wykazał również działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki w komórkach wątroby modeli zwierzęcych. Z kolei u kobiet po menopauzie suplementowanych tym pseudozbożem wykazano wzrost poziomu niektórych substancji antyoksydacyjnych w organizmie, przy jednoczesnym zmniejszeniu stresu oksydacyjnego.

Możliwe działanie przeciwnowotworowe

Niektóre badania wykazały, że peptydy wyekstrahowane z amarantusa są w stanie zapobiegać proliferacji guza. Wydaje się, że w efekcie pośredniczy indukcja śmierci komórek.

Inne korzyści

Oprócz kiwicha inne części rośliny mają również właściwości zdrowotne. Na przykład korzenie działają ściągająco na biegunkę, a napar z ich łodygi działa przeczyszczająco. Tymczasem liście pomagają zmniejszyć stan zapalny pęcherza moczowego w zapaleniu pęcherza moczowego, kontrolować ciśnienie krwi i niwelować objawy choroby wysokościowej.

Mężczyzna w Andach
Podobnie jak wiele roślin andyjskich, amarantus ma właściwości ograniczające skutki choroby wysokościowej.

Zastosowania kiwicha

Kiwicha służy do przyrządzania różnych przepisów. Na przykład słodycze, tortille, zupy, ciastka, płatki, batoniki zbożowe, cukierki, syropy i sałatki. Ziarno powinno być zawsze bardzo dobrze oczyszczone, starając się je kilkakrotnie umyć, aby wydobyć polifenole zwane garbnikami, które nadają mu gorzki smak. Następnie można ją prażyć, aby skoncentrować niektóre zawarte w niej witaminy i poprawić jej smak i konsystencję.

Na przykład w Meksyku prażone nasiona są mielone, aby przygotować atol i pinole. To rodzaj mazzamora, z którego robi się tamales, które zawierają mąkę kukurydzianą, łodygi i posiekane liście amarantusa. Ziarna prażone miesza się z miodem, miodem trzcinowym lub czekoladą, a następnie formuje się je w nugat kiwicha w Peru, alegrías w Meksyku i tadoos w Indiach.

Jednym z potencjalnych zastosowań kiwicha jest wytwarzanie wypieków, które nie muszą być rośnięte, ponieważ nie zawierają glutenu. Polecany również do mieszania z innymi mąkami zbożowymi.

Skrobia z tego ziarna może być stosowana jako dodatek w przemyśle spożywczym, jako zagęszczacz lub substytut tłuszczu. Wchodzący w skład olejku skwalen może być stosowany w przemyśle kosmetycznym, jako lubrykant oraz jako prekursor sterydów.

Czy kiwicha to zdrowa żywność?

Nie ma wątpliwości, że ta „perła Andów” jest jednym z najbardziej kompletnych zbóż oferowanych przez królestwo warzyw. Nie tylko odżywia nas wysokiej jakości białkami, ale także oferuje nam witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak żelazo, wapń i fosfor.

Kiwicha, czyli amarant, jest uważana za pełnowartościową karmę, ponieważ w połączeniu ze zbożami lub roślinami strączkowymi nabywa niezbędne aminokwasy. Z drugiej strony jego właściwości antyoksydacyjne oraz obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów uzasadniają jego dodanie jako składnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.