Jak uniknąć skurczów mięśni – 5 sposobów

Skurcze mięśni są spowodowane mimowolnym spięciem mięśnia. Spożywanie magnezu przed uprawianiem sportu może w tym pomóc.
Jak uniknąć skurczów mięśni – 5 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć skurczów mięśni? Skurcze powstają, gdy jeden lub kilka mięśni nagle i mimowolnie się spina. Często dotyka to różnych grup mięśni, powodując ból, mrowienie i nieprzyjemne odczucia.

Najczęściej dotknięte części ciała to zazwyczaj dolna część nóg i mięśnie łydek. Możesz jednak dostać także skurczu brzucha i kończyn górnych. Mogą one trwać od kilku sekund do 15 minut.

Naturalne środki zapobiegające skurczom mięśni

Istnieje wiele czynników związanych ze skurczami mięśni. Jednak ich głównymi przyczynami są zmęczenie mięśni, odwodnienie i brak równowagi w poziomie elektrolitów w organizmie.

Na szczęście jest kilka czynników, dzięki którym unikniesz skurczów mięśni i ich objawów. Wypróbuj je!

1. Olej rumiankowy

Olej rumiankowy można z łatwością wymieszać z nośnikiem takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, aby kontrolować jego działanie.

Olej rumiankowy na skurcze mięśni

Rumianek to roślina o wielu różnych skutkach zdrowotnych. Zawiera ponad 36 flawonoidów, które sprawiają, że olej z niej jest przeciwzapalny i pomaga w unikaniu skurczów mięśni.

Jak go używać:

 • Najpierw połącz olej rumiankowy z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.
 • Wmasuj mieszankę w mięśnie.
 • Masuj przez 3 do 5 minut, a następnie zrób przerwę.

Nie ma jednak żadnych artykułów naukowych, które pokazywałyby efekty tego leczenia. To środek oparty na ogólnych informacjach i nie wiadomo dokładnie, jak bardzo jest skuteczny.

Mając to na uwadze, pamiętaj, że najlepszym sposobem na pozbycie się skurczów jest odpowiednia profilaktyka. Możesz o to dbać pijąc dużo wody i uzupełniając odpowiednie minerały, czego dowodem jest badanie opublikowane przez Journal of Sport Rehabilitation.

2. Przyjmuj suplementy magnezu, aby uniknąć skurczów mięśni

Kiedy cierpisz na nawracające skurcze mięśni, najlepiej jest upewnić się, że dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość magnezu z diety. Ten niezbędny minerał odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni i nerwów. Z tego powodu niedobór może wpływać na skurcze mięśni.

Co powinieneś zrobić?

 • Przed ćwiczeniami fizycznymi zażyj suplement magnezu.
 • Pamiętaj, aby jeść pokarmy, takie jak banany, migdały, rośliny strączkowe i brązowy ryż, które mają wysoką zawartość magnezu.

3. Pij sok wiśniowy

Spożywanie soku wiśniowego jest powszechne wśród sportowców, którzy chcą w ten sposób uniknąć skurczów mięśni.

Sok wiśniowy na skurcze mięśni

Picie soku wiśniowego może pomóc uniknąć skurczów mięśni po intensywnej aktywności fizycznej. Badania wykazały, że spożywanie go może zminimalizować ból po bieganiu. Jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne pomagają rozluźnić mięśnie.

Jak go stosować:

 • Wypij szklankę soku wiśniowego po ćwiczeniach lub innej wymagającej aktywności fizycznej.
 • Jeśli stale cierpisz na skurcze, pij sok przynajmniej raz dziennie.

4. Stosuj pieprz cayenne

Jak uniknąć skurczów mięśni? Dzięki przyprawom! Pieprz cayenne zawiera substancję czynną znaną jako kapsaicyna, która działa rozluźniająco na mięśnie. Substancja ta pomaga również zmniejszać ból stawów.

Dlatego też jest ona zalecana jako lekarstwo na ból spowodowany skurczami mięśni. Warto zauważyć, że jest to coś więcej niż tylko środek zapobiegawczy – to prawdopodobnie także środek leczniczy.

Jak go stosować:

 • Możesz dodawać pieprz cayenne do potraw takich jak zupy, gulasze lub mięso.
 • Możesz również przygotować napar, dodając szczyptę cayenne do gorącej wody.
 • Wreszcie, aby rozluźnić mięśnie, możesz je wymasować olejem lub kremem z pieprzem cayenne.

5. Sok z jagód

Potencjał antyoksydacyjny zawarty w jagodach zapewnia korzyści dla Twoich mięśni i stawów.

Jak uniknąć skurczów mięśni?

Kolejnym zdrowym napojem, który pozwala uniknąć skurczów i bólu mięśni jest sok z jagód. Niezbędne składniki odżywcze, które znajdują się w jagodach, pomagają regulować poziom elektrolitów i zwalczać stany zapalne.

Jak go używać:

 • Przygotuj szklankę soku z jagód i wypij go przed i po wykonywaniu intensywnych ćwiczeń.
 • Możesz również pić sok popołudniu, aby uniknąć skurczów w nocy.

Kiedy powinieneś udać się do lekarza?

Przypadki lekkich skurczów mięśni nie wymagają pomocy lekarza, ponieważ zdarzają się sporadycznie, a objawy ustępują w ciągu kilku minut. Jednak w niektórych przypadkach problem staje się chroniczny, a skurcze są stałe i intensywne.

W takiej sytuacji ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy, ponieważ może to być objaw choroby podstawowej. Lekarz może zasugerować testy, takie jak badanie krwi, elektromiografia lub mielografia, aby ustalić, czy skurcze są związane z anomaliami mięśniowymi, które wymagają dalszej uwagi.

Obserwuj swoją dietę, aby zapobiec skurczom mięśni

Aby uniknąć skurczów mięśni, możesz także wypróbować naturalne środki. Powinieneś jednak uzupełniać te metody regularnymi ćwiczeniami i zdrową dietą. Ponadto należy pić dużo wody, aby mieć pewność, że organizm jest nawodniony.

Wreszcie, jeśli objawy są bardzo intensywne lub występują zbyt często, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wizyta u lekarza. Skurcze nie zawsze oznaczają coś poważnego, ale mogą sygnalizować schorzenie, które wymaga leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Murray D., Miller KC., Edwards JE., Does a reduction in serum sodium concentration or serum potassium concentration increase the prevalence of exercise associated muscle cramps? J Sport Rehabil, 2016. 25 (3): 301-4.
 • Chen HY., Cheng FC., Pan HC., Hsu JC., Wang MF., Magnesium enhances exercise performance via increasing glucose availability in the blood, muscle, and brain during exercise. PLoS One, 2014.
 • Kuehl KS., Perrier ET., Elliot DL., Chesnutt JC., Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr, 2010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.