Przepuklina sportowa: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina sportowa charakteryzuje się silnym bólem w okolicy pachwiny, który zwykle dotyka osoby uprawiające sport. W naszym artykule dowiesz się, jak poradzić sobie z tym problemem.
Przepuklina sportowa: przyczyny, objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przepuklina sportowa to problem, który dotyka okolic pachwiny i jest znany pod różnymi nazwami, takimi jak „uraz pachwiny”, „przepuklina hokejowa”, „pachwina hokejowa”, „pachwina Gilmore”, „zaburzenie pachwiny”, „zapalenie spojenia łonowego” lub „przepuklina sportowców”.

Ta ostatnia nazwa wynika z faktu, że na schorzenie to cierpią głównie sportowcy, którzy nadmiernie wysilają się fizycznie. Jest to powszechne u osób, które wykonują ćwiczenia wymagające kilku powtórzeń lub zmian kierunku czy tempa. Co więc robić, aby tego uniknąć?

W poniższym artykule dowiesz się o przyczynach tego stanu, jego oznakach i objawach oraz najlepszym sposobie radzenia sobie z nim.

Przepuklina sportowa – przyczyny

Ból znany jako przepuklina mięśniowa występuje z powodu przeciążenia mięśni po wykonywaniu powtarzających się i ciągłych ruchów. Dlatego też występuje głównie u sportowców.

Są jednak pewne czynniki ryzyka, o których należy pamiętać, aby w jak największym stopniu zapobiegać temu schorzeniu.

Oto niektóre z nich:

 • Słabe przygotowanie fizyczne. Jeśli nie jesteś w dobrej formie z powodu siedzącego trybu życia, może dopaść Cię przepuklina sportowa, gdy zdecydujesz się zacząć ćwiczyć.
 • Zbyt krótka rozgrzewka. Jednym ze sposobów na zmniejszenie czynników ryzyka przepukliny jest odpowiednie rozgrzanie mięśni przed treningiem lub uprawianiem sportu. Robienie tego zbyt krótko i w niewłaściwy sposób może prowadzić do przepukliny sportowej. Dlatego też tak ważne jest poświęcenie czasu na rozgrzewkę.
 • Cechy anatomiczne. Uraz w okolicy łonowej lub Twój stan fizyczny mogą zwiększać ryzyko tego schorzenia.

Jeśli chodzi o wybór sportu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę te aspekty (zwłaszcza cechy anatomiczne), by nie wybrać dyscypliny, która spowoduje u nas dyskomfort.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Szybkie ćwiczenia na brzuch w 10 minut

Symptomy przepukliny

Zapalenie spojenia łonowego charakteryzuje się silnym bólem w okolicy bioder, który może powodować trudności w poruszaniu się.

Schorzenie to jest dość nieprzyjemne. Jego charakterystycznym objawem jest ból w pachwinie i okolicy łonowej, który może rozprzestrzeniać się na mięśnie przywodzące i dolną część brzucha.

przepuklina sportowa

Oto w jaki sposób rozwijają się objawy przepukliny sportowej:

 • Ból przed lub po ćwiczeniach fizycznych. To pierwszy znak ostrzegawczy, którego nie należy mylić z opóźnionym bólem mięśni lub złą postawą. Ból może być łagodny i zwykle sam ustępuje.
 • Intensywny dyskomfort podczas uprawiania sportu. Po pierwszym etapie ból objawia się podczas treningu. Może być on tak silny, że będziesz musiał przestać ćwiczyć.
 • Ograniczone ruchy. Na tym etapie będziesz odczuwać ból, nawet jeśli akurat nie ćwiczysz i nie uprawiasz sportu. Problem polega na tym, że zauważysz, że Twoje ruchy są w pewnym stopniu ograniczone.

Jak widzisz, ból coraz bardziej postępuje, ostrzegając o osłabieniu mięśni. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, aby jak najszybciej pozbyć się dyskomfortu.

Leczenie przepukliny

Są różne opcje leczenia tego schorzenia, w zależności od jego stadium. Oto niektóre z nich:

 • Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Pomogą one wzmocnić mięśnie dotknięte przepukliną sportową. Ćwiczenia te będą częścią programu rehabilitacji, który obejmuje fizykoterapię, osteopatię i elektrostymulację.
 • Leki przeciwzapalne. Jeśli ból jest silny i powoduje, że musisz robić przerwy w uprawianiu sportu, możesz stosować leki w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów.
 • Specjalne ćwiczenia rozgrzewające. Osoby cierpiące na bóle mięśniowe muszą wykonywać specjalne ćwiczenia, aby problem ten nie stał się przewlekły.
 • Operacja. Jeśli Twój przypadek jest ciężki, lekarz może zalecić operację w celu zmniejszenia nacisku w danym miejscu w ciele i złagodzenia bólu.

Jak widzicie, schorzenie to jest dość powszechne u sportowców. Dlatego też jeśli uprawiasz sport, zalecamy udanie się do lekarza, jeśli poczujesz ból w okolicy pachwiny. Wczesna diagnoza pomoże Ci wyleczyć ten stan i zapobiec silnym, osłabiającym bólom.

To może Cię zainteresować ...
Niestrawność: 5 domowych środków zaradczych
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Niestrawność: 5 domowych środków zaradczych

Nieżyt żołądka, przez większość ludzi określany po prostu jako niestrawność, jest kombinacją wielu różnych objawów będących wynikiem niezdrowego je...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ahumada, L. A., Ashruf, S., Espinosa-de-los-Monteros, A., Long, J. N., Jorge, I., Garth, W. P., & Vasconez, L. O. (2005). Athletic pubalgia: definition and surgical treatment. Annals of plastic surgery55(4), 393-396.
 • Taylor, D. C., Meyers, W. C., Moylan, J. A., Lohnes, J., Bassett, F. H., & Garrett JR, W. E. (1991). Abdominal musculature abnormalities as a cause of groin pain in athletes: inguinal hernias and pubalgia. The American journal of sports medicine19(3), 239-242.
 • Zoga, A. C., Kavanagh, E. C., Omar, I. M., Morrison, W. B., Koulouris, G., Lopez, H., … & Meyers, W. C. (2008). Athletic pubalgia and the “sports hernia”: MR imaging findings. Radiology247(3), 797-807.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.