Przepuklina sportowa: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina sportowa charakteryzuje się silnym bólem w okolicy pachwiny, który zwykle dotyka osoby uprawiające sport. W naszym artykule dowiesz się, jak poradzić sobie z tym problemem.
Przepuklina sportowa: przyczyny, objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przepuklina sportowa to problem, który dotyka okolic pachwiny i jest znany pod różnymi nazwami, takimi jak „uraz pachwiny”, „przepuklina hokejowa”, „pachwina hokejowa”, „pachwina Gilmore”, „zaburzenie pachwiny”, „zapalenie spojenia łonowego” lub „przepuklina sportowców”.

Ta ostatnia nazwa wynika z faktu, że na schorzenie to cierpią głównie sportowcy, którzy nadmiernie wysilają się fizycznie. Jest to powszechne u osób, które wykonują ćwiczenia wymagające kilku powtórzeń lub zmian kierunku czy tempa. Co więc robić, aby tego uniknąć?

W poniższym artykule dowiesz się o przyczynach tego stanu, jego oznakach i objawach oraz najlepszym sposobie radzenia sobie z nim.

Przepuklina sportowa – przyczyny

Ból znany jako przepuklina mięśniowa występuje z powodu przeciążenia mięśni po wykonywaniu powtarzających się i ciągłych ruchów. Dlatego też występuje głównie u sportowców.

Są jednak pewne czynniki ryzyka, o których należy pamiętać, aby w jak największym stopniu zapobiegać temu schorzeniu.

Oto niektóre z nich:

  • Słabe przygotowanie fizyczne. Jeśli nie jesteś w dobrej formie z powodu siedzącego trybu życia, może dopaść Cię przepuklina sportowa, gdy zdecydujesz się zacząć ćwiczyć.
  • Zbyt krótka rozgrzewka. Jednym ze sposobów na zmniejszenie czynników ryzyka przepukliny jest odpowiednie rozgrzanie mięśni przed treningiem lub uprawianiem sportu. Robienie tego zbyt krótko i w niewłaściwy sposób może prowadzić do przepukliny sportowej. Dlatego też tak ważne jest poświęcenie czasu na rozgrzewkę.
  • Cechy anatomiczne. Uraz w okolicy łonowej lub Twój stan fizyczny mogą zwiększać ryzyko tego schorzenia.

Jeśli chodzi o wybór sportu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę te aspekty (zwłaszcza cechy anatomiczne), by nie wybrać dyscypliny, która spowoduje u nas dyskomfort.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Szybkie ćwiczenia na brzuch w 10 minut

Symptomy przepukliny

Zapalenie spojenia łonowego charakteryzuje się silnym bólem w okolicy bioder, który może powodować trudności w poruszaniu się.

Schorzenie to jest dość nieprzyjemne. Jego charakterystycznym objawem jest ból w pachwinie i okolicy łonowej, który może rozprzestrzeniać się na mięśnie przywodzące i dolną część brzucha.

przepuklina sportowa

Oto w jaki sposób rozwijają się objawy przepukliny sportowej:

  • Ból przed lub po ćwiczeniach fizycznych. To pierwszy znak ostrzegawczy, którego nie należy mylić z opóźnionym bólem mięśni lub złą postawą. Ból może być łagodny i zwykle sam ustępuje.
  • Intensywny dyskomfort podczas uprawiania sportu. Po pierwszym etapie ból objawia się podczas treningu. Może być on tak silny, że będziesz musiał przestać ćwiczyć.
  • Ograniczone ruchy. Na tym etapie będziesz odczuwać ból, nawet jeśli akurat nie ćwiczysz i nie uprawiasz sportu. Problem polega na tym, że zauważysz, że Twoje ruchy są w pewnym stopniu ograniczone.

Jak widzisz, ból coraz bardziej postępuje, ostrzegając o osłabieniu mięśni. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, aby jak najszybciej pozbyć się dyskomfortu.

Leczenie przepukliny

Są różne opcje leczenia tego schorzenia, w zależności od jego stadium. Oto niektóre z nich:

  • Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Pomogą one wzmocnić mięśnie dotknięte przepukliną sportową. Ćwiczenia te będą częścią programu rehabilitacji, który obejmuje fizykoterapię, osteopatię i elektrostymulację.
  • Leki przeciwzapalne. Jeśli ból jest silny i powoduje, że musisz robić przerwy w uprawianiu sportu, możesz stosować leki w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów.
  • Specjalne ćwiczenia rozgrzewające. Osoby cierpiące na bóle mięśniowe muszą wykonywać specjalne ćwiczenia, aby problem ten nie stał się przewlekły.
  • Operacja. Jeśli Twój przypadek jest ciężki, lekarz może zalecić operację w celu zmniejszenia nacisku w danym miejscu w ciele i złagodzenia bólu.

Jak widzicie, schorzenie to jest dość powszechne u sportowców. Dlatego też jeśli uprawiasz sport, zalecamy udanie się do lekarza, jeśli poczujesz ból w okolicy pachwiny. Wczesna diagnoza pomoże Ci wyleczyć ten stan i zapobiec silnym, osłabiającym bólom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahumada, L. A., Ashruf, S., Espinosa-de-los-Monteros, A., Long, J. N., Jorge, I., Garth, W. P., & Vasconez, L. O. (2005). Athletic pubalgia: definition and surgical treatment. Annals of plastic surgery55(4), 393-396.
  • Taylor, D. C., Meyers, W. C., Moylan, J. A., Lohnes, J., Bassett, F. H., & Garrett JR, W. E. (1991). Abdominal musculature abnormalities as a cause of groin pain in athletes: inguinal hernias and pubalgia. The American journal of sports medicine19(3), 239-242.
  • Zoga, A. C., Kavanagh, E. C., Omar, I. M., Morrison, W. B., Koulouris, G., Lopez, H., … & Meyers, W. C. (2008). Athletic pubalgia and the “sports hernia”: MR imaging findings. Radiology247(3), 797-807.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.