Jak przycinać paznokcie i zapobiegać ich wrastaniu?

Na początek musisz namoczyć dłonie i stopy w mieszaninie ciepłej wody i gruboziarnistej soli, aby odpowiednio zmiękczyć paznokcie.
Jak przycinać paznokcie i zapobiegać ich wrastaniu?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Umiejętność prawidłowego przycinania paznokci to nawyk, który musisz opanować, aby zachować właściwe zdrowie i higienę oraz oczywiście swoją urodę. Długie paznokcie nie są ani zdrowe, ani atrakcyjne. Nie tylko dlatego, że gromadzą na nich brud i bakterie, ale także ze względu na ryzyko ich wrastania.

Jeśli zaniedbasz swoje paznokcie, to szybko staną się one prawdziwym utrapieniem. Może to nawet prowadzić do potwornego bólu.

Utrzymanie odpowiedniej długości paznokci wpłynie również na Twoje zdrowie, a tym samym na naturalne piękno Twoich dłoni i stóp. Ale to jeszcze nie wszystko. Unikniesz także wszelkich przyszłych komplikacji, które mogą być naprawdę bolesne.

Najlepsza wiadomość jest taka, że nie musisz inwestować dużych sum pieniędzy w manicure i pedicure wykonywane w salonie kosmetycznym. Możesz to zrobić samodzielnie w domu, jeśli nauczysz się tylko odpowiedniej techniki. W rzeczywistości cały proces nie trwa to zbyt długo i nie kosztuje więcej niż wynosi cena obcinacza do paznokci.

Na początek musisz jednak namoczyć dłonie i stopy w mieszaninie ciepłej wody i gruboziarnistej soli lub mydła, aby odpowiednio zmiękczyć paznokcie.

Właściwy sposób na przycinanie paznokci

Obcinanie paznokci jest proste. Jedyne czego tak naprawdę potrzebujesz, to chęć zrobienia tego dobrze. Musisz także wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i przybory, takie jak na przykład:

Pielęgnacja dłoni
 • Substancje i materiały ścierne do złuszczania
 • Płyn do usuwania skórek
 • Pomarańczowy patyczek do usuwania naskórka
 • Pęsety do manicure / pedicure i trymery do skórek
 • Pilniki i polerki do paznokci

Zanim zaczniesz przycinać i pielęgnować swoje paznokcie

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie zadania jest namoczenie paznokci przez co najmniej 15 minut w ciepłej wodzie. Ma to na celu ich zmiękczenie i ułatwienie przycinania.

Pamiętaj, że paznokcie u nóg różnią się od paznokci dłoni pod wieloma względami. Kształtem, grubością, twardością… Musisz więc zwrócić szczególną uwagę na to, jak obcinać każdy ich rodzaj.

Jak przycinać paznokcie dłoni

 • Na początku użyj mydła złuszczającego, mocząc dłonie tuż przed obcięciem paznokci. Skorzystaj z okazji, aby je trochę wymasować, usuwając martwe tkanki i różne zanieczyszczenia.
 • Nałóż trochę płynu do usuwania skórek na rosnącą część paznokcia i nadal mocz dłonie.
 • Ostrożnie zdejmij skórkę pomarańczowym patyczkiem i odepchnij ją jego płaską częścią.
 • Nadmiaru skórek pozbądź się trymerem lub pęsetą do manicure / pedicure. Możesz również użyć tego ostatniego narzędzia, aby rozszerzyć przestrzeń między paznokciem a palcem.
 • Użyj zwykłego obcinacza do paznokci, aby przyciąć paznokcie zakrzywione lub proste, pozostawiając niewielką odległość między miejscem cięcia a skórą palca.
 • Na koniec wygładź paznokcie pilnikiem i nadaj im pożądany przez siebie kształt.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Półhybryda do paznokci – najnowszy trend w manicure

Jak przycinać paznokcie stóp

 • Na początek namocz stopy i złuszcz je mydłem oraz płynem do usuwania skórek. Następnie powtórz całą procedurę, aby usunąć nadmiar naskórka i skóry wokół paznokci.
 • Następnie ostrożnie przytnij paznokcie, ponieważ zwykle mają one skłonność do wrastania.
 • Użyj prostej maszynki do cięcia, aby przeciąć je w poprzek. Wynika to z tego, że te paznokcie powinny być wręcz kwadratowe. Staraj się nie zostawiać postrzępionych krawędzi ani ostrych kantów. Ważne jest również pozostawienie pewnej odległości między miejscem cięcia a skórą palców, aby je chronić.
 • Na koniec delikatnie opiłuj paznokcie, starając się zachować ich kwadratowy kształt.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u nóg?

Wrastające paznokcie są zwykle wynikiem niewłaściwego obcinania paznokci, używania ciasnych lub spiczastych butów, kopania piłki (jak podczas gry w piłkę nożną), a nawet uwarunkowań genetycznych.

Wrastające paznokcie

Ważne jest jednak, aby jak najszybciej skorygować wrastający paznokieć u nogi, ponieważ może to stać się bolesnym problemem. W niektórych wypadkach może on nawet wymagać operacji chirurgicznej.

Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem?

Kiedy paznokieć wrasta, obszar ten często staje się czerwony, obrzęknięty i może wykazywać oznaki infekcji, a nawet wyciek ropy. Specjaliści zalecają moczenie stóp w ciepłej wodzie zmieszanej z gruboziarnistą solą, aby zmiękczyć miejsce zmienione chorobowo.

Pomoże to oddzielić paznokieć od skóry za pomocą pęsety lub trymera do skórek, a następnie go obciąć, aby zapobiec ponownemu wrastaniu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Paznokieć wrastający: leczenie i profilaktyka

Jak przycinać paznokcie, aby zapobiec ich wrastaniu?

Możesz łatwo zapobiec wrastaniu paznokci, utrzymując zdrowe codzienne nawyki pielęgnacyjne. Przestrzegaj poniższych zaleceń, nawet jeśli już rozwiązałeś poprzedni problem z wrastającymi paznokciami:

 • Często obcinaj paznokcie
 • Namocz paznokcie, aby je zmiękczyć przed ich przycięciem
 • Unikaj używania ciasnych i spiczastych butów
 • Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli nie możesz odpowiednio przyciąć paznokci na własną rękę

Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz dzisiejszy artykuł i że uznałeś go za pomocny!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.