Paznokieć wrastający: leczenie i profilaktyka

Paznokieć wrastający: leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2020

Paznokieć wrastający to schorzenie, które dotyka około 15% populacji. Dlatego też warto wiedzieć, co może go wywołać oraz znać podstawowe zabiegi z zakresu higieny stóp, które uchronią Cię przed jego wystąpieniem.

Paznokieć wrastający to dość problematyczne schorzenie, które najczęściej dotyka duży palec u stopy. Jednak może pojawić się również na każdym innym palcu u nogi. Dochodzi do niego, gdy paznokieć wrasta i przebija skórę palca, wywołując ból i stan zapalny.

Paznokieć wrastający: zapobieganie

Zanim podejmiesz środki zapobiegawcze, które ochronią Cię przed wrastaniem paznokci, musisz wiedzieć, co je wywołuje. Ogólnie rzecz biorąc istnieją dwa główne czynniki wywołujące to schorzenie:

  • Czynniki wrodzone: Są związane z kształtem stopy danej osoby. Najczęstsze zmiany to szerokie paznokcie oraz zmiany w kształcie palca u stopy lub paznokcia.
  • Czynniki zewnętrzne: To wszystkie zewnętrzne mechanizmy, które sprawiają, że paznokieć utyka w skórze palca u stopy. Najczęściej wiążą się z niewłaściwym obcinaniem paznokci, noszeniem złego obuwia i urazami.

Zapobieganie koncentruje się na unikaniu czynników drażniących, dlatego powinnaś skoncentrować się na poniższych wytycznych.

1. Noszenie odpowiedniego obuwia

Używanie ciasnych butów zwiększa nacisk na palce u stóp, zwłaszcza na duży palec i mały palec. Takie obuwie może doprowadzić do wciskania paznokcia w skórę, wywołując ból i stan zapalny. Dlatego też powinnaś nosić szerokie buty i unikać wysokich obcasów, które wywierają duży nacisk na palce ze względu na spadek stopy i zwężający się czubek.

Stopy - paznokieć wrastający

Kolejny czynnik, który może wywołać paznokieć wrastający to ignorowanie odcisku stopy podczas doboru obuwia. Musisz pamiętać, że sposób, w jaki chodzisz, może wywierać na boczną część paznokcia.

Aby temu zapobiec, musisz zbadać swój sposób stawiania stopy i wybrać obuwie, które spełnia Twoje potrzeby. Poza tym jeśli tego potrzebujesz, możesz używać specjalnych wkładek, które zmniejszają nacisk.

2. Właściwa higiena i przycinanie paznokci

Najczęstsza przyczyna wrastania paznokci to ich niewłaściwe przycinanie. Aby temu zapobiec, musisz przestrzegać serii wskazówek dotyczących codziennej higieny i dbania o stopy. Poza tym jeśli nie chcesz nabawić się tego schorzenia, to przycinając paznokcie musisz uważać na kilach rzeczy:

  • Włóż stopy do gorącej wody, aby Twoje paznokcie zmiękły i stały się łatwiejsze do przycięcia.
  • Właściwy sposób przycinania paznokci to cięcie ich w prostej linii. Jeśli będziesz ścinać ich krawędzie, zaczną rosnąć w kierunku skóry i będą ją przebijać.
  • Powinnaś dokładanie spiłować paznokcie, aby nie zostały żadne pozostałości, które wbiją się w skórę.
  • Używaj prostych i precyzyjnych obcinaczek paznokci, a nie takich z zakrzywioną krawędzią.
  • Musisz porządnie wytrzeć stopy po ich wymoczeniu lub wzięciu prysznica i nie trzymać ich zbyt długo w wodzie.
  • Poza tym pamiętaj o używaniu właściwego mydła. Myj wszystkie obszary, w których może zbierać się brud.

Paznokieć wrastający: leczenie

Aby uchronić się przed wrastaniem paznokci, powinnaś zadbać o suchość stóp.

Istnieją dwa sposoby leczenia paznokcia wrastającego:

Leczenie zachowawcze

Możesz je wprowadzić, jeśli nie pojawił się ziarniak. To zaczerwieniona kulka w obszarze objętym stanem zapalnym, tworzona przez naczynia krwionośne. Gdy się ją potrze, zazwyczaj krwawi.

Osuszanie stóp ręcznikiem

Ten sposób leczenia polega na wykonaniu gładkiego nacięcia na krawędzi paznokcia, aby usunąć jego część, która utknęła w skórze. Następnie musisz zabandażować palec, aby rana zagoiła się bez ryzyka infekcji. Poza tym powinnaś używać technik, które wspierają poprawne rośnięcie paznokcia. Zapytaj o nie swojego lekarza.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku i pojawia się ziarniak, musisz poddać się leczeniu chirurgicznemu. Paznokieć wrastający można leczyć różnymi technikami, ale najczęściej usuwa się paznokieć, w całości lub częściowo, razem z zainfekowanym obszarem. Dzięki temu uda się całkowicie usunąć problem.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, poproś swojego lekarza o pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.