Jak można rewitalizować skórę po lecie?

Jak można rewitalizować skórę po lecie?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Słońce wywiera silny wpływ na cerę, dlatego też należy bezwzględnie rewitalizować skórę po lecie. Dodaj do tego chlorowaną wodę w basenach, wodę morską i wiatr, a otrzymasz przepis na tragiczny stan skóry. Poznaj prostą rutynę, którą możesz zastosować, aby poprawić jej kondycję.

Lato wiąże się z większą ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne i chlor oraz prowadzi do jej wysuszenia i odwodnienia. Właśnie dlatego musisz koniecznie rewitalizować skórę po lecie.

Oczywiście wszystko zależy od Twojej letniej rutyny. Im dłużej będziesz wystawiać się na działanie wyżej wspomnianych czynników, tym większe ryzyko, że wpłyną one na Twoją cerę. Dlatego też musisz podjąć właściwe kroki, aby poprawić stan swojej skóry.

Na szczęście możesz poradzić sobie z większością problemów skórnych, które pojawiają się w lecie. Wystarczy, że wykażesz się odrobiną wytrwałości i poznasz kilka prostych trików. Widzisz więc, że poprawa kondycji Twojej skórki zależy od codziennego stosowania kilku podstawowych zabiegów.

Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze z nich!

Jak rewitalizować skórę po lecie?

Kobieta w morzu

Wystawianie się na działanie słońca, wody i wiatru podczas lata w widoczny sposób odbija się na Twojej skórze. Do głównych problemów zaliczamy:

 • Widoczne zmarszczki lub “linie ekspozycyjne”.
 • Odwodnienie pojawiające się z powodu spadku normalnego poziomu nawodnienia skóry, które prowadzi do zaczerwienienia, napięcia, łuszczenia się oraz swędzenia. Poza tym skóra wygląda na szorstką, poszarzała oraz bez blasku.
 • Pojawiają się różne rodzaje niedoskonałości skórnych, a każda z nich wymaga innego leczenia.
 • Czasami uszkodzenia wywołane przez słońce są strukturalne i wpływają na jej blask, naturalny kolor, nawilżenie oraz wiele innych właściwości. Takie przypadki wymagają zastosowania specjalistycznego leczenia.

Sposoby na rewitalizowanie skóry po lecie

Z założenia klucz do poprawy stanu skóry po lecie stanowi przeprowadzenie dogłębnego oczyszczania, które należy uzupełnić właściwym nawodnieniem. W tym celu możesz wykorzystać zarówno domowe przepisy, jak i udać się do salonu piękności.

Rewitalizacja skóry po lecie polega na wykonaniu następujących kroków:

 • Oczyść skórę nakładając na nią maseczkę z naturalnymi składnikami.
 • Czy uszkodzenie jest głębokie i chcesz w wyraźny sposób poprawić stan skóry? W takim razie zdecyduj się na profesjonalny peeling.
 • Intensywne nawadnianie z pomocą kremu nawilżającego nakładanego kilka razy dziennie może poprawić stan skóry. Czasami standardowo używany krem nawilżający nie przynosi normalnych efektów. W takim przypadku możesz dodać do niego domową maseczkę i pij co najmniej dwa litry wody dziennie.

Maseczkę oczyszczającą można stworzyć łącząc ze sobą białko jaja i łyżeczkę miodu. Nałóż ją na twarz i zostaw na na 15 minut, a następnie zmyj ją ciepłą wodą. Musisz nakładać ją przez trzy tygodnie: przez pierwszy tydzień trzy razy, przez drugi dwa, a w trzecim raz.

Poza tym możesz wykonywać w domu podstawowy peeling. Najłatwiejszy z nich możesz zrobić mieszając dwie łyżeczki mieszanki z łyżeczką mielony migdałów. Połącz je z ciepłą wodą, aby stworzyć pastę. Nałóż ją na twarz, zostaw na 15 minut, po czym zmyj chusteczką zamoczoną w ciepłej wodzie.

Dodatkowe podpowiedzi

Kobieta nakładająca krem przeciwsłoneczny

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz musiała również pozbyć się niedoskonałości skórnych. Może pomóc Ci w tym domowa mieszanka.

Wystarczy, że wyciśniesz kilka cytryn i nałożysz pozyskany z nich sok na twarz za pomocą wacika. Zostaw go na noc i usuń rano. Nigdy nie wystawiaj skóry na działanie słońca zanim nie zmyjesz tej substancji. W przeciwnym razie ściemnieje Ci skóra.

Dermatolodzy zaliczają również wdrożenie kilku rutyn, aby zrewitalizować skórę po lecie:

 • Nakładaj codziennie krem przeciwsłoneczny, nawet jeśli niebo jest zachmurzone.
 • Każdego dnia myj twarz zarówno rano, jak i wieczorem.
 • Nakładaj krem nawilżający przynajmniej dwa razy dziennie.
 • Skontaktuj się ze swoim dermatologiem, aby dowiedzieć się jakie balsamy będą nadawały się do Twojej skóry.
 • Wykonuj co tydzień głębokie oczyszczanie, w domu za pomocą maseczki lub w salonie piękności.

Jeśli zastosujesz te proste triki, Twoja skóra odzyska swoje naturalne nawodnienie, świeżość i blask.

Pamięta, że konsekwencja stanowi klucz do sukcesu. W końcu nie ma sensu robić czegoś przez kilka tygodni, a potem z tego zrezygnować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Llamas-Velasco, M., & García-Díez, A. (2010). Cambio climático y piel: retos diagnósticos y terapéuticos. Actas Dermo-Sifiliográficas, 101(5), 401-410.
 • Mukhopadhyay P. Cleansers and their role in various dermatological disorders. Indian J Dermatol. 2011;56(1):2–6. doi:10.4103/0019-5154.77542
 • O’Reilly Beringhs A, Rosa JM, Stulzer HK, Budal RM, Sonaglio D. Green clay and aloe vera peel-off facial masks: response surface methodology applied to the formulation design. AAPS PharmSciTech. 2013;14(1):445–455. doi:10.1208/s12249-013-9930-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.