Ekspozycja na słońce - środki ostrożności przed, w trakcie i po

Ekspozycja na słońce może powodować negatywne konsekwencje dla skóry, takie jak zaczerwienienie, oparzenia, starzenie się i zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Na co należy zwrócić uwagę? Dowiedz się czytając ten artykuł!
Ekspozycja na słońce - środki ostrożności przed, w trakcie i po

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Ekspozycja na słońce dłuższa niż jest to zalecane lub bez niezbędnych środków ostrożności, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego dla stanu zdrowia skóry. Może chcesz po prostu uzyskać opaleniznę jak z okładki magazynu.

Jednak uważaj, bo w rzeczywistości może się to skończyć oparzeniami, przedwczesnym starzeniem się, uszkodzeniem oczu, a w najgorszym przypadku zmianami nowotworowymi na skórze.

Nie ma jednak powodów do zmartwień. Istnieje kilka badań, które dostarczają narzędzi i wskazówek, jak podjąć wszelkie środki ostrożności przed, w trakcie i po kontakcie ze słońcem. Pomogą Ci one zachować zdrową skórę i zapobiegną wyżej wymienionym konsekwencjom.

Czy chcesz wiedzieć, jak sprawić by ekspozycja na słońce była tylko czystą przyjemnością? Czytaj dalej!

Ekspozycja na słońce: uwagi, o których należy pamiętać przed

Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH) wskazuje w jednym ze swoich raportów, że światło słoneczne jest jednym z czynników ryzyka przedwczesnego starzenia się skóry.

Ponadto w dłuższej perspektywie prowadzi do raka, jeśli nie zostaną podjęta niezbędne środki ochrony. Dlatego przed wystawieniem się na słońce należy zastosować w praktyce następujące zalecenia.

Nie nakładaj produktów z alkoholem – ekspozycja na słońce może doprowadzić do podrażnienia

Perfumy i produkty z alkoholem w swojej formule nie są polecane do pielęgnacji skóry wystawionej na słońce. Z jakiego powodu? W kontakcie ze słońcem mają tendencję do tworzenia ciemnych plam, które są trudne do usunięcia.

Nawet naturalne płyny, takie jak sok z cytryny, mają podobny efekt. Jeśli nałożysz go na skórę, a następnie wystawisz się na światło słoneczne, zauważysz prawie natychmiastowe ciemnienie. Zachowaj więc ostrożność!

Unikaj depilacji woskiem lub brzytwą

Są osoby, które decydują się na depilację woskiem w ostatniej chwili, przed wyjściem na plażę lub basen. Jednak to duża pomyłka. W ten sposób Twoja skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia mieszków włosowych.

Po depilacji, ekspozycja na słońce i inne czynniki środowiskowe może sprawić, że będziesz odczuwać ból. Może się też wytworzyć stan zapalny, a nawet infekcja. Więc jeśli planujesz wyjść na zewnątrz, pamiętaj, aby wydepilować się z dużym wyprzedzeniem.

Uważaj na siniaki

Jeśli masz siniaki w jakimś miejscu na ciele, staraj się unikać opalania przez długi czas. W przypadku jednak, gdy musisz przebywać na słońcu, spróbuj je zasłonić. Jak wyjaśniają niektórzy eksperci z My Health Alberta, ekspozycja na słońce może powodować pojawienie się plam w miejscu, w którym znajduje się siniak.

Użyj ochrony przeciwsłonecznej

Nawet jeśli bardzo chcesz pochwalić się idealną opalenizną, najważniejsze jest zdrowie Twojej skóry. Wielogodzinne przebywanie na słońcu bez filtra ochronnego, jak to się dzieje na plaży czy na basenie, jest bardzo szkodliwe.

Udar słoneczny to najmniejszy z problemów, jakie możesz mieć. W dłuższej perspektywie, jeśli będziesz kontynuować opalanie bez stosowania kremów przeciwsłonecznych, w końcu dojdzie do poważnych chorób, takich jak rak skóry. Ostrożnie!

Krem do opalania się
Wcześniejsze zastosowanie kremu przeciwsłonecznego jest jednym z najważniejszych środków ochrony skóry przed negatywnym wpływem słońca.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Chronić usta przed słońcem – to Twój obowiązek

Ekspozycja na słońce – środki ostrożności w czasie opalania

To chyba najważniejszy krok, kiedy zamierzasz się opalać. Chodzi bowiem nie tylko o kroki, które musisz podjąć przed i po opalaniu, ale także te, które musisz zastosować, gdy jesteś w pełnej ekspozycji. W związku z tym warto rozważyć następujące kwestie.

Picie wody a ekspozycja na słońce

Pocąc się (dość powszechny proces w przypadku ekspozycji na słońce) i nie pijąc wody, tracisz znaczną ilość płynów, co może prowadzić do odwodnienia. Dlatego, gdy idziesz uprawiać sport na świeżym powietrzu, na plaży lub masz zamiar spędzić dzień na basenie, nie możesz zapomnieć o termosie z wodą, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie ciała.

Dodatkowo, według sieci usług medycznych OSDE w Argentynie, woda stanowi 60% składu organizmu, więc utrzymanie dobrego poziomu nawodnienia zapewni prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.

Pielęgnacja włosów

Włosy i słońce nie są najlepszymi przyjaciółmi. W rzeczywistości, jeśli planujesz wyjazd na wakacje, który wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu na słońcu, musisz upewnić się, że masz odpowiednie środki ochronne dla włosów.

Użyj środka chroniącego przed ciepłem i nałóż maseczkę nawilżającą przed wyjściem na słońce. A gdy wrócisz do domu po wakacjach, nie zapomnij obciąć końcówek, aby zapewnić zdrowie wszystkim włosom.

Ponownie nałóż krem ​​przeciwsłoneczny

Pojedyncza aplikacja kremu z filtrem to za mało. W przypadku ekspozycji na słońce zaleca się, żeby ponownie nałożyć produkt, aby zapewnić optymalną pielęgnację i ochronę. Według American Cancer Society należy stosować produkt o współczynniku co najmniej 30 SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej).

Im wyższa jest ta liczba, tym większa ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Noś filtr ochronny przy sobie w torbie, aby w razie potrzeby móc go ponownie nałożyć.

Nie stosuj makijażu

Nakładanie makijażu przed wyjściem na plażę lub basen może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia skóry. Pozostałości produktu mogą powodować zatkanie porów podczas pocenia się. W konsekwencji zwiększa się ryzyko trądziku i infekcji.

Przeczytaj również ten interesujący artykuł: 5 naturalnych sposobów pozwalających chronić włosy przed słońcem

Ekspozycja na słońce – jakie zabiegi zastosować po

Ostatni, ale nie mniej ważny etap, to pielęgnacja, którą należy zastosować po ekspozycji na słońce. Wierz lub nie, ale jest tak samo ważna jak poprzednie, o których wspomnieliśmy wcześniej. Odpręża bowiem Twoją skórę po wystawieniu jej na działanie agresywnych promieni ultrafioletowych.

Ekspozycja na słońce wysusza skórę – trzeba ją dobrze nawilżyć

Po długiej ekspozycji na promienie słoneczne często pojawiają się objawy wysuszenia lub odwodnienia skóry. Aby zniwelować ten efekt, należy spożywać od 2 do 3 litrów wody dziennie.

Z drugiej strony możesz zapewnić nawilżenie za pomocą środków nawilżających, które dostarczają pewnych składników odżywczych od zewnątrz. Na przykład produkty na bazie aloesu lub oleju migdałowego są dobrymi opcjami.

Nawilżanie skóry
Stosowanie produktów nawilżających po ekspozycji na słońce pomaga odzyskać naturalne nawilżenie skóry.

Weź zimny prysznic

Saletra lub chlor, w zależności od przypadku, muszą zostać usunięte ze skóry po powrocie do domu. W tym celu zaleca się wzięcie zimnego prysznica. Pozwoli to poprawić dotlenienie skóry, dodatkowo dając uczucie świeżości. Możesz uzupełnić kąpiel neutralnym mydłem a następnie delikatnie wysuszyć skórę.

Zastosuj produkty po kąpieli słonecznej

Na rynku można dostać produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry po opalaniu. Na przykład kremy z aloesu, rumianku, albo inne z ekstraktami z mięty. Pomagają one złagodzić zaczerwienienia i stany zapalne, jeśli na skórze są ślady oparzeń.

Są również dobrymi opcjami, jeśli masz wrażliwą skórę. Dla lepszego efektu można je na chwilę wstawić do lodówki przed nałożeniem. W ten sposób wcierając je w skórę, poczujesz więcej orzeźwienia.

Ścinanie włosów

Czasami uszkodzenie włosów spowodowane długotrwałą ekspozycją na słońce jest nieodwracalne. W takich przypadkach, nawet jeśli jest to trochę bolesne, najlepiej jest obciąć końce włosów na co najmniej 2 palce. Usuniesz to, co zostało uszkodzone i pozwolisz na zdrowy nowy wzrost.

Możesz również wzmocnić pielęgnację włosów nawilżającymi maseczkami, ampułkami i innymi zabiegami odżywczymi. Nie zapomnij codziennie nakładać środka chroniącego przed ciepłem!

O czym należy pamiętać, wystawiając się na słońce?

Ekspozycja na słońce pozwala uzyskać opaleniznę poprawiającą estetykę skóry. Należy jednak pamiętać, że w nadmiarze może bardziej zaszkodzić nic pomóc. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko, należy zachować ostrożność przed, w trakcie i po bezpośrednim kontakcie ze słońcem.

Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa i zbyt szybko się zaczerwia się, idealnym rozwiązaniem jest zmaksymalizowanie środków pielęgnacji, aby zmniejszyć ryzyko. Oprócz kremu przeciwsłonecznego pomocne mogą być też inne przedmioty, takie jak nakrycia głowy, długie ubrania i okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnij o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.