Sucha skóra - jak o nią dbać w naturalny sposób?

Nie pozwól, by sucha skóra psuła Twój nastrój. Prawdą jest, że Natura obdarowała nas wszystkim, czego potrzebujemy, by sobie z nią poradzić.
Sucha skóra - jak o nią dbać w naturalny sposób?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sucha skóra jest dość powszechnym problemem, którego zapewne sama doświadczyłaś na jakiejś części swojego ciała. My wszyscy posiadamy określony rodzaj skóry. Niektórzy mają cerę przetłuszczającą się w tak zwanej sferze “T”, w pozostałych rejonach przeważa natomiast sucha skóra.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak radzić sobie z tym problemem w naturalny sposób.

Zidentyfikowanie cech swojej skóry jest niezbędne do tego, by obrać odpowiednie kroki w celu jej pielęgnacji. Nawet jeśli wydaje Ci się, że bardzo dobrze znasz swoją skórę, zdecyduj się na ten trud, by zadbać o miejsca, które najbardziej narażone są na przesuszenie.

Następnie przeczytaj poniższe zalecenia. Są o wiele prostsze, niż myślisz!

1. Sucha skóra? Nawadniaj swoje ciało

Sucha skóra jest często powodowana przez odwodnienie organizmu. To problem, który łatwo rozwiązać. Musisz zastanowić się nad tym jak dużo wody konsumujesz każdego dnia. Zaleca się pijanie przynajmniej 2 litrów (8 szklanek) wody na dzień. To powszechne zalecenia, jednak nie zawsze wystarczające.

Kobieta pije wodę aby nawodnić organizm

Jeśli wiedziesz wymagający styl życia, dużo ćwiczysz, przebywasz długo na słońcu lub odwadniasz się w inny sposób – najprawdopodobniej 2 litry wody nie będą Ci wystarczały do poprawnego funkcjonowania.

Jeśli identyfikujesz swój styl życia z którymś z powyższych, postaraj się zwiększyć dzienną konsumpcję płynów. Po kilku dniach powinnaś zauważyć poprawę. Staraj się na stale zwiększyć spożycie wody oraz zwracaj uwagę na to, co mówi Ci organizm oraz za każdym razem kiedy sucha skóra staje się problemem.

2. Sucha skóra? Stosuj aloes

Aloes jest jednym z najlepszych składników zarówno kosmetyków, jak i alternatywnych remediów. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry żel z aloesu łagodzi oparzenia słoneczne, a sucha skóra staje się odpowiednio nawilżona.

Aby maksymalnie wykorzystać właściwości tej wspaniałej rośliny zachęcamy, abyś aplikowała ją bezpośrednio na skórę. Miąższ z aloesu można stosować jako substytut zwyczajnego kremu.

Jeśli sucha skóra pojawia się głównie na nogach i pod pachami zaraz po goleniu, spróbuj posmarować ten obszar aloesem zanim przystąpisz do usuwania włosków. Zadziała on jako środek nawilżający oraz ułatwi depilację. Po zakończeniu dobrze opłucz skórę.

Jeśli Twój problem jest bardziej ogólny, nanoś poniższy krem na całe ciało lub wszędzie, gdzie występuje sucha skóra.

Składniki

  • 1/4 litra kremu-bazy
  • 100 ml żelu z aloesu
  • 25 ml olejku migdałowego

Przygotowanie oraz zastosowanie

  • Wymieszaj wszystkie składniki.
  • Przechowuj krem w plastikowej butelce.
  • Stosuj otrzymany krem jak każdy inny.

Krem ten jest nie tylko skuteczny, ale i bardzo tani. Możesz również dodać do niego 5 ml Twojego ulubionego olejku zapachowego. Krem-bazę możesz znaleźć w niemal każdej aptece. To taki, który nie posiada żadnego zapachu, ani barwników i zazwyczaj nie jest drogi.

3. Zastosuj olejek kokosowy

Olejek kokosowy to następny produkt, który stał się niezwykle popularny w ostatnich latach. Każdego dnia dowiadujemy się o jego nowych korzyściach, dlatego przemysł kosmetyczny szczególnie go sobie upodobał.

To bardzo proste i ekonomiczne remedium, za które Twoja sucha skóra Ci podziękuje. Najlepiej korzystać z niego w jego naturalnej formie. Aby to zrobić, nabierz niewielką ilość olejku oraz rozprowadź równomiernie na skórze.

Sucha skóra? Olej z kokosa Ci pomoże

Jeśli masz zbyt suche usta, możesz zamienić swój balsam w sztyfcie na poniższy olejek:

Składniki

Przygotowanie oraz zastosowanie

  • Umieść pudełeczko na 30 minut w zamrażalniku.
  • Wypełnij je olejkiem kokosowym.
  • Kiedy tylko się schłodzi, stosuj go bezpośrednio za pomocą opuszków palców.
  • Zawsze noś go przy sobie.
  • Stosuj go kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

Zalecamy, aby pojemniczek był szczelnie zamykany w celu uniknięcia wypłynięcia olejku po wpływem ciepła.

4. Gliceryna

Jeśli pomysł noszenia w swojej torbie olejku kokosowego nie robi na Tobie wrażenia podobnie jak krem własnej roboty, polecamy trzeci sposób na to, by Twoja sucha skóra przestała być dłużej problemem: gliceryna.

Gliceryna jest jednym z najlepszych remediów na walkę z przesuszoną skórą. Dzięki niej będzie ona gładsza i to za minimalną inwestycją.

Po prostu zakup glicerynę w najbliżej aptece. Upewnij się tylko, że nie zawiera żadnych dodatkowych barwników. Możesz stosować glicerynę tak często, jak to konieczne. Na początku być może będziesz musiała aplikować ją co dwie godziny. Jednak wraz z czasem możesz zmniejszyć tą częstotliwość.

Sucha skóra i nasze cztery remedia – które wybierzesz Ty?

Jak widzisz, posiadasz całkiem dobre opcje. Zawsze pamiętaj o tym, by pić więcej wody. Następnie uzupełnij to jednym z powyższych remediów. Pamiętaj jednak: nie stosuj ich w miejscach, gdzie Twoja skóra wyraźnie się przetłuszcza.

Sucha skóra, kobieta kładzie krem

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sharrif, M., & Sandeep, V. (2011). Aloe vera their chemicals composition and applications: A review. Int J Biol Med Res2(1), 466–471. Retrieved from http://cogprints.org/7211/
  • Kappally, S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2015). Hygeia : : journal for drugs and medicines COCONUT OIL – A REVIEW OF POTENTIAL APPLICATIONS. Hygeia . J . D . Med7(2), 34–41. https://doi.org/10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149
  • Lira, A. M., Araújo, A. A. S., Basílio, I. D. J., Santos, B. L. L., Santana, D. P., & Macedo, R. O. (2007). Compatibility studies of lapachol with pharmaceutical excipients for the development of topical formulations. Thermochimica Acta457(1–2), 1–6. https://doi.org/10.1016/j.tca.2007.02.017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.