Filmy TikTok o diecie: dlaczego mogą być szkodliwe?

Filmy TikTok o dietach są obecnie bardzo modne, ale mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dowiedz się dlaczego w tym artykule.
Filmy TikTok o diecie: dlaczego mogą być szkodliwe?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Sieci społecznościowe mają silny wpływ na ludzi. W końcu to środki masowego przekazu. Dlatego filmy TikTok o dietach nie są w tej dziedzinie wyjątkiem. W eksperymencie przeprowadzonym przez gazetę Wall Street Journal dotyczącym sieci społecznościowej dokonano ustaleń, które doprowadziły do zmiany zasad tej platformy ze względu na potencjalne zagrożenia.

W szczególności gazeta stworzyła ponad 100 botów przeglądających sieć społecznościową. Część z nich została zarejestrowana jako osoby mające mniej niż 13 lat. W ten sposób zaobserwowano, że takim kontom poleca się szeroką gamę filmów na temat odchudzania, hazardu i napojów alkoholowych. Ponadto ok. 32 tys. rodzajów treści zostało oznaczonych hasłem „odchudzanie”, a ok. 11 tys. „zaburzenia odżywiania”.

Co to jest TikTok?

TikTok to sieć społecznościowa chińskiego pochodzenia, w której udostępniane są krótkie, nagrywane pionowo filmy. Sieć uruchomiono w 2016 roku, ale największy sukces osiągnęła podczas pandemii, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Jak w przypadku każdej sieci społecznościowej, ma swoich „influencerów”. Są to ludzie, którzy mają dużą liczbę obserwujących i wywierają pewien wpływ na zachowania ogółu. W ten sposób wszystko, co zrobią lub powiedzą, może zostać powtórzone tysiące razy.

Wadą systemu jest to, że algorytm tej platformy rejestruje dane poszczególnych użytkowników i sugeruje filmy, które mogą przykuć ich uwagę. W ten sposób w sugestiach pojawiają się filmy od kogokolwiek i nie tylko z obserwowanych kont.

Dlatego jeśli użytkownik zobaczy w swoim startupie film o anoreksji i szuka podobnych filmów, algorytm pokazuje mu tego typu treści. Większość z tych filmów nie ma jednak profesjonalnych podstaw i rozpowszechnia informacje, które mogą stać się bardzo szkodliwe.

¿Qué es TikTok?
Problem z dietami propagowanymi w TikTok polega na tym, że wiele udostępnianych filmów nie ma profesjonalnych podstaw i może narażać zdrowie ludzi na duże ryzyko.

Wpływ sieci społecznościowych na młodych ludzi

Media zawsze miały duży wpływ na wizerunek ciała. Od telewizji po sieci społecznościowe, społeczeństwu sprzedano model „idealnego ciała”.

Dzisiaj, w erze cyfrowej, internet jest głównym środkiem komunikacji, rozrywki i interakcji społecznych. Na przykład badanie opublikowane w International Journal of Developmental and Educational Psychology wykazało, że z 2371 młodych ludzi aż 96% korzystało z sieci społecznościowych do komunikacji.

Niepokojące w tej sytuacji jest to, że sieci stały się głównym sposobem rozpowszechniania błędnych lub fałszywych informacji, zwłaszcza w zakresie zdrowia i żywienia. Wielu influencerów dzieli się dietami, planami ćwiczeń i „cudownymi” produktami, które obiecują pomóc ludziom w osiągnięciu idealnej wagi.

Jednak pomijają fakt, że każdy proces musi być dostosowany do indywidualnych cech i wymaga opieki wykwalifikowanych specjalistów. Nie wspominając o tym, że reklama jest mechanizmem psychologicznym, który działa jako zewnętrzny wpływ na nawyki żywieniowe.

Niestety w wielu przypadkach ludzie mogą mieć zdrowe nawyki – nawet zasugerowane przez ich dietetyka – i zmienić je po obejrzeniu filmu w sieciach społecznościowych. Ponadto niektórzy młodzi ludzie angażują się w zachowania, które prowadzą do zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia, anoreksja lub zaburzenia objadania się.

Dlaczego filmy TikTok o dietach mogą być szkodliwe?

Filmy TikTok o dietach mnożą się każdego dnia. Podczas gdy niektóre są tworzone przez profesjonalistów w tej dziedzinie, inne są po prostu poradami udzielanymi przez influencerów, którzy wiedzą niewiele lub nic na temat odżywiania.

Jak duży jest problem? Wiele zaleceń nie ma podstaw naukowych i może zagrażać zdrowiu danej osoby.

W rzeczywistości, w pewnym badani na 881 osób, 82% stwierdziło, że śledzi konta o treściach żywieniowych. Z kolei 65,70% wyraziło zainteresowanie uzyskaniem recept, a 71% wysoko oceniło porady profesjonalistów. Stwierdzono jednak, że najpopularniejsze konta to te, które nie pochodziły od profesjonalistów w tej dziedzinie.

W innym niedawnym badaniu, w którym zastosowano ankiety wirtualne, stwierdzono, że istnieje znaczny związek między częstotliwością korzystania z sieci społecznościowych a ryzykiem wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Ponadto zaobserwowano, że sieci społecznościowe wykazujące największe ryzyku generowania tych problemów to te, które nie mają żadnej kontroli publikacji. Dotyczy to filmów TikTok, jeśli użytkownik nie wprowadzi filtra wideo.

Las más raras y extremas dietas de los famosos.
Wiele diet udostępnianych w sieciach społecznościowych ma charakter ekstremalny i restrykcyjny. Dlatego ich wdrożenie może być bardzo ryzykowne dla zdrowia człowieka.

Jak bezpiecznie korzystać z sieci społecznościowych

Aby uniknąć problemów z filmami dietetycznymi w TikTok i innych sieciach społecznościowych, istnieją pewne zalecenia, o których warto pamiętać i których warto przestrzegać:

  • Zawsze sprawdzaj treści, jakie prezentują filmy TikTok, zanim skorzystasz z jakiejkolwiek porady.
  • Dowiedz się, kto to opublikował. Dowiedz się, jaki zawód ma osoba polecająca dietę i ustal, czy rzeczywiście jest specjalistą w danej dziedzinie. Wpisz jej profil i wyszukaj ją w innych sieciach społecznościowych.
  • Jeśli Twoim celem jest utrata kilogramów lub przybranie na wadze, zawsze najlepiej będzie zasięgnąć porady dietetyka. Każdy proces jest inny, a podążanie za modnymi dietami bywa niebezpieczne.
  • W przypadku wystąpienia objawów lub podejrzenia o zaburzenia odżywiania najlepiej zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

Nie ma to na celu demonizowania wszystkich filmów dietetycznych w TikTok lub jakiejkolwiek sieci społecznościowej. Niektóre z nich na pewno mają ciekawe informacje. Należy jednak dowiedzieć się, kim są osoby udzielające takich porad i czy stosowanie się do nich niesie ze sobą jakieś ryzyko.

Wszystko, co dotyczy jedzenia, to wrażliwy temat, wpływa bowiem na nasze samopoczucie. Z tego powodu konieczne jest wzięcie pod uwagę kryteriów osób, które są ekspertami w tej dziedzinie. To samo dotyczy filmów na temat ćwiczeń lub zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ojeda A. Uso de redes sociales y riesgo de padecer TCA en jóvenes. Volumen 6 Numero 10 pp 1289-1307. OCTUBRE 2021. DOI: 10.19230/jonnpr.4322
  • Lemos M. EL USO ACTUAL DE LAS REDES SOCIALES COMO HERRAMIENTA PARA LA EDUCACION ALIMENTARIA-NUTRICIONAL. Ciudad Autónoma de Buenos Aires, NOVIEMBRE 2016
  • Del Barrio A. LOS ADOLESCENTES Y EL USO DE LAS REDES SOCIALES.  International Journal of Developmental and Educational Psychology, vol. 3, núm. 1, 2014, pp. 571-576

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.