Czy dieta ketonowa może powodować wypadanie włosów?

Być może słyszałeś, że dieta „keto” lub ograniczenia kalorii mogą wpływać na wypadanie włosów. Poniżej wyjaśnimy, czy to prawda.
Czy dieta ketonowa może powodować wypadanie włosów?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pojawiło się pytanie, czy dieta ketonowa może powodować wypadanie włosów? Ta forma diety ograniczającej węglowodany zyskała ostatnio dużą popularność dzięki wielorakim obszarom zastosowania.

Jest to skuteczna wskazówka dietetyczna przy odchudzaniu, kontrolowaniu cukrzycy, a nawet zapobieganiu innym chorobom metabolicznym. Jednak nie wszyscy potrafią ją dobrze i trwale stosować.

Ponadto istnieją wątpliwości, czy ograniczenie węglowodanów może powodować łysienie, które jest technicznym określeniem na wypadanie włosów. Poniżej omówimy, czy dieta ketonowa może powodować wypadanie włosów. Dzięki temu możesz rozważyć zalety i wady diety i zdecydować, czy jest to odpowiedni plan dla Ciebie.

Ogólne przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem charakterystycznym dla osób starszych, choć w niektórych przypadkach może rozpocząć się już po zakończeniu okresu dojrzewania. Proces ten wiąże się z pewnym obciążeniem genetycznym.

Według badań opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology , od pewnego wieku można doświadczyć wypadania włosów w wyniku wzrostu produkcji testosteronu. To zależy od DNA komórkowego.

Chociaż geny wpływają na łysienie, możliwe jest spowolnienie jego postępu poprzez różne czynniki środowiskowe, takie jak dieta. Na przykład, łysienie plackowate możemy opóźnić, jeśli zapewnimy odpowiednią podaż witaminy D. Tak twierdzą niektóre badania opublikowane w aktualnej literaturze naukowej.

Mężczyzna w szoku wypada mu włosy.
Wypadanie włosów u mężczyzn ma związek z genetyką i hormonalnym działaniem testosteronu

Poziomy hormonów mogą wpływać na wypadanie włosów

Jednym z czynników, który może wywołać łysienie, są zmiany hormonalne. Używanie testosteronu jako leku zwiększającego anabolizm i podnoszącego energię może prowadzić do wypadania włosów.

Hormon ten może wpływać na wzrost włosów, więc każde nienaturalne podanie modyfikuje drugorzędowe cechy płciowe. Na przykład może zmieniać rozmieszczenie włosów w górnej części czaszki i po bokach czoła.

Dlatego kulturyści stosujący środki anaboliczne często doświadczają rozległego wypadania włosów z głowy  i ciała. Jednak stosowanie tych substancji nie wpływa na wszystkich w ten sam sposób. Wciąż kryje się za ich działaniem składnik genetyczny, który może modyfikować odpowiedź organizmu.

Czy dieta wpływa na układ odpornościowy?

Jak już pisaliśmy, łysienie jest uwarunkowane silnym komponentem genetycznym. Jednak niektóre zmiany w nawykach żywieniowych mogą mieć zarówno dobry jak i zły wpływ na ten proces. Jednak nie ma rozstrzygających badań na ludziach w tym zakresie.

Zbadano na zwierzętach, w szczególności na myszach, czy dysbioza jelitowa i niedobór witamin z grupy B mogą zmienić postęp wypadania włosów. Badania opublikowane w czasopiśmie Cell Reports prowadzą do wniosków, że pozbawienie przyjmowania biotyny spowodowałoby zmiany w skórze zwierząt i pobudziłoby wypadanie włosów. Jednak aby potwierdzić taki związek, konieczne byłyby testy na ludziach.

Dowiedz się więcej: Korzyści z witaminy B6

Czy dieta ketonowa może powodować wypadanie włosów?

Nie ma artykułu naukowego ani zaktualizowanych dowodów, które byłyby w stanie połączyć dietę ketogeniczną lub dietę restrykcyjną ze wzrostem wypadania włosów. Dlatego możemy stwierdzić, że podczas diety ketonowej włosy nie wypadają.

Istnieje kilka opisów przypadków, które zostały zgłoszone przez lekarzy lub grupy specjalistów w odniesieniu do konkretnego problemu, który się wydarzył. Jednak nie ma na jego temat żadnych szerszych zapisów. Jeśli chodzi o dietę ketogeniczną, jedna osoba stosująca tę dietę zgłosiła, że doświadczyła zmniejszenia gęstości włosów. Jednak jedna osoba nie wystarczy, aby ustalić ogólny związek.

Wypadanie włosów wiąże się z procesami emocjonalnymi związanymi ze stresem, zmianami hormonalnymi prowadzącymi do wzrostu produkcji testosteronu, a nawet czynnikami genetycznymi. Jednak na razie ograniczenie kalorii lub węglowodanów nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na ten proces.

Łysiejący mężczyzna.
Łysienie klasyczne u mężczyzn reaguje na działanie hormonu testosteronu

Dieta ketonowa nie powoduje wypadania włosów

Nawet jeśli twoje włosy mogą wypaść podczas diety ketonowej, to nie z tego powodu. Wypadanie włosów jest silniej związane z czynnikami genetycznymi niż z czynnikami środowiskowymi.

Jedzenie może mieć pewien wpływ na ten proces, chociaż na razie nie ma na to solidnych dowodów. Niektórzy eksperci zalecają suplementy witaminowe, aby zapobiec temu procesowi, ale nie ma też solidnych dowodów na to, które preparaty należy stosować.

Natomiast stres i zmiany hormonalne mogą powodować wypadanie włosów. Ponadto stosowanie leków anabolicznych może stymulować taką utratę, a także modyfikować inne aspekty związane z wyglądem i seksualnością. Jednak ograniczenie kalorii lub cukru nie wydaje się mieć wpływu na ten proces.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adil A., Godwin M., The effectiveness of treatments for anderogenetic alopecia: a systematic review and meta analysis. J Am Acad Dermatol, 2017. 77 (1): 136-141.
  • Gerkowicz A., Chyl Surdacka K., Krasowska D., Chodorowska G., The role of vitamin D in non scarring alopecia. Int J Mol Sci, 2017.
  • Hayashi A., Mikami Y., Miyamoto K., Kamada N., et al., Intestinal dysbiosis and biotin deprivatin induce alopecia through overgrowth of lactobacillus murinus in mice. Cell Rep, 2017. 20 (7): 1513-1524.
  • Covarrubias Gutiérrez, P., M. Aburto Galván, and L. F. Sámano Orozco. “Dietas cetogénicas en el tratamiento del sobrepeso y la obesidad.” Nutrición Clínica y Dietética y Hospitalaria 33.2 (2013): 98-111.
  • Cortés, Andrea, Felipe Mardones, and Viviana Zemelman. “Caracterización de las causas de alopecia infantil.” Revista chilena de pediatría 86.4 (2015): 264-269.
  • Pérez-Guisado, Joaquín. “Las dietas cetogénicas: potenciales efectos saludables de la Dieta Cetogénica Mediterránea Española.” (2014).
  • Mardones, Felipe. “Productos capilares alternativos para alopecia: Mecanismos de acción y evidencia científica.” Revista chilena dermatológica 30 (2014): 51-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.