Fizyczne konsekwencje anoreksji stanowią zagrożenie życia

Niektóre fizyczne konsekwencje jadłowstrętu psychicznego są oczywiste, takie jak skrajna szczupłość. Istnieją jednak również zaburzenia wewnętrzne wynikające ze złego przyjmowania składników odżywczych, takie jak anemia. W dzisiejszym artykule dowiesz się o tym więcej.
Fizyczne konsekwencje anoreksji stanowią zagrożenie życia

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2021

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, stanowią obecnie poważny problem zdrowotny na całym świecie. Coraz więcej osób popada w anoreksję lub bulimię. Najgorsze jest to, że te zaburzenia odżywiania mają wiele konsekwencji fizycznych, oprócz psychologicznych. Dowiedz się z tego artykułu, jakie są konsekwencje anoreksji.

Jadłowstręt psychiczny, czyli Anorexia nervosa to zniekształcony obraz własnego ciała. Osoby, które tego doświadczają, boją się przybrać na wadze, mimo że wiele z nich ma niski wskaźnik masy ciała. W związku z tym zmniejszają spożycie pokarmu do tego stopnia, że w ogóle nic nie jedzą lub wymiotują to, co zjedzą.

Szacunki wskazują, że zaburzenie to dotyka około 2% populacji. Jednak częstość jej występowania jest znacznie wyższa u kobiet, zwłaszcza wśród nastolatków. Na stan ten duży wpływ mają nieuzasadnione standardy urody wyznaczane przez reklamodawców, te same, które często prowadzą do niskiej samooceny.

Problem polega na tym, że jest to trudne zaburzenie, z którym można sobie poradzić i kontrolować. Skrajne przypadki mogą nawet prowadzić do śmierci z głodu lub pogorszenia funkcji organizmu. Dzisiejszy artykuł wyjaśni główne fizyczne konsekwencje anoreksji, więc czytaj dalej.

Jak manifestuje się anoreksja?

Osoby z jadłowstrętem psychicznym boją się przytyć. Co więcej, zwykle mają obsesję na punkcie utraty wagi i w tym celu zrobią wszystko, aby zmniejszyć spożycie kalorii.

Zwykle śledzą każdą spożywaną kalorię, a niektórzy nawet całkowicie przestają jeść. Wiele z tych osób próbuje jeść w samotności tylko po to, by móc wyrzucić jedzenie. Ukrywają się, aby móc wykonywać swoje praktyki żywieniowe w największej tajemnicy.

Co więcej, niektórzy stosują środki przeczyszczające, moczopędne, a nawet lewatywy w celu wyeliminowania spożywanego pokarmu. Wywołują nawet wymioty lub ekstremalne ćwiczenia. Dzieje się tak dlatego, że za wszelką cenę starają się schudnąć, ponieważ uważają, że mają nadwagę.

Jak możesz sobie wyobrazić, osoby z anoreksją mają pogorszony wygląd fizyczny. Oprócz wyjątkowo szczupłej sylwetki często są zmęczone, blade i często mdleją. Jednym z najczęstszych objawów u kobiet jest brak miesiączki.

Mężczyzna z anoreksją.
Osoby z anoreksją potajemnie angażują się w niezdrowe praktyki.

Fizyczne konsekwencje anoreksji

Stan niedożywienia wynikający z anoreksji ma wpływ na cały organizm. Fizyczne konsekwencje anoreksji przejawiają się w niezliczonej ilości i nie jest konieczne, aby osoba zbytnio straciła na wadze, aby się pojawiły.

Na przykład niedokrwistość z niedoboru żelaza jest jedną z najwcześniejszych konsekwencji. Dzieje się tak, ponieważ gdy nie jemy wystarczająco dużo, organizm nie może uzyskać żelaza potrzebnego czerwonym krwinkom do prawidłowego transportu tlenu. Jest to również po części przyczyna uczucia zmęczenia. Co więcej, objawy niedokrwistości pojawiają się jako objawy uzupełniające obok innych objawów klinicznych wynikających z niedożywienia.

To samo dotyczy utraty masy mięśniowej i kostnej. W rzeczywistości istnieje większe ryzyko złamań w przypadku upadku lub uderzenia, ponieważ kości stają się coraz bardziej kruche. Ponadto mogą wystąpić problemy sercowo-naczyniowe, takie jak arytmie.

Elektrolity

Co to jest hiperkaliemia?
Pacjenci z anoreksją nie jedzą wystarczająco dużo, ale też nie nawadniają się tak, jak powinni i tracą elektrolity.

Wskazaliśmy powyżej, że anoreksja zagraża życiu i to nie tylko z powodu niedowagi. Inną konsekwencją jest brak równowagi w elektrolitach w ich ciele.

Dzieje się tak, ponieważ sód, potas i wapń są niezbędne zarówno do utrzymania równowagi składników odżywczych, jak i do funkcjonowania serca. W rzeczywistości rytm serca może się zmienić i zatrzymać, prowadząc do śmierci, gdy poziom elektrolitów jest zaburzony.

Konsekwencje psychologiczne

Konsekwencje psychologiczne anoreksji mogą być straszne. Wiele osób z anoreksją ma myśli samobójcze i próbuje dokonać samookaleczenia. Dlatego ważne jest, aby leczyć to zaburzenie z delikatnym podejściem.

Wsparcie społeczności i sieci wsparcia są kluczem do uniknięcia śmiertelnych skutków. Jadłowstręt psychiczny wynika z irracjonalnego postrzegania własnego ciała. Dlatego płaszczyzna psychologiczna jest kluczowa dla udanej terapii.

Multidyscyplinarne podejście do anoreksji

Nie wolno nam zapominać, że każde zaburzenie odżywiania ma ogromny wpływ na psychikę, a także wiele konsekwencji na poziomie fizycznym. Dlatego w leczeniu zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, niezbędne jest wielodyscyplinarne i holistyczne podejście.

Aspekty fizyczne, psychologiczne i społeczne przeplatają się w tego typu chorobach i błędem jest szukanie magicznego lekarstwa. Zarówno zaangażowanie zespołów opieki zdrowotnej, jak i bezpośrednie wsparcie sieci społecznościowych stanowią najlepszą pomoc w walce z nimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.