Eliminując z diety dwa pokarmy, zmniejszysz obrzęki i schudniesz

Istnieją pewne pokarmy, które należy wyeliminować z diety, aby zmniejszyć obrzęk i schudnąć. Opowiemy Ci o dwóch z nich.
Eliminując z diety dwa pokarmy, zmniejszysz obrzęki i schudniesz
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2023

Istnieje wiele produktów spożywczych, w szczególności dwa pokarmy, które należy wyeliminować z diety, aby zmniejszyć obrzęki i schudnąć. Powodem decyzji o ich odstawieniu jest obecność produktów końcowych zaawansowanej glikacji, lepiej znanych jako AGE lub produkty zaawansowanej glikacji.

AGE tworzą się we krwi po spożyciu niektórych pokarmów. Mogą być również obecne w produktach, które są przygotowywane w określony sposób. Te związki zapalne znajdują się w typowej żywności zachodniej diety, która obfituje w ultra przetworzoną żywność i węglowodany.

Są one nie tylko powiązane ze stanami zapalnymi i przyrostem masy ciała. Wpływają także na choroby układu krążenia i alergie pokarmowe.

Czytaj dalej, ponieważ zamierzamy ujawnić, jakie dwa pokarmy powinieneś ograniczyć. Przedstawiamy też inne naukowe szczegóły, które zostały odkryte podczas badania tych związków.

Zmniejsz stan zapalny i schudnij, redukując te dwa pokarmy

Zmniejszając spożycie tłustych mięs i nabiału, zauważysz zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. A jaki będzie powiązany efekt? Schudniesz.

Potwierdzają to badania opublikowane w Obesity, Science & Practice, które stwierdzają, że przestrzeganie diety, w której spożywana żywność jest głównie pochodzenia roślinnego, zmniejsza AGE o 79%. Z drugiej strony badania podkreślają, że regularne posiłki ze świeżym mięsem i nabiałem również zmniejszają obecność tych związków, ale tylko o 15%.

Zwykłe przejście z tłustego mięsa i nabiału na chudą dietę roślinną spowodowało znaczny spadek zaawansowanych produktów glikacji.

Autorzy wyjaśniają również, że dzieje się tak, ponieważ AGE występują w wyższym stężeniu w żywności pochodzenia zwierzęcego. Wybór żywności pochodzenia roślinnego ma się przyczyniać do lepszego zdrowia.

Szczególnie dlatego, że AGE wpływają na markery zdrowia metabolicznego. Dlatego ograniczenie dwóch wymienionych pokarmów, wśród innych preparatów agresywnych termicznie, poprawia wrażliwość na insulinę (czynnik ochronny przed cukrzycą).

zmniejszyć obrzęk, unikając czerwonego mięsa
Bardzo tłuste mięso może stymulować powstawanie AGE jako produktu metabolizmu.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak walczyć z zapaleniem i gazami jelitowymi za pomocą aloesu i papai

Ale dlaczego AGE powodują wewnętrzny stan zapalny?

Jak wyszczególnili naukowcy zaangażowani w to odkrycie, AGE powodują wewnętrzne zapalenie i przyczyniają się do przyrostu masy ciała, gdy białko lub tłuszcz łączą się z glukozą we krwi. W tym momencie, oprócz stanu zapalnego, generują stres oksydacyjny.

Ten ostatni czynnik jest wyzwalaczem chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroba tętnic obwodowych. W pracy podkreślono, że spożywanie dwóch wymienionych pokarmów u osoby z zespołem metabolicznym jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Pod ich wpływem uaktywnia się bowiem produkcja AGE.

Ten ważny wniosek był możliwy dzięki analizie 244 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa stosowała niskotłuszczową dietę opartą na roślinach, podczas gdy druga grupa nie miała żadnych zmian w swojej diecie.

Badanie trwało 16 tygodni, w tym czasie analizowano stan pacjentów. Przeszli kontrolę składu ciała, proporcji tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz badania krwi w celu określenia poziomu insulinooporności.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Środki poprawiające krążenie i łagodzące stany zapalne

Białe mięso jest jednym z dwóch pokarmów, które należy ograniczyć

Ku zaskoczeniu wielu, do pokarmów, które należy ograniczyć (mięso i nabiał), należy białe białko zwierzęce. Zawsze wyróżniało się on jako jedno z najzdrowszych.

Jednak w tym badaniu ustalono, że redukcja białego mięsa miała olbrzymie znaczenie. Otóż wpływało ono aż na 59% AGE pochodzących z mięsa. Dla porównania, inne źródła białka zwierzęcego, takie jak przetworzone mięso, stanowiły jedynie 27%.

zmniejszyć obrzęk przy białym mięsie
Chociaż w diecie preferuje się białe mięso zamiast czerwonego, jest ono również zdolne do tworzenia AGE.

Inne negatywne skutki AGE dla zdrowia

Inne badania, które koncentrowały się na niekorzystnych skutkach zdrowotnych AGE wskazują, że wzrost tych składników u osób z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek ma większy wpływ na ich zdrowie.

Z drugiej strony zajęto się związkiem między AGE a stanami takimi, jak upośledzenie pamięci, zespół policystycznych jajników, gojenie się ran, zapalenie przyzębia, zaburzenia erekcji, obturacyjny bezdech senny, choroba Alzheimera i schizofrenia.

Rola produktów zaawansowanej glikacji w chorobach nowotworowych nie jest bez znaczenia. Według badania z 2020 r. związki te wchodzą w interakcje z receptorami w ludzkim ciele zwanymi RAGE, które są zdolne do aktywowania innych substancji związanych ze złośliwą transformacją komórek.

Coraz więcej badań próbuje odkryć, dlaczego na świecie rośnie liczba przypadków cukrzycy i raka. Związek między tymi dwiema chorobami może leżeć w żywieniu. AGE mogą być częściowo odpowiedzialne za obie patologie.

W związku z tym kluczowa jest modyfikacja diety i stylu życia w celu ograniczenia produktów zaawansowanej glikacji. Oprócz skupiania się na utracie wagi, zaleca się zapobieganie tego typu patologiom.

Podsumujmy! Według tego badania pacjentom, którzy ograniczyli dwa pokarmy: mięso i nabiał (o dużej zawartości tłuszczu), udało się zrzucić pół kilograma wagi.

To może Cię zainteresować ...
Stan zapalny mięśni – strategie żywieniowe
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Stan zapalny mięśni – strategie żywieniowe

Zapalenie mięśni można zmniejszyć poprzez dietę. Wyjaśniamy, w jaki sposób żywność przeciwzapalna może zmniejszyć stan zapalny mięśni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dariya, B., & Nagaraju, G. P. (2020). Advanced glycation end products in diabetes, cancer and phytochemical therapy. Drug Discovery Today25(9), 1614-1623.
  • Hana Kahleova,Tatiana Znayenko-Miller,Jaime Uribarri,Richard Holubkov,Neal D. Barnard. Dietary advanced glycation products and their associations with insulin sensitivity and body weight: A 16-week randomized clinical trial. Obesity Science and Practice. 2022. Doi: https://doi.org/10.1002/osp4.646
  • Prasad C, Davis KE, Imrhan V, Juma S, Vijayagopal P. Advanced Glycation End Products and Risks for Chronic Diseases: Intervening Through Lifestyle Modification. Am J Lifestyle Med. 2017 May 15;13(4):384-404. doi: 10.1177/1559827617708991. PMID: 31285723; PMCID: PMC6600625.
  • Wang M, Yang Y, Liao Z. Diabetes and cancer: Epidemiological and biological links. World J Diabetes. 2020 Jun 15;11(6):227-238. doi: 10.4239/wjd.v11.i6.227. PMID: 32547697; PMCID: PMC7284016.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.