Jak rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2?

Czy wiesz, że rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2? Dlaczego eksperci je polecają? Które z nich są najlepsze? Dowiedz się tego wszystkiego z naszego artykułu!
Jak rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2?

Ta grupa pokarmów zawiera ważne stężenie składników odżywczych, w tym przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego, białka, witamin i minerałów. Dlatego ich regularne spożywanie poprawia zdrowie metaboliczne i ułatwia zarządzanie poziomem glukozy we krwi.

Dzisiaj opowiemy Ci więcej na ten temat.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą związaną z brakiem równowagi w metabolizmie glukozy. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za dostarczanie glukozy do komórek organizmu.

Czasami organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub ma problem z reakcją na nią. W rezultacie poziom cukru we krwi pozostaje wysoki przez długi czas i pojawia się cukrzyca.

Wysoki poziom cukru we krwi jest szkodliwy na dłuższą metę, powodując nawet komplikacje, takie jak problemy z oczami, nerkami, sercem i neurologią. Cukrzyca jest również związana z rozwojem innych typów patologii w perspektywie średnioterminowej.

Jednym z nich jest otyłość, jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Biochimica et Biophysica Acta.

Rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą

Cukrzyca to choroba, która pojawia się, gdy poziom glukozy we krwi znacznie przekracza normę. Brak kontroli może spowodować poważne komplikacje zdrowotne.

Zachorowalność na cukrzycę w Hiszpanii

Weźmy jako przykład Hiszpanię. Wyniki dotyczące cukrzycy w tym kraju przedstawione na 29 Krajowym Kongresie Hiszpańskiego Towarzystwa Diabetologicznego pokazują, że prawie 400 000 Hiszpanów zapada na cukrzycę typu 2 każdego roku.

W państwie tym ponad 5 milionów ludzi wie, że cierpi na tę chorobę. Jednak jest też około 2,3 miliona osób, które nie wiedzą, że chorują na cukrzycę. Ponadto około 4 milionów ludzi może znajdować się w stanie przedcukrzycowym.

Dieta ma bezpośredni wpływ na etiologię cukrzycy. Eksperci sugerują, że nadmierne kalorie, wysokie spożycie tłuszczów trans, węglowodanów prostych i brak aktywności fizycznej mogą wywoływać chorobę.

Dlatego modyfikacja stylu życia i diety to sposoby zapobiegania pojawieniu się tej choroby.

Rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2

Spożywanie roślin strączkowych wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Konkretnie, spożycie 30 gramów roślin strączkowych dziennie może zmniejszyć to ryzyko o 35%. Odpowiada to jedzeniu około 3 porcji w tygodniu.

Wyniki te pochodzą z badania PREDIMED (Prevention with Mediterranean Diet). W badaniu tym obserwowano 3349 osób z ryzykiem sercowo-naczyniowym przez ponad 4 lata. Wykazało ono ochronny związek spożycia roślin strączkowych, zwłaszcza soczewicy, w odniesieniu do ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Badanie wykazało również pozytywne wyniki przy zamianie połowy dziennej porcji makaronu, ryżu i gotowanych ziemniaków na pół dziennej porcji roślin strączkowych.

Podobnie, oprócz zwiększenia spożycia roślin strączkowych, wykazano również, że dieta śródziemnomorska jest bardzo skuteczna w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Z tego powodu zalecamy przestrzeganie diety bogatej w pokarmy takie jak:

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, zwłaszcza soczewica, okazały się korzystne w zapobieganiu i kontrolowaniu cukrzycy.

Bogactwo odżywcze roślin strączkowych

Rośliny strączkowe są pożywieniem bardzo bogatym w składniki odżywcze. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła rok 2016 międzynarodowym rokiem roślin strączkowych i to nie bez powodu.

Celem było uświadomienie ludziom ich korzyści zdrowotnych, a tym samym promowanie ich konsumpcji wśród światowej populacji. Rośliny strączkowe to żywność bogata w białko roślinne, błonnik, minerały (żelazo, magnez i potas) oraz witaminy (zwłaszcza z grupy B). Mają też niski indeks glikemiczny.

Ilość błonnika zawartego w tych produktach pozwala na stopniowe wchłanianie węglowodanów. To, według badania z 2015 roku, powoduje mniejszy stres trzustki. Z tego powodu substancja ta jest składnikiem odżywczym, który może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

I nie tylko to – rośliny strączkowe pomagają kontrolować chorobę po jej zdiagnozowaniu.

Jakie rośliny strączkowe są najlepsze w przypadku cukrzycy?

Według wspomnianego powyżej badania PREDIMED, soczewica zapewnia najlepsze rezultaty.

„Osoby spożywające większe ilości soczewicy w okresie obserwacji (około 1 porcji tygodniowo), w porównaniu z osobami, które spożywały ją w mniejszych ilościach (mniej niż pół porcji tygodniowo), wykazywały o 33% mniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę.”

Jednak do tego celu nadają się inne rodzaje roślin strączkowych, takie jak biała fasola, fasola zwyczajna, ciecierzyca lub groszek. Soczewica czerwona to odmiana soczewicy bez skórki. Potrzebuje znacznie mniej czasu na gotowanie i ma tendencję do rozpadania się.

Z tego powodu jest idealna dla osób cierpiących na gazy lub słabe trawienie podczas jedzenia roślin strączkowych. Jest również doskonała do wprowadzania roślin strączkowych do diety małych dzieci. Możesz gotować przeciery z czerwonej ciecierzycy z dynią, porem lub marchewką.

Czy rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą?

Ważne jest, aby odpowiednio gotować rośliny strączkowe. Zimą bardziej odpowiednie są gulasze lub smażone warzywa z oliwą z oliwek i białym mięsem, jeśli masz na nie ochotę. Latem możesz przygotowywać różnorodne sałatki z ciecierzycy lub soczewicy. I oczywiście nie zapomnij o odświeżającym i pysznym hummusie.

Podsumowując, rośliny strączkowe chronią przed cukrzycą typu 2. To pokarm z dużą ilością składników odżywczych, idealny do wprowadzenia w ramach zróżnicowanej diety. Nie zapomnij połączyć odpowiedniego odżywiania z regularnymi ćwiczeniami, aby poprawić swoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Diabetes Association., Diagnosis and classification of diabetes mellitus. Diabetes Care, 2009. 32: 62-67.
  • Boles A., Kandimalla R., Reddy PH., Dynamics of diabetes and obesity: epidemiological perspective. Biochim Biophys Acta Mol Basis Dis, 2017. 1863 (5): 1026-1036.
  • Estruch R., Ros E., Salas Salvadó J., Covas MI., et al., Primary prevention of cardiovascular disease with a meditteranean diet supplemented with  extra virgin olive oil or nuts. N Engl J Med, 2008.
  • Consortium I., Dietary fibre and incidence of type 2 diabetes in eight european countries: the EPIC interact study and a meta analysis of prospective studies. Diabetología, 2015. 58 (7): 1394-408.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.