Przepyszna sałatka z ciecierzycy i bakłażana

Przepyszna sałatka z ciecierzycy i bakłażana

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciecierzyca to roślina strączkowa, dlatego też stanowi podstawowe pożywienie, które powinno znajdować się w każdej diecie. Z kolei bakłażany to warzywo o niezliczonych właściwościach zdrowotnych oraz o niskiej kaloryczności. Sałatka z ciecierzycy i bakłażana łączy je w przepyszne danie.

Wiele osób kojarzy rośliny strączkowe z gorącymi potrawami, takimi jak potrawki i zupy. Jednak możemy rozkoszować się nimi również w sałatkach. Wspaniała sałatka z ciecierzycy i bakłażana stanowi doskonały przykład takiej potrawy.

To pożywna, przepyszna sałatka, która sprawdzi się idealnie w każdej porze roku. Koniecznie ją wypróbuj!

Sałatka z ciecierzycy i bakłażana

Kiedy nadchodzi lato, już sama myśl o ciężkim i gorącym talerzu pełnym roślin strączkowych może odstraszyć Cię od jedzenia. Jednak oznacza to, że będziesz unikała jednego z najbardziej pożywnych i niezbędnych podstawowych produktów spożywczych. Ale czy wpadłaś na to, aby jeść je w sałatce?

W naszym dzisiejszym artykule proponujemy przyrządzenie sałatki z ciecierzycy i bakłażana. To doskonałe połączenie, które przypomina nam o tradycyjnym “domowym jedzeniu”. Poza tym wysoka zawartość substancji odżywczych sprawia, że jest to idealne, sycące i pyszne danie, które sprawdzi się w każdej porze roku.

Dowiedzmy się najpierw czegoś więcej na temat głównych składników i ich właściwości odżywczych.

Ciecierzyca

Ciecierzyca
Ciecierzyca wyróżnia się spośród innych produktów spożywczych ze względu na swoją wysoką wartość odżywczą. Stanowi źródło białek o wysokiej wartości biologicznej, minerałów, antyoksydantów i błonnika.

Ciecierzyca to roślina strączkowa, a tym samym podstawowy produkt spożywczy, który powinien znajdować się w każdej diecie. Zawiera wysoką zawartość białek roślinnych oraz stanowi źródło wapnia, żelaza, magnezu, potasu i fosforu.

Poza tym są bogate w witaminę E, tiaminę, niacynę i foliany. Zawierają również duże ilości błonnika, który poprawia przechodzenie żywności przez układ pokarmowych i sprawia, że czujesz się pełna.

Oprócz tego dostarcza 19,4 gramów białka na każde 100 gramów produktu i jedynie 5 gramów tłuszczy lub lipidów.

Bakłażan

Bakłażany
Możesz pozbyć się gorzkawego posmaku, jeśli włożysz bakłażany do osolonej wody i zostawisz je na trochę, zanim zaczniesz je gotować.

Bakłażan to warzywo, które zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Posiada wysoką zawartość błonnika, minerałów i witamin, jak również jest niezwykle uniwersalne w przygotowywaniu potraw. Wszystko to sprawia, że sprawdza się doskonale w najróżniejszych dietach, zwłaszcza w przypadku osób, które chcą schudnąć lub pilnują swojej wagi.

Bakłażany zawierają niewielkie ilości kalorii (38 na 100 gramów), ponieważ składają się w prawie 93% z wody. Dostarczają również wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo. Poza tym są bogate w flawonidy oraz antyoksydanty, które wzmacniają układ odpornościowy oraz pracę serca.

Pod względem zawartości witamin, na pierwszy plan wybija się tiamina, ryboflawina, witamina B6, kwas askorbinowy (witamina C), witamina A i karoteny.

Jednak powinnaś pamiętać, że nie należy jeść surowego bakłażana. To warzywo zawiera substancję alkaloidową, solaninę, która jest toksyczna jeśli spożywa się ją na surowo, ale dezaktywuje się, gdy jest ugotowana.

Dlatego też polecamy zawsze dokładnie myć bakłażana i moczyć go w osolonej wodzie. Dzięki temu warzywo traci część wody i gorzki smak, który nadaje mu solanina. Następnie musisz poddać je obróbce termicznej.

W każdym razie nie ma na tyle dużo solaniny, aby wykonać zatrucie, nawet jeśli zjesz go na surowo. Jednak jeśli go nie ugotujesz nadal będzie miał gorzkawy posmak, dlatego lepiej jest go ugotować przed jedzeniem.

Przeczytaj również: Bakłażan – 7 powodów, by jeść go częściej

Przepis na sałatkę z ciecierzycy i bakłażana

Sałatka z ciecierzycy i bakłażana
Możesz jeść tą sałatkę na zimno lub na ciepło. W zależności od Twoich osobistych preferencji możesz pozwolić jej mniej lub bardziej ostygnąć.

Składniki

  • 1 bakłażan
  • 1 czerwona papryka
  • Ocet
  • cebula lub dymka
  • 1 ząbek czosnku
  • Pokrojone w plasterki czarne oliwki
  • 1 puszka ugotowanej ciecierzycy
  • Sól
  • Bazylia
  • Olej

Przygotowanie

  1. Po pierwsze porządnie umyj ciecierzycę. W tym celu powinnaś umyć ją w dużych ilościach bieżącej wody i pozostawić do obeschnięcia.
  2. Następnie podsmaż bakłażana i paprykę. Jeśli chodzi o bakłażana, powinnaś wcześniej go posolić i zostawić do puszczenia soków, po czym wypłukać i wysuszyć. Dzięki temu pozbędziesz się gorzkawego posmaku, który cechuje go w jego surowej postaci.
  3. Potem wymieszaj ocet i bazylię w małej miseczce, porządnie je ubijając.
  4. Następnie podsmaż krótko na patelni wszystkie składniki poza ciecierzycą.
  5. Kiedy składniki zaczną nabierać złocistego koloru, zdejmij je z patelni i odstaw do ostygnięcia. Możesz jeść sałatkę na zimno lub na ciepło. To, kiedy przejdziesz do kolejnego kroku, zależy od Twoich osobistych preferencji.
  6. Kiedy sałatka ostygnie, dodaj ciecierzycę. Następnie polej wszystko przygotowanym winegretem i porządnie wymieszaj.
  7. Twoja sałatka jest gotowa! Smacznego!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nergiz Gürbüz Öztürk, Nergiz & Uluisik, Selman & Frary, Anne & Frary, Amy & Doganlar, Sami. (2018). Health benefits and bioactive compounds of eggplant. Food Chemistry. 268. 10.1016/j.foodchem.2018.06.093.
  • Jukanti AK, Gaur PM, Gowda CL, Chibbar RN. Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): a review. British Journal of Nutrition. 2012 Aug;108(S1):S11-26.
  • Gupta RK, Gupta K, Sharma A, Das M, Ansari IA, Dwivedi PD. Health Risks and Benefits of Chickpea (Cicer arietinum) Consumption. J Agric Food Chem. 2016 Dec 23;65(1):6-22.
  • Das S et al. “Cardioprotective properties of raw and cooked eggplant (Solanum melongena L)”, Food Funct. 2011 Jul;2(7):395-9. doi: 10.1039/c1fo10048c. Epub 2011 Jun 10″,

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.