Domowe lubrykanty: korzyści i zagrożenia

Chociaż domowe lubrykanty mogą wydawać się bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska, stosowanie takich środków może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia, a ponadto nawet pękanie prezerwatyw.
Domowe lubrykanty: korzyści i zagrożenia

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2023

Być może domowe lubrykanty i ich używanie przeszło Ci przez myśl. Albo dlatego, że występuje u Ciebie problem ze nawilżeniem pochwy, albo też sądzisz, że dzięki temu seks będzie bardziej satysfakcjonujący.

Jeśli tak dzieje się także i w Twoim przypadku, powinieneś najpierw poznać korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem środków takich jak domowe lubrykanty.

Chociaż domowe lubrykanty mogą wydawać się bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska, stosowanie takich środków może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia, a ponadto nawet pękanie prezerwatyw.

Zapraszamy do poświęcenia kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Domowe lubrykanty

Suchość pochwy to bardzo częsty problem, który dotyka wiele kobiet. Może być spowodowane wieloma czynnikami. Od infekcji począwszy, takich jak kandydoza, na stresie skończywszy. W efekcie utrudnia to prawidłowe nawilżenie okolicy pochwy.

W każdym razie konsekwencja tego stanu rzeczy jest taka sama. Sam akt seksualny nie jest tak przyjemny, jak byś chciała. Dlatego właśnie eksperci zalecają stosowanie lubrykantów, aby bezpiecznie ułatwić bezbolesne i satysfakcjonujące kontakty seksualne.

Suchość pochwy może wpływać na samopoczucie kobiety, a także całej pary, dlatego też eksperci zalecają stosowanie lubrykantów, aby poprawić satysfakcję ze stosunków seksualnych.

Nawilżenie pochwy

Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) ustanowiła szereg kryteriów dotyczących cech i wymagań, które muszą spełniać te produkty. W ten sposób wskazuje ona, że lubrykanty powinny mieć następujące cechy:

 • Kompatybilność z prezerwatywami dla mężczyzn i kobiet. Nie powinny one wpływać na ich integralność i trwałość.
 • Długotrwałe działanie.

Dostępne na rynku lubrykanty spełniają te i inne wymagania, co oznacza, że ​​są uważane za bezpieczne. Czy to samo dotyczy domowych lubrykantów?

Domowe lubrykanty – jakie mają właściwości

Wiele kobiet woli zrezygnować komercyjne produkty nawilżające i wybiera w ich miejsce tańsze, naturalne i przyjazne dla środowiska domowe lubrykanty, takie jak na przykład :

 • Olej do gotowania
 • Różnego rodzaju napary (na przykład rumianek)
 • Aloes
 • Wazelina
 • Kremy do ciała
 • Ślina
 • Jogurt
 • Jajka kurze

Musisz jednak pamiętać, że chociaż niektóre z nich mogą zapewniać tymczasowe nawilżenie, które pozwala na przyjemniejszy seks, ich stosowanie nie jest jednak pozbawione ryzyka.

Dodatkowo musisz pamiętać, że pochwa jest niezwykle wrażliwa. Znajduje się w niej lokalna flora bakteryjna, której równowaga z łatwością może zostać zaburzona. A to spowoduje w efekcie jeszcze więcej problemów zdrowotnych . Należy więc zawsze pamiętać, że domowe lubrykanty mogą wpływać na zdrowie pochwy.

Ryzyko wiążące się z używaniem domowych lubrykantów

Środki nawilżające i lubrykanty to nie to samo

Skład środków nawilżających może poważnie wpłynąć na skórę okolicy narządów płciowych. Wiele kobiet decyduje się na nawilżające kremy do ciała, ponieważ uważają, że ich konsystencja może sprzyjać penetracji lub seksowi bez poczucia dyskomfortu. Jest to jednak poważny błąd.

Krem do twarzy

Rzeczywiście, skóra zwykle szybko wchłania środki nawilżające. Dzięki temu nawilżenie będzie trwać przez minimalny czas, po którym może pojawić się jednak podrażnienie. Ponadto, biorąc pod uwagę skład chemiczny tego typu kremu, może on wpływać na integralność prezerwatywy, uszkadzając lateks i powodując w nim mikropęknięcia.

Domowe lubrykanty mogą powodować infekcje

Na przykład ślina może spowodować, że bakterie z jamy ustnej dotrą do najbardziej intymnych obszarów, jeśli użyjesz jej jako lubrykantu.

Ponadto musisz pamiętać, że stosowanie innych domowych lubrykantów, takich jak jogurty, jajka lub olej spożywczy, może mieć inne konsekwencje. Otóż mogą one nie dać się usunąć całkowicie po stosunku płciowym. Rzeczywiście, nawet jeśli dokładnie umyjesz się po seksie, możliwe pozostałości tych środków mogą spowodować infekcję.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Drożdżakowe infekcje pochwy: jakie nawyki mogą ją powodować?

Domowe lubrykanty mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy

Jednym z podstawowych wymagań, które muszą spełniać domowe lubrykanty, jest to, że nie mogą zmieniać struktury prezerwatywy. Prezerwatywy są zwykle wykonane z lateksu. Chociaż ten materiał jest naprawdę odporny, zastosowanie innych produktów może mieć na niego negatywny wpływ.

Domowe lubrykanty mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy

Dlatego właśnie lubrykanty, które można znaleźć na rynku, zapewniają integralność prezerwatyw. Jednak nie możemy powiedzieć tego samego o domowych lubrykantach. Na przykład użycie oleju kuchennego lub kremów do ciała może spowodować pogorszenie jakości lateksu i nawet pęknięcie prezerwatywy.

Z drugiej strony wazelina, dobrze znana i stosowana jako lubrykant, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Może ona sprzyjać pękaniu prezerwatywy. A nawet może ona powodować bakteryjne zapalenie pochwy.

Mogą one wpływać na plemniki

Ogólnie dostępne w handlu lubrykanty mogą negatywnie wpływać na nasienie, więc zwykle nie są zalecane parom, które próbują mieć dzieci. Rzeczywiście, ich skład i właściwości chemiczne (na przykład pH, stężenie osmotyczne) mogą stać się toksyczne dla plemników.

Na szczęście dostępne na rynku lubrykanty sprzyjają przetrwaniu i witalności plemników.

W przypadku domowych lubrykantów nie możesz być jednak pewna, że ich skład lub właściwości chemiczne nie przyniosą efektów odwrotnych do zamierzonych w przypadku starania się o dziecko. Ponadto ich konsystencja jest zwykle dość gęsta, co dodatkowo utrudnia plemnikom dotarcie do jaja.

Dlatego też domowe lubrykanty mogą utrudniać zapłodnienie. Z tego powodu eksperci nie polecają ich parom, które chcą zajść w ciążę.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zapłodnienie in vitro: czy wiesz na czym polega?

Uważaj na reakcje alergiczne

Głównym zagrożeniem związanym z domowymi lubrykantami jest brak gwarancji bezpieczeństwa. Tym samym stwarzają ryzyko alergii i podrażnień. Wskazaliśmy powyżej, że pochwa to naprawdę wrażliwy obszar.

A to oznacza, że musisz być bardzo ostrożna przed zastosowaniem domowego lub naturalnego środka w tym obszarze. Na przykład może pojawić się u Ciebie jakaś reakcja alergiczna, która spowoduje spory dyskomfort i podrażnienie.

Z tego własnie powodu należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego typu środków w tak delikatnym obszarze ciała. Krótko mówiąc, na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że domowe lubrykanty są tańsze i bardziej naturalne niż komercyjne produkty.

Podrażnienie pochwy

Jednak okolice pochwy są bardzo wrażliwe i stosując takie środki narażasz się na infekcje, reakcje alergiczne, podrażnienia i inne problemy, jak na przykład zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Ponadto istnieje także ryzyko pęknięcia prezerwatywy.

I właśnie z tych wszystkich powodów najlepiej unikać stosowania produktów, których niekorzystne skutki dla tak delikatnego i wrażliwego obszaru ciała nie są w pełni znane. Dlatego własnie zawsze najlepiej jest wybierać produkty o wysokiej jakości i naukowo potwierdzonej skuteczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anne Z. Steiner et al. “Effect of Vaginal Lubricants on Natural Fertility”, Obstet Gynecol. 2012 Jul; 120(1): 44–51.
  • Steiner, M., Piedrahita, C., Glover, L., Joanis, C., Spruyt, A., & Foldesy, R. (1994). The Impact of Lubricants on Latex Condoms during Vaginal Intercourse. International Journal of STD & AIDS, 5(1), 29–36. https://doi.org/10.1177/095646249400500108
  • Organización Mundial de la Salud, Programa para el uso del condón y los lubricantes, s.f. https://www.who.int/hiv/pub/sti/sex_worker_implementation/swit_4_es.pdf?ua=1
  • Farage MA. Sensitive Skin in the Genital Area. Front Med (Lausanne). 2019 May 15;6:96.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.