Dieta klarowna: na czym polega i kiedy jest zalecana?
Dieta klarowna to agresywny protokół dietetyczny, który można wdrożyć w odpowiednim czasie, aby uzyskać oczyszczenie organizmu na poziomie jelit. Jej stosowanie nie jest zalecane bez nadzoru specjalisty i bez określonego celu, ponieważ jest to schemat żywieniowy z kilkoma zamierzonymi niedoborami żywieniowymi.
Jednak w pewnych okolicznościach, na przykład przed badaniem jelit, wdrożenie tego planu może być pozytywne dla naszego zdrowia. Dieta klarowna umożliwia eliminację ewentualnych odpadów zalegających w przewodzie pokarmowym, co usprawnia diagnostykę podstawowych schorzeń. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?
Dieta klarowna – w jakim celu?
Głównym celem jaki stawia sobie płynna dieta klarowna jest usunięcie zanieczyszczeń z przewodu jelitowego. Można to zrobić z dwóch różnych powodów. Niektórzy decydują się na nią aby po prostu oczyścić układ pokarmowy i przeprowadzić detoks organizmu.
Inni decydują się na tą dietę, ponieważ przygotowują się do badań medycznych, na przykład do kolonoskopii.
Tak czy inaczej, jeśli zaczyna się poprawiać pracę jelit lub oczyszczać je z toksyn, trzeba być bardzo ostrożnym. Jak zobaczymy poniżej, jest to rodzaj diety ubogiej w wiele składników odżywczych, których potrzebuje organizm ludzki do właściwego funkcjonowania. Bez nich nie jest w stanie funkcjonować optymalnie przez dłuższy czas.
Może zainteresuje cię również artykuł: Dieta w celiakii: co powinieneś wiedzieć?
Płynna dieta klarowna – charakterystyka
Ten rodzaj diety skupia się przede wszystkim na nawodnieniu organizmu. Gwarantuje pobór wody i równowagę elektrolitową, która jest uważana za kluczową na poziomie zdrowia. Należy wziąć pod uwagę, że słabe nawodnienie może powodować zmiany ciśnienia krwi, zgodnie z badaniem opublikowanym w opracowaniu Nefrology.
Mimo to mówimy o bardzo restrykcyjnej diecie, ponieważ dozwolone są tylko następujące produkty:
- Woda mineralna, gazowana lub aromatyzowana.
- Soki owocowe bez miąższu.
- Napoje smakowe.
- Napoje gazowane.
- Herbata lub kawa.
- Galaretka.
- Odcedzony sok warzywny lub pomidorowy, bez skórek i miąższu.
- Napoje izotoniczne.
- Odtłuszczony i odcedzony bulion.
- Miód i cukier
- Cukierki.
Co więcej, w niektórych przypadkach dieta może być bardziej restrykcyjna, zgodnie ze wskazaniami specjalisty. Tak czy inaczej, jest to podejście bardzo ubogie w kalorie i białka. Z tego powodu nie zaleca się jego przyjmowania w perspektywie średnio- lub długoterminowej.
Należy pamiętać, że odpowiednie spożycie białka jest kluczowe w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych. W rzeczywistości, w ostatnich latach wymagania tych składników odżywczych w wytycznych żywieniowych wzrosły, jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w opracowaniu Annals of Nutrition & Metabolism.
Przykładowe menu
Istnieje wiele różnych menu pasujących do protokołu jakim jest dieta klarowna. Ważne jest, aby nie włączać innych pokarmów niż te zalecane. Zazwyczaj lekarz określa, jakie powinno być każde danie w ciągu dnia.
Śniadanie
- Słodzona czarna kawa.
- 1 sok owocowy.
Drugie śniadanie
- 1 szklanka galaretki i szklanka soku.
Obiad
- 1 szklanka soku.
- Odtłuszczony bulion z kurczaka.
- 1 szklanka galaretki.
- Woda.
Podwieczorek
- Czarna kawa z cukrem.
Kolacja
- 1 szklanka odtłuszczonego bulionu rybnego.
- 1 szklanka galaretki.
- Napar z cukrem.
Kiedy zaleca się przestrzeganie tej diety?
Jak już wspomnieliśmy, nie należy planować tej diety, aby schudnąć ani stosować jej przez dłuższy czas. Może ona być stosowana do oczyszczenia jelita grubego przed kolonoskopią lub do wykonania dowolnego innego badania diagnostycznego przewodu pokarmowego.
Nawet w przypadku bardzo nasilonej dysbiozy czyli zaburzenia naturalnej równowagi w jelitach, można ją stosować ale zaczynając od odpowiedniej suplementacji. W ten sposób następuje zmiana we florze bakteryjnej jelit. Później można wzbogacać dietę stopniowo przywracając błonnik i pokarmy stałe, aby zasiedlić nowe bakterie jelitowe.
Może zainteresuje cię też artykuł: Dieta paleo dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?
Płynna dieta klarowna – możliwe zagrożenia i przeciwwskazania
Jak możesz sobie wyobrazić, mówimy o diecie, która nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego zdrowej, dorosłej osoby. Nie zaspokaja również zapotrzebowania na niezbędne makro- i mikroelementy.
Najprościej rzecz ujmując, jeśli dieta klarowna trwa dłużej niż to konieczne, istnieje ryzyko ostrych stanów z powodu nieefektywnej podaży składników odżywczych.
Na przykład, jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Advances in Food and Nutrition Research, niespożywanie optymalnych ilości witaminy C prowadzi w krótkim okresie do szkorbutu. Z kolei niezaspokojenie zapotrzebowania na żelazo powoduje anemię.
Dlatego zaleca się stosowanie tego typu kuracji dietetycznej wyłącznie na bezpośrednie zalecenie lekarza. Ważne jest, aby przestrzegać porad specjalisty, aby zminimalizować ryzyko, a jednocześnie spożywać odpowiednią ilość cukru, aby uniknąć hipoglikemii.
Klarowna dieta płynna, bardzo rygorystyczny protokół
Krótko mówiąc, dieta z klarownymi płynami nie powinna być stosowana do odchudzania. Nie zaleca się również eksperymentowania z nią w domu na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Jej wdrożenie może generować szkodliwe skutki dla zdrowia, zwłaszcza jeśli nie jest stosowana prawidłowo.
Jest to krótkoterminowa metoda żywienia, która ma bardzo konkretny cel i nie powinna być stosowana poza tymi ramami. Ponadto musi być nadzorowana i zatwierdzona przez pracownika służby zdrowia, aby zmniejszyć związane z nią ryzyko.
Zasadniczo należy unikać nadmiernie restrykcyjnych diet. Nie generują korzyści w perspektywie średnioterminowej a ich efekty nie są trwałe. Jedyne, co można dzięki nim osiągnąć, to rozwój chorób spowodowanych nieefektywną podażą składników odżywczych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dizdar OS, Yeşiltepe A, Dondurmaci E, Ozkan E, Koç A, Gunal AI. Hydration status and blood pressure variability in primary hypertensive patients. Nefrologia. 2020 Sep-Oct;40(5):522-530. English, Spanish. doi: 10.1016/j.nefro.2020.02.002. Epub 2020 Jun 11. PMID: 32536454.
- Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.
- Granger M, Eck P. Dietary Vitamin C in Human Health. Adv Food Nutr Res. 2018;83:281-310. doi: 10.1016/bs.afnr.2017.11.006. Epub 2018 Feb 16. PMID: 29477224.