Czy spożywanie płynu z puszki jest zdrowe?

Wiele osób zastanawia się, czy spożywanie płynu z konserwy jest zdrowe, czy też nie. Aby wyjaśnić raz na zawsze te wątpliwości, w tym artykule określamy, kiedy można go użyć, a kiedy lepiej go unikać. Koniecznie sprawdź te informacje!
Czy spożywanie płynu z puszki jest zdrowe?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Konserwowanie pozwala nam przechowywać nadwyżki produkcyjne w domu i uniknąć psucia się niektórych produktów. Dlatego dziś zarówno spożywanie płynu z puszki jak i innych potraw stało się powszechnym zjawiskiem.

Konserwowanie to skuteczna strategia na spożywanie niektórych potraw sezonowych przez cały rok. W ten sposób zachowujemy ich wartość odżywczą i prawidłową higienę żywności.

Często pojawia się jednak pytanie, czy spożywanie płynu z puszki jest dobrym pomysłem. Może się zdarzyć, że ten płyn czasami zawiera sporą dawkę dobroczynnych mikroelementów. Innym razem jednak w dużej mierze składa się ze sztucznych dodatków lub zawiera duże ilości sodu, których najlepiej unikać. Nauczymy Cię więc, w jakich sytuacjach można spożywać ten płyn.

Spożywanie płynu z puszki konserwy rybnej – co trzeba wziąć pod uwagę?

W tego rodzaju żywności płynem stosowanym w celu zagwarantowania dobrej konserwacji produktu jest zwykle olej. W tym miejscu należy przypomnieć, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zachowują się właśnie w takim środowisku. Dlatego jak najbardziej zaleca się spożywanie takiego płynu z puszki rybnej, aby nie stracić tych składników odżywczych.

Niedobór witaminy D ma charakter endemiczny na poziomie populacji. Niskie wartości tej substancji wiążą się natomiast ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zgodnie z artykułem naukowym opublikowanym w 2016 r.

Puszka z tuńczykiem
Wiele rodzajów konserw rybnych można spożywać w całości, wraz z bulionem. Ważne jest jednak sprawdzenie zawartości sodu.

Niebieskie ryby, takie jak tuńczyk, zwykle dostępny w puszkach, są jednym z niewielu pokarmów, które zapewniają znaczne dawki tej witaminy. Dlatego wyrzucenie oleju z puszki oznacza znaczne zmniejszenie podaży tego niezbędnego składnika odżywczego.

Przy innych okazjach spotykamy ryby w puszkach, w których płyn składa się tylko z solanki. W tego rodzaju sytuacji jego spożycie może nie być tak korzystne, ponieważ oznacza znaczne zwiększenie poziomu sodu w organizmie.

Jedzenie dużych dawek sodu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Dlatego należy wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy skorzystać z bulionu rybnego w puszce.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niebieskie ryby i ich odmiany – dowiedz się, jakie oferują korzyści

Warzywa konserwowe

Większość warzyw w puszkach zawiera bulion złożony z wody, kwasu askorbinowego, a czasem również soli. Z tego powodu jego spożycie jest praktycznie nieszkodliwe, chyba że musimy regulować nasze dzienne spożycie sodu.

W wielu przypadkach płyn ten jest wylewany, ponieważ może wpływać na jakość organoleptyczną produktu, ale nie dlatego, że sam w sobie jest szkodliwy dla zdrowia.

Słoiki z przetworami
W większości przypadków spożywanie bulionu z konserw warzywnych w puszkach nie stanowi problemu.

Jednak wskazane jest sprawdzenie etykiety w celu zidentyfikowania możliwych dodatków obecnych w produkcie. Jeśli stwierdzimy obecność konserwantów poza samym kwasem askorbinowym, zaleca się spożywanie tego rodzaju bulionu z umiarem.

Mimo wszystko niektóre rodzaje warzyw w puszkach, takie jak rośliny strączkowe, zazwyczaj myjemy przed użyciem do przepisów kulinarnych, ponieważ płyn, który je zawiera, zmienia ich walory smakowe.

Jednak spożywanie płynu z puszki z warzywami zapewnia zmniejszenie utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie. Chodzi głownie o witaminy z grupy B, które mogą znajdować się w tym bulionie na skutek procesu konserwacji i obróbki cieplnej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak myć owoce i warzywa podczas pandemii koronawirusa?

Warzywa w puszkach należą do zalecanych pokarmów

Oczywiście spożywanie świeżej żywności zawsze powinno mieć pierwszeństwo przed przetworzoną lub pakowaną żywnością. Nie powinniśmy jednak zapominać, że warzywa w puszkach należą do grupy zalecanych produktów. Wykazują prawie takie same właściwości odżywcze jak ich świeże warianty, a jakość organoleptyczna jest całkiem do zaakceptowania.

Ponadto pozwalają nam spożywać warzywa i owoce poza sezonem. A także umożliwiają zgromadzenie wystarczających zapasów produktów do regularnego spożycia bez konieczności częstego wychodzenia na rynek. Z drugiej strony ich cena również jest zwykle bardzo konkurencyjna.

Co powinniśmy pamiętać, jeśli chodzi o spożywanie płynu z puszki?

Pokarmy z konserw są wysoce zalecaną opcją do stosowania w codziennym odżywianiu. Na ogół bulion z puszki można więc spożywać bez szkodliwych skutków dla zdrowia ludzkiego.

Z drugiej strony ważne jest dokładne czytanie etykiet na produktach żywnościowych. W przypadku wykrycia jakichkolwiek przetworów z dużą liczbą konserwantów, poza sodem lub kwasem askorbinowym, musimy ograniczyć spożycie płynu zawartego w puszce.

Zwykle jednak zdarza się to dość rzadko. Natomiast często zanurza się żywność w solance, która może być szkodliwa jedynie dla pacjentów z nadciśnieniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang TJ., Vitamin D and cardiovascular disease. Annu Rev Med, 2016. 67: 261-72.
  • Grillo A., Salvi L., Coruzzi P., Salvi P., Parati G., Sodium intake and hypertension. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.