Czy spożywanie łupin słonecznika jest szkodliwe?

Błonnik jest korzystny dla zdrowia. Jednak łupiny nasion słonecznika zawierają rodzaj błonnika, który nie przechodzi odpowiednio przez jelita, dlatego ich spożywanie jest niebezpieczne.
Czy spożywanie łupin słonecznika jest szkodliwe?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 30 października, 2022

Nasiona słonecznika to żywność polecana dla zdrowia, ponieważ zawiera niezbędne składniki odżywcze wysokiej jakości. Jednak spożywanie łupin słonecznika nie jest zalecane, gdyż może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Wyjaśniamy to szczegółowo poniżej.

Należy pamiętać, że nasiona słonecznika zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są w stanie chronić zdrowie układu krążenia, modulując poziom stanu zapalnego w organizmie. Zaleca się ich spożywanie, choć z umiarem, ponieważ są bardzo kaloryczne.

Unikaj jedzenia łupin słonecznika

Głównym problemem związanym z łupinami nasion słonecznika jest to, że mogą powodować uszkodzenie przewodu pokarmowego ze względu na ostry kształt. Mogą powodować skaleczenia, sklejanie lub gromadzenie się w uchyłkach jelita u osób podatnych.

Podobnie, łupiny nie mają niezwykłej wartości odżywczej, w przeciwieństwie do miąższu w środku. Nasiona słonecznika wyróżniają się zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Wykazano, że są one przydatne w leczeniu niektórych chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Ponadto nasiona słonecznika mają znaczną zawartość białka, które jest niezbędne do zapewnienia dobrego zdrowia mięśni, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Odpowiednie i regularne spożywanie tych składników odżywczych zapobiega utracie beztłuszczowej masy ciała i wystąpieniu sarkopenii.

Same kwasy tłuszczowe również są w stanie zapobiegać katabolizmowi masy mięśniowej, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia. U osób starszych regularne przyjmowanie tych składników odżywczych ma decydujące znaczenie dla zdrowia. W rzeczywistości czasami rozważa się ich ich suplementację w celu uniknięcia niedoborów.

Z drugiej strony nie powinniśmy zapominać, że ten pokarm dostarcza niezbędnych mikroelementów. Jednym z najbardziej godnych uwagi byłby wapń ze względu na jego koncentrację a także znaczenie w utrzymaniu gęstości kości. Wapń przyczynia się do zmniejszenia ryzyka złamań w perspektywie średnioterminowej.

Spożywanie łupin słonecznika wiąże się z ryzykiem

Kobieta, która zjadła łuski słonecznika.
Wiele problemów trawiennych może wynikać ze spożywania jakiejkolwiek ilości łupin nasion słonecznika.

Spożywanie łupin słonecznika może spowodować strukturalne uszkodzenie przewodu pokarmowego. Nawet jeśli tak się nie stanie, może zwiększyć ryzyko wystąpienia biegunki lub nudności.

Wynika to głównie z wysokiej zawartości błonnika, który w dużych ilościach wywołuje efekt przeczyszczający. Z drugiej strony zdarzały się przypadki niedrożności odbytnicy spowodowane nagromadzeniem tego rodzaju odpadów.

Spożycie błonnika pokarmowego jest konieczne, ale w odpowiednich ilościach. Ponadto należy upewnić się, że jest to rodzaj błonnika, który nie powoduje zapychania przewodu pokarmowego.

Zawsze wskazane jest preferowanie typu rozpuszczalnego, ponieważ fermentuje i ma pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową, o czym świadczą badania opublikowane w Gut Microbes.

Do czego można użyć łupin słonecznika?

Ziarna słonecznika.
Przy odrobinie kreatywności można nadać łupinom nowe zastosowanie.

Jak już wyjaśniliśmy, nie zaleca się spożywania łupin słonecznika. Można jednak znaleźć dla nich inne zastosowania. Na przykład można je wykorzystać do produkcji olejów i nawozów. W ten sposób można je zastosować jako nawóz zapewniający dobre zróżnicowanie rodzimej flory na danym obszarze.

Istnieją nawet branże, którym udaje się przekształcić te odpady w artykuły przydatne dla zwierząt, takie jak ściółka dla kurczaków. Istnieje również możliwość użycia łupin jako surowca w systemach energetycznych wykorzystujących biomasy, a tym samym uzyskania użytecznego zasobu.

Jednak ich alternatywne zastosowanie nie jest jeszcze rozpowszechnione. Duża ilość łupin słonecznika marnuje się po wyekstrahowaniu nasion. Chociaż coraz więcej gałęzi przemysłu jest w stanie ponownie wykorzystywać odpady żywnościowe pochodzące od ludzi, ciągle jest to sektor, który należy rozwijać.

Spożywanie łupin słonecznika jest szkodliwe

Jak już wspomnieliśmy, spożywanie łupin słonecznika przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Może to być nawet bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jeśli dana osoba ma skłonność do tworzenia uchyłków. Z tego powodu zalecamy, aby zawsze je wyrzucać.

Jeśli potrzebujesz zwiększyć spożycie błonnika, istnieją inne, znacznie bezpieczniejsze i skuteczne rozwiązania, które zapewnią lepszy pasaż jelitowy. W ten sposób nastąpi wzrost bioróżnorodności mikroflory i poprawa zdrowia układu pokarmowego.

W każdym razie należy pamiętać, że chociaż nie nadają się do spożycia przez ludzi, łupiny nasion słonecznika mają zastosowanie w przemyśle. Mimo, że nie są jeszcze dobrze eksploatowane, stanowią dobry materiał do produkcji biomasy, a nawet nawozu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gioxari A, Kaliora AC, Marantidou F, Panagiotakos DP. Intake of ω-3 polyunsaturated fatty acids in patients with rheumatoid arthritis: A systematic review and meta-analysis. Nutrition. 2018 Jan;45:114-124.
  • Landi F, Calvani R, Tosato M, Martone AM, Ortolani E, Savera G, D’Angelo E, Sisto A, Marzetti E. Protein Intake and Muscle Health in Old Age: From Biological Plausibility to Clinical Evidence. Nutrients. 2016.
  • Holscher HD. Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes. 2017 Mar 4;8(2):172-184.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.