Mleko słonecznikowe - korzyści i sposób przygotowania

Jeśli lubisz napoje warzywne, powinieneś spróbować mleka z nasion słonecznika. To płyn o dość dużej gęstości odżywczej.
Mleko słonecznikowe - korzyści i sposób przygotowania
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2022

Mleko słonecznikowe może przynieść wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych. Może być stosowane jako zamiennik niektórych napojów warzywnych, takich jak mleko sojowe, owsiane czy migdałowe. Powstaje przez wyciskanie nasion, a następnie ekstrakcję wydzielanego przez nie płynu. Ponadto coraz częściej można go znaleźć w supermarketach i jest to opcja do rozważenia.

Zanim zaczniemy, musimy zaznaczyć, że napojów roślinnych nie należy stosować jako substytutu produktów mlecznych. Mogą stanowić pokarm uzupełniający, ale te wyprodukowane z mleka krowiego mają znacznie wyższą gęstość odżywczą. Natomiast u osób, które mają alergię na białka serwatkowe, mleko słonecznikowe i tym podobne, mogą być stosowane jako substytut.

Mleko słonecznikowe – korzyści

Należy podkreślić zawartość witaminy E w mleku słonecznikowym. Mówimy o odżywce o wysokiej mocy przeciwutleniającej, co potwierdzają badania opublikowane w czasopiśmie IUBMB Life. Może neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Efekt ten wiąże się z lepszym stanem zdrowia i mniejszą częstością występowania przewlekłych i złożonych patologii.

Należy również zauważyć, że nasiona słonecznika stanowią bogate kwasów tłuszczowych, zwłaszcza tych nienasyconych. Wykazano, że poprawiają one pracę serca i pomagają zapobiegać miażdżycy. Ta choroba jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto bardzo korzystne jest stężenie magnezu i fosforu w mleku słonecznikowym. W szczególności magnez jest decydującym minerałem w fizjologii spoczynku, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Utrzymanie jego poziomu na odpowiednim poziomie może zapobiegać zaburzeniom związanym ze snem.

Jak zrobić to w domu?

Stosunkowo łatwo jest zrobić mleko słonecznikowe w domu. Aby to zrobić, potrzebujesz filiżanki obranych, surowych nasion i kilku filiżanek wody. Wlej trochę wody do rondla i dodaj nasiona, pozostawiając je na co najmniej 3 godziny. Po tym czasie dobrze je odcedź i umieść w blenderze.

Następnie dodaj 2 szklanki wody i wszystko dobrze wymieszaj, aż uzyskasz jednorodną mieszankę. Na koniec wystarczy tylko odcedzić napój, zapobiegając ewentualnym zanieczyszczeniom. Następnie możesz podzielić go na szklane słoiki, które można idealnie zamknąć i przechowywać w lodówce. Bez większych problemów wytrzyma kilka dni.

Jeśli zdecydujesz się na komercyjny napój z nasion słonecznika, najlepiej jest sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że nie zawiera dodanych cukrów. Wiele z tych produktów pochodzenia roślinnego zawiera zbyt dużo prostych węglowodanów, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Mleko z nasion słonecznika może również zapewnić dobrą dawkę białka, aczkolwiek o niskiej wartości biologicznej. Mimo to będą one służyć jako uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na te składniki odżywcze i utrzymanie dobrej kondycji mięśni. W przeciwnym razie sarkopenia może pojawić się przedwcześnie.

Mleko słonecznikowe i z innych nasion.
Mleka roślinne nie powinny zastępować mleka krowiego pod względem wartości odżywczych. Mogą być jednak uzupełnieniem.

Mleko słonecznikowe a składniki odżywcze

Mleko z nasion słonecznika dostarcza mnóstwo składników odżywczych i kalorii. Chociaż nie jest optymalnym zamiennikiem mleka krowiego, może być dobrym płynem do włączenia do diety, szczególnie w przypadku wzorców hiperkalorycznych, które mają na celu promowanie przyrostu masy mięśniowej. Aby to zapewnić, decydujące będzie również zoptymalizowanie spożycia białka.

Nie zapominaj, że najlepszym narzędziem zapewniającym dobry stan nawodnienia jest naturalna woda mineralna. W żadnym wypadku nie należy go zastępować napojami bezalkoholowymi ani innymi płynami zawierającymi dodatek cukrów. Mleko krowie czy napoje roślinne mogą być obecne w diecie w sposób kontrolowany. Kluczem jest różnorodność i równowaga.

To może Cię zainteresować ...
Alergia na mleko a nietolerancja laktozy: poznaj różnice
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Alergia na mleko a nietolerancja laktozy: poznaj różnice

Chociaż mają wspólne objawy, to odmienne schorzenia. Alergia na mleko a nietolerancja laktozy: poznaj różnice między nimi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miyazawa T, Burdeos GC, Itaya M, Nakagawa K, Miyazawa T. Vitamin E: Regulatory Redox Interactions. IUBMB Life. 2019;71(4):430-441. doi:10.1002/iub.2008
  • Sacks FM, Lichtenstein AH, Wu JHY, et al. Dietary Fats and Cardiovascular Disease: A Presidential Advisory From the American Heart Association [published correction appears in Circulation. 2017 Sep 5;136(10 ):e195]. Circulation. 2017;136(3):e1-e23. doi:10.1161/CIR.0000000000000510
  • Cao Y, Zhen S, Taylor AW, Appleton S, Atlantis E, Shi Z. Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients. 2018;10(10):1354. Published 2018 Sep 21. doi:10.3390/nu10101354

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.