Co to jest miażdżyca?

Ta choroba układu krążenia może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do uszkodzenia wielu narządów. Na szczęście aktywność fizyczna i kontrola diety to dwa nawyki, które mogą pomóc w walce z miażdżycą.
Co to jest miażdżyca?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Miażdżyca to stan, w którym naczynia krwionośne stają się grube i sztywne. Najczęstszą przyczyną jest nagromadzenie tłuszczu, wapnia lub innych substancji, które częściowo utrudniają swobodne krążenie krwi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej patologii? Czytaj dalej!

Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak miażdżyca, są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, ponieważ zwykle przebiegają bezobjawowo. Na szczęście można zapobiec ich wystąpieniu za pomocą prostych zmian stylu życia, mających na celu utrzymanie zdrowych nawyków.

Co to jest miażdżyca?

Jak wcześniej wspomniano, jest to choroba, która atakuje naczynia krwionośne i charakteryzuje się tworzeniem się blaszek miażdżycowych wewnątrz tych struktur. Gromadząca się płytka składa się z różnych substancji obecnych we krwi, takich jak tłuszcz, wapń czy cholesterol.

Na początku zmiany miażdżycowe są miękkie, jednak z czasem twardnieją i zmniejszają średnicę tętnic. Zmniejszenie światła tętnicy zmniejsza dopływ tlenu do różnych narządów ciała, co powoduje wiele długotrwałych uszkodzeń.

Możliwe objawy

Niestety, ten stan zwykle nie powoduje żadnych objawów, dopóki większość tętnic nie zostanie zablokowana lub dopóki nie nastąpi nagły wypadek. Ponadto objawy kliniczne będą zależeć od dotkniętej tętnicy, na przykład:

  • Ból lub dusznica bolesna występuje w przypadku zajęcia tętnic wieńcowych.
  • Drętwienie, osłabienie, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia lub opadające mięśnie twarzy w przypadku uszkodzenia naczyń mózgowych.
  • Ból w nogach lub zmniejszone ciśnienie w kończynie w przypadku zajęcia naczyń krwionośnych kończyn górnych lub dolnych.
  • Wysokie ciśnienie krwi lub niewydolność nerek, jeśli dotyczy to tętnicy nerkowej.

Powikłania miażdżycy

Zawał mięśnia sercowego, zawał mózgu i dusznica bolesna to tylko niektóre z możliwych powikłań, jakie może wywołać ta choroba. Jeśli jednak pacjent dokona zmian w swoim stylu życia i zastosuje odpowiednie leczenie dla swojego przypadku, może im zapobiec. Stąd tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i wprowadzanie w życie zaleceń lekarza.

Z drugiej strony, miażdżyca może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, gdy rozwija się przez dłuższy czas. Wśród nich możemy wyróżnić najpoważniejsze:

  • Choroba wieńcowa: występuje, gdy zajęte są tętnice odpowiedzialne za zaopatrywanie serca. Jej głównymi objawami klinicznymi są wspomniana wyżej dusznica bolesna i ostry zawał mięśnia sercowego.
  • Choroby tętnic szyjnych: są to tętnice odpowiedzialne za dostarczanie natlenionej krwi i składników odżywczych do mózgu. W konsekwencji, kiedy są dotknięte, możliwe jest doznanie ostrego udaru.
  • Choroba tętnic obwodowych: w tych przypadkach dotknięte tętnice to te zlokalizowane w ramionach, nogach lub miednicy. Pacjenci często cierpią na drętwienie, ból, wrzody, a czasem infekcje.
  • Tętniaki: Jest to występ lub deformacja ścian tętnic i może wystąpić w dowolnym obszarze ciała. Zmienia przepływ krwi i nawadnianie wielu różnych narządów.
  • Przewlekła choroba nerek: Kiedy obie tętnice nerkowe są niedrożne, narządy te przestają działać prawidłowo i mogą pojawić się objawy i oznaki niewydolności nerek.

Jakie są jej przyczyny?

Niestety, dokładna przyczyna tej patologii nie jest jeszcze znana. Jednak może pojawić się w każdym wieku, chociaż częściej występuje u osób starszych. Miażdżyca zwykle zaczyna się od uszkodzenia ściany tętnicy, co powoduje nieprawidłową akumulację krwinek i innych substancji w okolicy.

Jeśli zmiana nie goi się prawidłowo, substancja tłuszczowa i komórki krwi odłożone w ścianie tętnicy twardnieją, powodując powikłania patologii. Początkowa zmiana w ścianie tętnicy może jednak wynikać z wielu czynników, wśród których wyróżniają się:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Wysoki cholesterol
  • Wysokie trójglicerydy
  • Palenie tytoniu
  • Insulinooporność, otyłość i cukrzyca
  • Przewlekłe procesy zapalne, takie jak zapalenie stawów lub toczeń

Czy można zapobiegać miażdżycy?

Miażdżyca zwykle pogarsza się z wiekiem, ponieważ substancje gromadzą się w naczyniach. Aby temu zapobiec lub opóźnić tę sytuację, możemy poprawić nasze nawyki żywieniowe :

  • Spożywanie dyni (owoc lub jego nasiona). Dynia może pomóc zmniejszyć wchłanianie tłuszczu w tętnicach, aby nie gromadził się w naczyniach krwionośnych. Ponadto dostarczana przez nią witamina C wraz z beta-karotenem zapobiegnie degeneracji wielu komórek w naszych tętnicach.
Trochę dyni.
  • Spożywaj błonnik obecny w owocach, warzywach, zbożach… Dzięki błonnikowi jelito wchłania mniej tłuszczu, zmniejszając tym samym jego ilość docierającą do krwi.
  • Wykonuj jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Wystarczą codzienne spacery trwające od 30 minut do 1 godziny w szybkim tempie, chociaż możesz także uprawiać dowolny sport.

Dieta i ćwiczenia to podstawa

Dieta i ćwiczenia fizyczne odgrywają kluczową rolę dla jakości życia pacjenta. Dlatego jednym z pierwszych działań, które należy podjąć, zawsze będzie modyfikacja i usprawnienie tych obszarów naszego życia. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub cierpisz na tę chorobę, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.