Objawowe zwężenie uchyłków u papieża Franciszka

Dzisiejszy artykuł zajmie się objawowym zwężeniem uchyłków, które spowodowało, że papież Franciszek trafił do szpitala. Opiszemy problem i opowiemy o czynnikach ryzyka, które mogły przyczynić się do powstania choroby, a także o sposobie jej leczenia.
Objawowe zwężenie uchyłków u papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2021

Objawowe zwężenie uchyłków, które dotyka papieża Franciszka, trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, gdy trafił do szpitala. Nie był to jednak nagły wypadek, a jedynie zaplanowany zabieg mający na celu poprawę jakości życia mężczyzny.

Ta choroba układu pokarmowego jest powszechna u osób starszych. Tak więc im człowiek starszy, tym częstsze jego występowanie. Rzeczywiście, większość przypadków przebiega bezobjawowo, chociaż niektóre objawiają się bólem brzucha lub zmianami w wypróżnianiu.

W przypadku papieża Franciszka objawowe zwężenie uchyłków jest wynikiem nieco bardziej złożonej ewolucji niż normalnie. Dlatego wymagał operacji, chociaż nie jest to poważna interwencja.

W dzisiejszym artykule omówimy tę chorobę bardziej szczegółowo.

Objawowe zwężenie uchyłków i uchyłkowatość

Uchyłki jelita grubego to małe kieszonki, które tworzą się w ścianie tego narządu. Okrężnica to jelito grube, czyli ostatnia część przewodu pokarmowego odpowiedzialna za odwodnienie bolusa kałowego w celu wytworzenia odpadów (kału).

Te kieszenie w ścianie wystają na zewnątrz i tworzą przestrzeń, która może przyjmować substancje, ulegać infekcji, a nawet perforować. Te powikłania są rzadkie, ale niektóre czynniki ryzyka zwiększają ich prawdopodobieństwo.

Osoba z kilkoma uchyłkami ma uchyłkowatość. Nie jest to powszechne zaburzenie u osób poniżej 40 roku życia, ale częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. Do tego stopnia, że posiada ją połowa wszystkich ludzi powyżej 60 roku życia.

Mechanizm wyjaśniający powstawanie odnosi się do ciśnienia w przewodzie pokarmowym. Zwiększenie tej siły w świetle okrężnicy powoduje, że błona śluzowa i błona podśluzowa ściany narządu wypada na zewnątrz. W ten sposób tworzy się mały woreczek, zwykle w miejscach, gdzie budowa anatomiczna jest słabsza.

Osoba z objawowym zwężeniem uchyłków.
Okrężnica jest ostatnią częścią przewodu pokarmowego, przed odbytnicą, gdzie kał twardnieje do wydalenia.

Czynniki ryzyka uchyłkowatości

Oczywiście wiek jest czynnikiem ryzyka powstawania uchyłków w okrężnicy. Ale logiczne jest, że do czynnika starzenia się dochodzą dodatkowe okoliczności. Odnoszą się one do bezobjawowej uchyłkowatości jako takiej, a niekoniecznie do objawowego zwężenia uchyłków – tak jest w przypadku choroby papieża Franciszka.

Niektóre z czynników ryzyka to :

  • Błonnik pokarmowy stymuluje perystaltykę jelit, więc dieta z niewielką ilością składników roślinnych prowadzi do zaparć, a to zwiększa ciśnienie w jelicie grubym. Generalnie osoby stosujące ten rodzaj diety spożywają więcej produktów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają tłuszcze nasycone. Są one związane z częstszym występowaniem zaparć.
  • Brak aktywności fizycznej zmniejsza również perystaltykę i działa tak samo jak brak błonnika.
  • Nadwaga jest ściśle związana z uchyłkowatością. Może to wynikać z dwóch wspomnianych powyżej nawyków: diety ubogiej w błonnik i siedzącego trybu życia.
  • Jednym z wielu negatywnych skutków palenia na zdrowie jest zwiększone ryzyko uchyłków. Dzieje się tak, ponieważ ten nawyk zwiększa częstotliwość infekcji. Nazwa tego stanu to zapalenie uchyłków.

Objawowe zwężenie uchyłków jako powikłanie zapalenia uchyłków

Papież Franciszek przeszedł operację objawowego zwężenia uchyłków, po wcześniej istniejącej uchyłkowatości. Większość pacjentów nie ma objawów uchyłków, a wielu nigdy nie zdaje sobie sprawy z tego stanu.

Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie uchyłków. Jest to stan zapalny istniejących torebek spowodowany miejscowym podrażnieniem, zaleganiem kału lub infekcją. Około jedna czwarta pacjentów z zapaleniem uchyłków ma powikłania spowodowane jednym z następujących procesów :

  • Część ropy będzie otaczać jelito grube i może generować większą ilość, jeśli uchyłek zostanie zainfekowany i przebity.
  • Przetoka to połączenie między dwoma narządami lub między wewnętrzną częścią ciała a zewnętrzną. Zainfekowane perforowane uchyłki mogą generować nieprawidłowy przewód łączący jelito grube z jelitem cienkim lub okrężnicę z pęcherzem.
  • Zapalenie otrzewnej to poważny stan. Ropa z zakażonych uchyłków może dotrzeć do jamy brzusznej i wywołać stan kliniczny wymagający pilnej uwagi, jeśli nie uformuje się otorbiony ropień lub przetoka nie zostanie ukończona.
  • Wreszcie niedrożność lub zwężenie, takie jak ta, które miał papież Franciszek, to zamknięcie światła jelita grubego z powodu zapalenia lub bliznowacenia ściany jelita. Zwykle objawia się to bólem, zmianami rytmu pracy jelit. Ponadto może wystąpić nawet gorączka, jeśli powikłanie rozwinie się podczas aktywnej infekcji.
Osoba poddawana operacji.
Zabiegi chirurgiczne w przypadku tych powikłań są najczęściej wykonywane laparoskopowo. Zmniejsza to ryzyko.

Leczenie objawowego zwężenia uchyłków

Lekarze postanowili przeprowadzić zaplanowaną operację, aby to naprawić, po tym, jak ustalili, że papież Franciszek miał objawowe zwężenie uchyłków. Staje się to konieczne, gdy objawy są zauważalne, a lekarze mogą przewidzieć, że nie nastąpi samoistne ustąpienie niedrożności.

Z kolei jest prawdopodobne, że lekarz przepisze antybiotyki, aby usunąć trwającą infekcję. W ten sposób leczenie obejmuje wszystkie fronty, a pacjent odzyskuje normalny pasaż jelitowy.

Te operacje są obecnie wykonywane laparoskopowo, więc interwencja jest minimalnie inwazyjna, a powrót do zdrowia nie trwa zbyt długo. Oczywiście przez kolejne dni konieczne są zabiegi higieniczne i dieta oraz wprowadzenie pewnych zmian w nawykach związanych ze stylem życia.

Wreszcie rokowanie jest dobre, gdy pacjent nie ma chorób współistniejących, a jego układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo. Rzeczywiście, mogą wystąpić nawroty, a reszta uchyłków nadal będzie obecna. Jednak tylko niewielka część dotkniętych chorobą przechodzi powtarzające się epizody niedrożności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bae HJ, Kim ST, Hong SG, Lee H, Choi HS, Cho YK, Kim TH, Chung SH. Risk Factors for Asymptomatic Colon Diverticulosis. Korean J Gastroenterol. 2019 Sep 25;74(3):142-148. doi: 10.4166/kjg.2019.74.3.142. PMID: 31554029.
  • Bakopoulos A, Tsilimigras DI, Syriga M, Koliakos N, Ntomi V, Moris D, Bistarakis D, Schizas D. Diverticulitis of the transverse colon manifesting as colocutaneous fistula. Ann R Coll Surg Engl. 2018 Aug 16;100(8):e1-e3. doi: 10.1308/rcsann.2018.0130. Epub ahead of print. PMID: 30112933; PMCID: PMC6204519.
  • Camilleri M, Sandler RS, Peery AF. Etiopathogenetic Mechanisms in Diverticular Disease of the Colon. Cell Mol Gastroenterol Hepatol. 2020;9(1):15-32. doi: 10.1016/j.jcmgh.2019.07.007. Epub 2019 Jul 25. PMID: 31351939; PMCID: PMC6881605.
  • Tănase I, Păun S, Stoica B, Negoi I, Gaspar B, Beuran M. Epidemiology of diverticular disease — systematic review of the literature. Chirurgia (Bucur). 2015 Jan-Feb;110(1):9-14. PMID: 25800310.
  • Tursi A, Scarpignato C, Strate LL, Lanas A, Kruis W, Lahat A, Danese S. Colonic diverticular disease. Nat Rev Dis Primers. 2020 Mar 26;6(1):20. doi: 10.1038/s41572-020-0153-5. Erratum in: Nat Rev Dis Primers. 2020 Apr 29;6(1):35. Erratum in: Nat Rev Dis Primers. 2020 Jun 17;6(1):50. PMID: 32218442; PMCID: PMC7486966.
  • Lanas A, Abad-Baroja D, Lanas-Gimeno A. Progress and challenges in the management of diverticular disease: which treatment? Therap Adv Gastroenterol. 2018 Jul 23;11:1756284818789055. doi: 10.1177/1756284818789055. PMID: 30046356; PMCID: PMC6056793.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.