Czy jesteś zadowolony z siebie? Zobacz jak to osiągnąć!

Aby czerpać szczęście z siebie, musisz pielęgnować miłość do siebie, pokonywać swoje lęki i przestać uwewnętrzniać opinie innych ludzi. Odkryj inne wskazówki w tym artykule!
Czy jesteś zadowolony z siebie? Zobacz jak to osiągnąć!
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bycie zadowolonym z siebie to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Ale co to znaczy? Jak możesz być z siebie zadowolony?

Kiedy czujesz się szczęśliwy lub czujesz się komfortowo ze sobą, możesz w pełni żyć teraźniejszością i patrzeć w przyszłość z optymizmem i nadzieją. Innymi słowy, płyniesz przez życie.

Odwrotnie dzieje się, jeśli nie nauczysz się kochać, przebaczać lub akceptować siebie, ponieważ prowadzi to do lęków, niepokoju i zmartwień.

Jak więc możesz być z siebie zadowolony? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami! Kiedy to zrobisz, zaczniesz widzieć rzeczy z innej perspektywy, z perspektywy miłości własnej.

MOŻESZ być z siebie zadowolony

Bycie „szczęśliwym z siebie” może oznaczać coś innego dla każdej osoby, ponieważ każda droga do szczęścia jest inna. Jednak wszyscy możemy podejmować decyzje, które pozwalają nam żyć w harmonii. Znaczenie szczęścia jest złożone. Dla niektórych autorów :

„Szczęście nie jest celem. Można go znaleźć w podróży, na drodze”.

W związku z tym możemy potwierdzić, że każda osoba pójdzie inną ścieżką, ponieważ wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Myśliciel Antonio Pérez Esclarín stwierdził, że:

„Na świecie jest ponad siedem miliardów ludzi. Ale nikt taki jak ty. Możliwe, że ktoś przypomina cię budową ciała, sposobem chodzenia, tonem głosu, sposobem śmiechu, kolorem oczu… Ale jesteś inny niż reszta. Jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny.”

W związku z tym możemy stwierdzić, że wszyscy jesteśmy niepowtarzalnymi, wyjątkowymi istotami i każdy z nas ma własną ścieżkę do szczęścia.

Ale jak możesz nauczyć się czerpać szczęście z siebie? Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami!

Wskazówki, które pomogą Ci być z siebie zadowolonym

Kobieta o wysokiej samoocenie.
Aby czerpać szczęście z siebie, musisz przełamać negatywne i ograniczające wzorce myślowe oraz pielęgnować miłość do siebie.

Powinniśmy zacząć od podkreślenia pewnych błędów, które uniemożliwiają osiągnięcie szczęścia. Wyeliminuj następujące tendencje:

 • Lekceważenie teraźniejszość. Dzieje się tak, gdy skupiasz się na przeszłości lub na rzeczach lub ludziach, które nie są już częścią twojego życia. W związku z tym nie cieszysz się w pełni ani nie wykorzystujesz możliwości, jakie niesie ze sobą każdy nowy dzień.
 • Posiadanie ograniczających przekonań. Na przykład „Życie jest ciężkie”, „Nie będę w stanie się zmienić” lub „To jest dla mnie trudne” oraz inne zniekształcenia poznawcze.
 • Nie cieszenie się tym, co robisz. Dzieje się tak, gdy nie lubisz swojej pracy lub gdy pracujesz tak ciężko, że nie masz czasu na relaks i kontakt z naturą i sobą.
 • Przebywanie w tym samym miejscu lub z tą samą osobą z przyzwyczajenia i ze strachu przed nieznanym.
 • Odkładanie swoich marzeń, być może po to, by wspierać czyjeś.

Oprócz tych błędów, inni również mogą sprawić, że nie będziesz z siebie zadowolony. Poniżej zobaczysz, jak możesz sobie z tym poradzić.

Wskazówki dotyczące szczęścia

Kobieta pojednana ze sobą.
Pozbywanie się lęków, stawianie marzeń ponad to, czego oczekują od ciebie inni, i dogadzanie sobie to wskazówki, które prowadzą do szczęścia.
 1. Odpuść swoje lęki i ćwicz brak przywiązania. Uczucie nadmiernego przywiązania do rzeczy materialnych lub ludzi może prowadzić do niepokoju i wpływać na twoje samopoczucie.
 2. Rozpoznaj, że jesteś swoim domem. Zatem twój „dom” nie jest fizycznym miejscem, takim jak dom, w którym mieszkasz lub budynek, w którym pracujesz. Jeśli to zrozumiesz, wszędzie poczujesz spokój.
 3. Szanuj siebie. Nie pobłażaj innym tylko po to, by czuli się szczęśliwi. Musisz szanować własne granice.
 4. Wybaczaj swoje błędy, bo nie jesteś doskonały. W rzeczywistości nikt nie jest! Wszyscy popełniamy błędy. W związku z tym kluczem jest nauka wybaczania sobie.
 5. Rozkoszuj się. Nagradzaj swoje osiągnięcia, te małe cele, które osiągasz każdego dnia. Zjedz lody, kup książkę, wyjdź na miasto. Daj sobie pozwolenie na bycie szczęśliwym.
 6. Nie odkładaj swoich projektów. Nadszedł czas! Nie przestawaj podążać za swoimi celami, aby pomóc innej osobie osiągnąć jej marzenia. To ty jesteś głównym projektem i inwestycją. Jeśli nadal będziesz odkładać swoje marzenia, w końcu poczujesz się sfrustrowany, ponieważ zdasz sobie sprawę, jak wiele mógłbyś osiągnąć, gdybyś po prostu przezwyciężył swoje lęki.
 7. Mów o sobie w najlepszy możliwy sposób. Unikaj bycia zbyt surowym dla siebie. Porozmawiaj z innymi o swoich cechach. Jeśli jesteś dla siebie współczujący i hojny, poczujesz spokój.
 8. Wybierz dobrze swój krąg wsparcia. Unikaj otaczania się toksycznymi ludźmi lub narzekającymi. Otaczaj się tylko ludźmi, którzy przekazują pozytywne emocje i sprawiają, że czujesz się entuzjastycznie.
 9. Udekoruj swoje przestrzenie. Użyj dowolnego elementu dekoracyjnego, aby czuć się komfortowo w swoim domu. Chociaż szczęście nie zależy od struktur fizycznych, utrzymywanie porządku w domu może pomóc ci zachować spokój. Kolory są również ważne, ponieważ przekazują energię.
 10. Miej pozytywne nastawienie. Pozbądź się złości i urazy i unikaj brania rzeczy do siebie. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy odbiciem naszych stanów wewnętrznych. Tak więc niektóre z rzeczy, które ludzie ci mówią, są po prostu projekcjami ich samych.

Nie poddawaj się!

Jeśli złamałeś poczucie własnej wartości, zastosuj się do tych wskazówek. Pomogą Ci zobaczyć, że możesz być zadowolony z siebie, nie polegając na nikim innym!

Zaczniesz też podejmować ważne decyzje, które z pewnością zmienią Twoje życie na lepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Aguado, M., Calvo, D., Dessal, C., Riechmann, J., González, J. A., & Montes, C. (2012). La necesidad de repensar el bienestar humano en un mundo cambiante. PAPELES de Relaciones Ecosociales y Cambio Global.
 • Margot, J.-P. (2011). LA FELICIDAD. Praxis Filosófica.
 • Chopra, D. (1999). El camino hacia el amor. Biblioteca de Bolsillo.
 • S, J. I. (2006). Sobre el amor. Fragmentos Del Libro «Al Margen de La Ciencia».
 • Savater, F. (1995). Ética Como Amor Propio. Libro de Mano.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.