Czy dildo i wibrator to to samo? Wszystko co musisz wiedzieć

Używanie wibratorów i innych zabawek erotycznych jest dziś na porządku dziennym i coraz więcej osób używa ich dla przyjemności.
Czy dildo i wibrator to to samo? Wszystko co musisz wiedzieć
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2023

Kiedy zapuszczamy się w świat zabawek erotycznych, mogą pojawić się pewne wątpliwości, jeśli chodzi o rozróżnienie ich wg nazwy. To normalne, że wiele osób zastanawia się na przykład: czy wibrator to to samo co dildo?

Każda zabawka posiada szereg cech i choć prawdą jest, że wiele z nich łączy kilka podobieństw, nie oznacza to, że stanowią dokładnie ten sam produkt. Nie wszystkie są wykonane z tych samych materiałów lub używane w tym samym celu.

Dildo a wibrator

Dildo to zabawka erotyczna, której można używać podczas stosunku płciowego lub do masturbacji. Użytkownik ustawia pożądaną intensywność, ponieważ dildo w pierwotnej wersji nie ma zdolności do wibracji.

Cómo elegir un vibrador.

Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów związanych z przyjemnością seksualną, istnieją wibratory wykonane z różnych materiałów. Ideałem jest nabycie hipoalergicznych, aby uniknąć problemów w kontakcie ze skórą właściwą.

Dildo zwykle ma kształt penisa i występuje w różnych rozmiarach pod względem grubości i długości. Może również mieć różne faktury i kolory, ale są to detale estetyczne. Niektóre mają dwa różne kształty na obu końcach, do opcjonalnego stosowania w pochwie lub odbycie.

Przeczytaj też ten artykuł: Znaczenie gry wstępnej lub gier przed seksem

Czym się różni wibrator od dildo?

Jeśli mówimy o tradycyjnym dildo, główną różnicą jest to, że nie wibruje. Jednak na rynku można już znaleźć produkty wyposażone dodatkowo w mechanizm, który pozwala wykorzystywać je jako wibratory.

Wibrator nie zawsze daje możliwość wkładania do pochwy lub odbytu w celu stymulacji. Istnieją na przykład małe wibratory, które działają tylko na łechtaczkę.

Ponadto można znaleźć inne wibratory, które służą do masażu różnych części ciała. Różnią się również rozmiarem, fakturą i kolorem.

Porady, jak wybrać wibrator według własnych upodobań.

  • Określ, jakiego rodzaju doświadczenia szukasz. Oznacza to, że możesz wybrać zabawkę, która służy do penetracji lub taką, która po prostu wibruje.
  • Kształt i rozmiar. Zastanów się, który z nich sprawi Ci najwięcej przyjemności i czy zmieści się w Twojej torbie podróżnej.
  • Materiały. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość materiałów, z których wykonana jest zabawka erotyczna. Zwróć uwagę, aby nie zawierały substancji chemicznych i nie powodowały alergii.
  • Ładowanie. Nie wszystkie urządzenia działają z baterią tego samego typu.

Odkryj również ten artykuł: Oznaki, że nie pasujesz do swojego partnera

Najpopularniejsze rodzaje wibratorów

Różnorodność dostępnych ofert jest obecnie imponująca. Generalnie można je podzielić na następujące grupy, które omówimy poniżej.

1. Realistyczne wibratory

Stanowią niemal dokładną replikę prawdziwego penisa, z wszystkimi jego anatomicznymi szczegółami. Możesz zobaczyć żołądź, żyły i zakończenia nerwowe. W niektórych sklepach oferują nawet wibratory produkowane na zamówienie, które symulują penisa, który chcesz nosić zawsze przy sobie.

2. Proste wibratory

Ogólne mają ten sam kształt, ale bez żadnych detali, które by je personalizowały, takich jak kolory czy faktury. Są bardzo łatwe do zdobycia i najtańsze. Być może, aby poeksperymentować, warto zacząć właśnie od nich, dopóki nie poczujesz się pewnie i przejdziesz na wyższy poziom.

3. Podwójne wibratory

Są dłuższe niż proste i mają dwie takie same końcówki do wkładania. Polecany jest do użytku w parze, ponieważ oboje partnerzy mogą z nich korzystać w tym samym czasie. W związkach lesbijskich jest to bardzo popularna zabawa w chwilach intymności.

4. Wibratory „punktu G”

Wiele kobiet marzy o stymulowaniu „punktu G”, pomimo kontrowersji związanych z jego istnieniem. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia przy użyciu samych rąk.

Czasami trzeba sobie pomóc wibratorem. Jego czubek ma niewielką krzywiznę, która służy do poszukiwania i stymulacji tej strefy erogennej.

5. Wibratory analne

Są cieńsze, a niektóre marki mają lekko pochyłą końcówkę. Ważny szczegół dotyczący tego rodzaju akcesoriów polega na tym, że nie wprowadza się ich całkowicie do odbytu. Wiązałoby się to z dużym ryzykiem i na pewno wymagałoby wizyty na pogotowiu w celu usunięcia.

Wibrator analny ma tę zaletę, że działa również w przypadku pochwy, ale w drugą stronę nie jest to możliwe. Pamiętaj o tej różnicy, aby uniknąć problemów zdrowotnych lub kontuzji.

Ogólne wibratory

Możesz również uzyskać różne przedłużacze do stosowania na inne części ciała podczas seksu. Jeśli należysz do osób, które czerpią przyjemność z masturbacji, możesz umieścić wibratory na palcach. W ten sposób mogą dostarczyć ci nowych i innych doznań.

Mężczyźni, którzy uważają, że ich penis jest za mały, mogą przymocować wibrator do członka. Przy tej okazji kobieta przeżyje zupełnie inne zbliżenie seksualne.

Ponadto, jako że seks oralny nie jest dziś pomijany w żadnej praktyce ani handlu, sprzedaje się wibratory przyczepiane do podbródka.

Brazo de mujer cerca de un dildo.
Na rynku dostępna jest szeroka gama wibratorów i zabawek erotycznych dla każdego gustu

Jak długo istnieje dildo?

Mówi się, że wibratory są historycznie najstarszym akcesorium seksualnym ludzkości. Niektórzy uważają, że znalezione obrazy to proste rzeźby w tym kształcie, ale nie wyklucza się ich wykorzystania jako zabawki erotycznej.

Te zabawki erotyczne ewoluowały wraz z ludźmi i rozwijały się wraz z obalaniem mitów na temat seksu. Z kolei oferty zróżnicowały się tak bardzo, że dziś bardzo trudno ograniczać się do jednego rodzaju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macey K, Gregory A, Nunns D, das Nair R. Women’s experiences of using vaginal trainers (dilators) to treat vaginal penetration difficulties diagnosed as vaginismus: a qualitative interview study. BMC Womens Health. 2015 Jun 20;15:49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.