Co to jest zinternalizowana homofobia?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o zinternalizowanej homofobii? Przeczytaj ten artykuł i poznaj jej cechy, konsekwencje oraz sposoby jej unikania.
Co to jest zinternalizowana homofobia?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Według słownika Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) homofobia jest opisywana jako strach, uprzedzenie lub gniew wobec homoseksualizmu. Często skutkuje epizodami dyskryminacji i przemocy. Chociaż wiele powiedziano o homofobii w społeczności, rzadko wspomina się o zinternalizowanej homofobii.

Uwewnętrzniona homofobia to pojęcie używane od kilku lat do opisywania aktów homofobii, które zdarzają się wobec osób należących do społeczności LGBTI+. W związku z tym mogą wystąpić nawet między gejami, lesbijkami, osobami o płynnej płci i innymi. Chociaż może manifestować się wobec innych, może również zamanifestować się wobec siebie.

Porozmawiamy o tym w kilku następnych wierszach.

Czym się charakteryzuje zinternalizowana homofobia

Wielu czytelników prawdopodobnie uzna za paradoksalne, że nawet wśród osób należących do społeczności homoseksualnej zdarzają się akty homofobii. Jest to jednak problem, który często jest ukryty.

W każdym razie zinternalizowana homofobia obejmuje wszystkie świadome i nieświadome akty homofobiczne, które członek społeczności LGTB+ praktykuje wobec siebie i innych członków. Chociaż każdy przypadek jest inny, większość tego typu epizodów rozwija się z powodu uprzedzeń z dzieciństwa lub młodości.

Ogólnie rzecz biorąc, nie różni się to od homofobii praktykowanej przez tych, którzy nie identyfikują się jako członkowie społeczności. W tym sensie mogą to być akty dyskryminacji ze względu na wygląd lub nawet mogą prowadzić do sytuacji przemocy. Na przykład aktem zinternalizowanej homofobii może być nawet to, że jeden homoseksualista źle traktuje drugiego, uważając go za „niewystarczająco męskiego”.

Istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego takie zachowanie może istnieć. Dla większości dzieje się tak dlatego, że jest to przejaw uprzedzeń, odrzucenia i stygmatyzacji w społeczeństwie.

Ponieważ dorastasz w pewnym społeczeństwie, wpływ rodziców, religii, przyjaciół lub ideologii może przeniknąć tak głęboko, że możesz nawet odrzucić część swojej tożsamości.

Tożsamość seksualna jest indywidualna i ważna

Myślimy, że zainteresuje Cię ten artykuł: Poznaj rodzaje orientacji seksualnej?

Konsekwencje zinternalizowanej homofobii

Jak można się spodziewać, konsekwencje zinternalizowanej homofobii nie pozostają niezauważone. Wpływają zarówno na daną osobę, jak i na jej otoczenie. Według badań opublikowanych w Journal of Counseling Psychology w 2009 roku, zinternalizowana homofobia jest przeszkodą w rozwoju relacji między gejami, lesbijkami i osobami biseksualnymi.

Na przykład ci, którzy rozwijają tę postawę, mogą wstydzić się pokazywać publicznie swoje relacje, manifestować pewne zachowania, a nawet prowadzić aktywne życie seksualne. W związku z tym badania opublikowane w 2016 r. w European Psychiatry wskazują, że te epizody stanowią przeszkodę w cieszeniu się wysokiej jakości życiem seksualnym. Mogą również powodować depresję.

Jest jednak coś jeszcze. Badanie opublikowane w International Journal for Equity in Health w 2017 r. wykazało, że osoby, które przejawiają takie postawy, mają również tendencję do ukrywania własnej tożsamości seksualnej i rozwijają niepokój psychiczny. Dowody wskazują również, że suma wszystkich powyższych czynników stanowi przeszkodę w znalezieniu partnera.

Czy można zmierzyć uwewnętrznioną homofobię?

Eksperci i badacze zaprojektowali skale do pomiaru zinternalizowanej homofobii. Jednak prawda jest taka, że nie zawsze łatwo to zauważyć.

Spójrzmy na kilka przykładów tego, jak zinternalizowana homofobia może się objawiać we wszystkich swoich odmianach:

  • Ograniczona interakcja z partnerami w miejscach publicznych.
  • Skłonność do bardzo męskich lub bardzo kobiecych standardów przy szukaniu partnera (tak, że partner jest całkowicie nie do odróżnienia od osoby heteroseksualnej).
  • Negowanie homofobicznych działań (zarówno własnych, jak i cudzych).
  • Poczucie wstydu wobec własnej orientacji seksualnej.
  • Odrzucenie tych, którzy są bardziej otwarci na swoje skłonności seksualne lub romantyczne.
  • Utrzymywanie relacji w tajemnicy (unikanie rozmawiania o tym z przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami).

Krótko mówiąc, akt nietolerancji lub dyskryminacji wobec społeczności lub wobec siebie można zakwalifikować jako homofobię. Chociaż nie wspomnieliśmy o tym, często prowadzi to do niebezpiecznych praktyk seksualnych, nadużywania alkoholu, nadużywania narkotyków, a nawet agresywnych zachowań.

Zinternalizowana homofobia może prowadzić do depresji
Depresja egzystencjalna objawia się u osób o wysokich zdolnościach intelektualnych.

Myślimy, że spodoba Ci się: Co to jest interpłciowość?

Co można zrobić, aby uniknąć zinternalizowanej homofobii?

Jak widzieliśmy, zinternalizowana homofobia jest prawdziwym problemem, który dotyka tych, którzy jej doświadczają, ludzi wokół nich i ogółu społeczeństwa. Ponieważ wiele przypadków rozwija się z powodu uprzedzeń lub doświadczeń w dzieciństwie i młodości, terapia psychologiczna jest skuteczną alternatywą leczenia.

Możliwe jest również, że istnieją wątpliwości, niepewność lub obawy dotyczące własnych skłonności seksualnych. Dlatego może się to objawiać w odniesieniu do innych członków społeczności. W każdym razie terapia może być bardzo pomocna w radzeniu sobie i przezwyciężaniu takiej postawy.

Inną rzeczą, która może pomóc, jest spędzanie czasu ze zdrowymi ludźmi, którzy identyfikują się jako lesbijki, geje lub płynna płeć. Słuchanie z pierwszej ręki o ich doświadczeniach jest bardzo pomocne w pogodzeniu się z tym, jak piętno społeczeństwa wpłynęło na ciebie i jak wpływa na nich. Poznanie tego, co zrobili, aby dotrzeć do miejsca, w którym są dzisiaj, może bardzo pomóc.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz tego możesz również pamiętać o następujących kwestiach:

  • Unikaj żartów na temat homoseksualizmu.
  • Bądź otwarty na poszanowanie wielu różnorodnych przejawów seksualności, które należą do społeczności LGBTI+.
  • Unikaj negatywnych ocen wartościujących, gdy spotykasz kogoś, kto jest homoseksualistą.
  • Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi mocnymi i słabymi stronami. I pamiętaj: homoseksualizm nigdy nie jest słabością.
  • Zrozum rolę, jaką społeczność LGBTI+ odgrywała w historii — zarówno dyskryminację, jakiej doświadczyła, jak i wszystko, co zrobili, aby uzyskać swoje wolności.
  • Zaakceptuj wszelkie konstruktywne komentarze, które możesz otrzymać w związku z Twoim zachowaniem.
  • Potępiaj wszelkie akty homofobii.

Nie musisz w pełni identyfikować się z kolektywem LGBT+. Jednak szanowanie ich to najmniej, co możesz zrobić, jeśli nie sympatyzujesz z ich wartościami.

Biorąc pod uwagę, że przyswojenie zinternalizowanego homoseksualizmu zajmuje lata, czasami potrzeba też czasu, aby pozbyć się uprzedzeń. To powolna praca, która wymaga zaangażowania, aby iść naprzód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campo Arias, A., Herazo, E., & Oviedo, L. Internalized homophobia in homosexual men: a qualitative study. Duazary. 2015; 12(2): 140-146.
  • Currie, M. R., Cunningham, E. G., & Findlay, B. M. The Short Internalized Homonegativity Scale: Examination of the factorial structure of a new measure of internalized homophobia. Educational and Psychological Measurement. 2004; 64(6): 1053-1067.
  • Frost DM, Meyer IH. Internalized Homophobia and Relationship Quality among Lesbians, Gay Men, and Bisexuals. J Couns Psychol. 2009 Jan;56(1):97-109.
  • Szymanski, D. M., & Chung, Y. B. The lesbian internalized homophobia scale: A rational/theoretical approach. Journal of homosexuality. 2001; 41(2): 37-52.
  • Wiszniewicz, A., & Wojtyna, E. Internalized homophobia, social pain, severity of depressive symptoms and quality of sexual life among homosexual young adults. European Psychiatry. 2016; 33(S1): s266-s266.
  • Xu W, Zheng L, Xu Y, Zheng Y. Internalized homophobia, mental health, sexual behaviors, and outness of gay/bisexual men from Southwest China. Int J Equity Health. 2017 Feb 17;16(1):36.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.