Co oznacza sen o wypadających zębach?

Śniło Ci się ostatnio, że wypadły Ci zęby? Oto kilka wyjaśnień, które mogą kryć się za tym doświadczeniem.
Co oznacza sen o wypadających zębach?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Sen o wypadających, złamanych lub gnijących zębach należy do najczęstszych wyobrażeń sennych. Według niektórych badań nawet 39% ludzi miało ten sen w pewnym momencie swojego życia. Zdarza się tak często, że nawet w uznanym filmie Disneya W głowie się nie mieści (Inside Out) jest scena, w której główny bohater, Riley, ma takie doświadczenie!

W filmie dla dzieci wypadanie zębów pojawia się w kontekście niepokoju lub zakłopotania, ale prawda jest taka, że sen o wypadających zębach ma wiele interpretacji. Jeśli ten temat był ostatnio częścią twoich nocnych doświadczeń, poniżej zbierzemy wszystkie wyjaśnienia, które mogą go tłumaczyć.

Sen o wypadających zębach: możliwe wyjaśnienia

Aby opisać wszystkie możliwe opcje, zacznijmy od wyjaśnienia obiektywnego powodu tego typu snów. Według badań opublikowanych w Frontiers in Psychology w 2018 r . najbardziej rozsądnym wyjaśnieniem snu o wypadających zębach jest ich podrażnienie.

W badaniu eksperci stwierdzili, że wysoki odsetek uczestników zgłaszał zaburzenia związane z podrażnieniem zębów po przebudzeniu – czyli napięcie szczęki i bruksizm. Autorzy doszli do wniosku, że umysł może przenosić bodźce somatosensoryczne z rzeczywistości i włączać je do opowieści sennych. W ten sposób wysyła rodzaj ostrzeżenia lub sygnał ostrzegawczy.

Innymi słowy, większość ludzi śni o wypadających, pękniętych lub zgniłych zębach, ponieważ istnieje zewnętrzne lub rzeczywiste odczucie, które tworzy ten bodziec. Należy zauważyć, że podczas badań eksperci nie znaleźli żadnych odniesień do wyjaśnień symbolicznych.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Interesujące fakty na temat snów, które powinieneś znać

Co jeszcze może oznaczać sen o wypadających zębach

Powyższe wyjaśnienie pozostaje na poziomie obiektywnym. To idealna odpowiedź dla tych, którzy nie wierzą w interpretacje snów. Chociaż, oczywiście, z tej perspektywy, można wskazać wiele przyczyn. Przyjrzyjmy się analizie, jaką można przeprowadzić na temat snu o wypadających zębach.

Starzenie się

Niektórzy badacze opowiadają się za hipotezą, że zęby wypadające we śnie wiążą się lękiem przed starzeniem się. Rzeczywiście, jedną z wielu cech związanych ze starością jest pogarszający się stan zębów.

Dlatego sen o wypadających zębach to tylko jeden z wielu przejawów lęku przed starzeniem się. Być może osiągnąłeś wiek, który twoim zdaniem oznacza koniec twojej młodości, albo niedawno miałeś znaczące doświadczenie ze starszą osobą. W każdym razie taka jest możliwa interpretacja.

sen o wypadających zębach
Starzenie się często wiąże się z pogorszeniem stanu jamy ustnej i zębów.

Niepokój i stres

Jeśli powyższe wyjaśnienie Cię nie satysfakcjonuje, może zadowoli cię hipoteza lęku i stresu. Zwróć uwagę, że niektóre choroby zębów, takie jak bruksizm, mają po części swoje źródło w tych dwóch stanach. Tak więc zarówno stres, jak i niepokój mogą również objawiać się w twoich sennych doświadczeniach.

Jeśli ciągle śnisz o wypadaniu, łamaniu lub gniciu zębów, może to być sposób, w jaki twój umysł ostrzega cię, że jesteś zestresowany. Czasami możesz mieć do czynienia z tymi stanami tak często, że nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ich negatywne skutki tworzą obszerny katalog.

Pogorszony stan zdrowia

Jednym z objawów dobrego zdrowia są zdrowe zęby. Im bielsze, bardziej błyszczące i bardziej wyrównane, tym zdrowsza jest osoba. To oczywiście wyobrażenie zakorzenione w zbiorowej nieświadomości.

Dlatego nie wydaje się nierozsądne, że sen o wypadających zębach jest sposobem na zwrócenie uwagi na stan twojego zdrowia. Jeśli niedawno zdiagnozowano u ciebie chorobę, doświadczasz pewnych dolegliwości lub masz pewne obawy emocjonalne, te sny mogą się do tego odnosić.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Co oznacza sen, że zostałeś okradziony?

Ostatnie traumatyczne przeżycia

Traumatyczne przeżycia nie muszą być związane ze zdrowiem. Każdy rodzaj urazu może przełożyć się na sen o wypadających zębach, od wypadku samochodowego, przez napaść z bronią, po utratę kogoś, na kim ci zależało.

Jednocześnie wszelkie zmartwienia, które zalewają twój umysł, mogą prowadzić do tego typu snów. Problemy finansowe lub problemy w związku, a także negatywne oczekiwania dotyczące przyszłości. Z tego powodu sen o wypadających zębach jest jednym z najczęstszych rodzajów fantazji sennych na całym świecie.

śnienie o wypadających zębach i stresie
Stres i niepokój są dla wielu przyczyną serii snów, które ostrzegają nas o negatywnym wpływie tych stanów na zdrowie.

Sen o wypadających zębach nie wskazuje na nic poważnego

Obiektywne wyjaśnienie, które wskazaliśmy na początku, oraz te cztery pozostałe interpretacje mają najczęstsze zastosowanie przy ocenie tego typu snów. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Nie możemy zakończyć tych wyjaśnień nie wspominając o następujących:

 • Utrata zęba lub wzrost nowego zęba (częściej u młodych ludzi)
 • Zazdrość
 • Okresy depresji
 • Czasy zmian (nowa praca, przeprowadzka)
 • Niezadowolenie z życia lub pracy (istnieją badania, które to potwierdzają)
 • Impotencja seksualna
 • Niska samoocena w odniesieniu do obrazu ciała

Pomijając wszystko inne, i jak wskazuje Sleep Foundation, jest bardzo prawdopodobne, że za snem o wypadających zębach nie kryje się nic poważnego. Nie ma dowodów na to, że sny zapowiadają negatywne wydarzenia w życiu.

Mimo to, jeśli daje ci to większe bezpieczeństwo, możesz dokonać obiektywnej oceny swojego obecnego życia, aby spróbować znaleźć związek z tym, co przedstawiliśmy. Możesz również zwrócić się o profesjonalną pomoc, zwłaszcza do psychologa, aby rozważyć terapię, jeśli sny się powtarzają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Coolidge, F. L., & Bracken, D. D. The loss of teeth in dreams: an empirical investigation. Psychological reports. 1984; 54(3): 931-935.
 • Rozen, N., & Soffer-Dudek, N. Dreams of teeth falling out: an empirical investigation of physiological and psychological correlates. Frontiers in psychology. 2018; 9: 1812.
 • Schneck, J. M. Dreams of loss of teeth symbolizing aging and disintegration. Journal of the American Academy of Psychoanalysis. 1979; 7(3): 447-451.
 • Yu, C. K. C. Classification of typical dream themes and implications for dream interpretation. Neuropsychoanalysis. 2016; 18(2): 133-146

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.