Zazdrość - różne odsłony tej samej cechy

Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać zazdrosnych ludzi. Jeśli nie odkryjemy jej w kimś na czas, zazdrość potrafi wyrządzić wiele zła.
Zazdrość - różne odsłony tej samej cechy

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2022

Zazdrośni ludzie to ci, którzy pragną mieć lub robić to, co osiągnął inny człowiek. To sprawia, że czują się źle, chociaż czasami to uczucie można zaprzęgnąć w impuls do osiągnięcia własnych celów.

Ważne jest, aby trzymać się z daleka od tego typu ludzi, ponieważ ludzie zdominowani przez zazdrość są zwykle toksyczni. Jedyne, czego szukają, to zobaczyć, jak inni przegrywają, zamiast ich wspierać i cieszyć się z ich sukcesów.

Zazdrość w różnych odsłonach

Istnieje kilka rodzajów zazdrosnych ludzi. Przede wszystkim jednak ważne jest, aby pamiętać, że to normalne, że ludzie czasami czują się trochę zazdrośni o innych. Zwykle jest to przejściowe i może zostać przekształcone w tak zwaną zdrową zazdrość.

Zdrowa zazdrość to pozytywny sposób na tęsknotę za tym, co ma druga osoba. To rozsądny i dojrzały sposób zaakceptowania faktu, że chociaż my nie mamy tego, co oni, to cieszymy się ich szczęściem i to jest siłą napędową.

Z drugiej strony zazdrość jest uważana za negatywną, gdy oprócz pragnienia tego, co druga osoba osiągnie, ma ona na celu wyrządzenie jej w jakiś sposób krzywdy. Może to obejmować manipulowanie, krytykowanie lub stosowanie innych szkodliwych mechanizmów, aby inni czuli, że nie zasługują na sukces.

Według badania przeprowadzonego przez dr Cecilio Paniaguę, może to być spowodowane zachowaniami doświadczanymi w dzieciństwie, związanymi z poczuciem niższości i rywalizacją w trakcie rozwoju psychicznego.

W ramach tego rodzaju negatywnej zazdrości istnieje wiele rodzajów zazdrosnych ludzi, których zidentyfikowanie jest wskazane. Z pewnością niektóre z nich zabrzmią dla Ciebie znajomo, a może nawet uda Ci się dopasować do nich konkretne twarze.

1. Zazdrość sadystyczno-sarkastyczna

Zazdrość w pracy
Niektórzy zazdrośni ludzie obgadują innych za ich plecami i starają się ich w ten sposób osłabić.

Ten typ osoby wydaje się przyjmować wszystko z dużą dozą humoru, ale zdradza się, gdy emituje sarkastyczne uśmiechy, które są preludium do wielkiego wybuchu.

Osoby takie próbują negatywne cechy zamaskować pozytywnymi. Często więc wypowiadają pasywno-agresywne zwroty, takie jak „dzięki, ale mogłeś zapytać mnie, jaki jest mój ulubiony napój, zanim mi go przyniesiesz”.

2. Sarkazm

Jest to typ zazdrosnej osoby, która nie waha się rzucić w ciebie strzałą bezpośrednio podstępnym, sarkastycznym komentarzem związanym z twoją sylwetką, na przykład „Jakie masz świetne nogi!Zwykle są to ludzie niepewni siebie i swojego ciała, więc czują potrzebę sprawienia, abyś poczuł się źle i tak samo niepewnie, jak oni.

3. Zazdrosna osoba, która emanuje negatywnością

Ten typ zazdrosnej osoby powtarza jedno negatywne słowo po drugim. Na przykład, jeśli powiesz, że znalazłeś pracę, powie Ci, że nigdy nie dostaniesz stałej umowy lub na przykład, że zostaniesz zwolniony przy pierwszej okazji. Krótko mówiąc, zawsze znajdzie sposób, żeby cię przygnębić, zwłaszcza gdy jesteś pełen szczęścia.

4. Słodki zabójca

Słodki zabójca jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zazdrosnych ludzi. Ta osoba zaczyna powoli, niszcząc twoje poczucie własnej wartości swoimi komentarzami, aby w końcu całkowicie Cię zniszczyć.

Może na przykład zrobić subtelne, celowe rzeczy, aby zaszkodzić Tobie lub Twojej reputacji. Działania te mogą być również zupełnie nieoczekiwane, co czyni je jeszcze bardziej szkodliwymi.

5. Wścibskie podejście

Osoba wścibska żyje, węsząc tam, gdzie nie powinna – w życiu wszystkich innych. Na początku możesz nie postrzegać jej jako wścibskiej, ale jako kogoś, kto po prostu chce pomóc. Jednak z czasem zdajesz sobie sprawę, że jedyną rzeczą, której szuka, jest wtrącanie się w Twoje życie.

6. Egomaniak

Egomaniak zawsze próbuje cię prześcignąć przez porównania, zwłaszcza publicznie. Jeśli Twój pies jest duży, jego będzie większy, jeśli Twój pokój jest jasny, jego będzie wręcz promieniować jasnością. Osoby takie nie są zadowolone z tego, co mają i chcą udawać, że jest inaczej. Oczywiście są bardzo uwodzicielskie, a także często kłamią – to prawdziwy miecz obosieczny.

7. Ten, który się czai

To osoba, która nie jest ani przeciwko Tobie, ani po Twojej stronie. Po prostu czai się, obserwując wszystkie Twoje ruchy. Dopiero gdy dzieje się coś złego, mówi: „Widzisz, mówiłem ci!”. Takie jednostki po prostu czekają w milczeniu, by zaatakować we właściwym momencie.

Dlaczego ludzie są o mnie zazdrośni?

zazdrośni ludzie
Zazdrośni ludzie nie są zadowoleni ze swojego życia i zamiast je naprawiać, wolą wtrącać się w twoje.

Jeśli zidentyfikowałeś którąkolwiek z osób wymienionych powyżej, możesz się zastanawiać, dlaczego ludzie są zdominowani przez zazdrość. Dlaczego chcą Cię skrzywdzić, jeśli żyjesz swoim życiem bez angażowania się w sprawy innych ludzi? Odpowiedź jest prosta: nie są zadowoleni ze swojego życia i zamiast je naprawiać, wolą wtrącać się w cudze.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak trzymać się z dala od tych ludzi i wyznaczać im granice, ponieważ przynoszą one tylko problemy.

Zazdrość to toksyczne uczucie, coś, co należy wykorzenić, ponieważ osłabia, frustruje i nie pozwala iść do przodu. To sposób działania tych, którzy nie potrafią zaakceptować siebie takimi, jakimi są i rzutować na innych krzywdy, których kiedyś doznali.

Jesteś silniejszy niż zazdrośni ludzie

Nie zapominaj pod żadnym pozorem, że jesteś silniejszy od tego rodzaju osób i ich zazdrości. Twoja najlepsza broń jest jednocześnie Twoją największą słabością, ponieważ zazdrość tak naprawdę rani tylko tego, kto na nią cierpi.

Tak więc jedyną rzeczą, którą zazdrosna osoba powinna w Tobie wzbudzić, jest litość. Będzie cierpieć znacznie bardziej niż ty, ponieważ zawsze będzie coś, za czym tęskni i czego będzie zazdrościć. Nie pozwól im wejść do Twojego życia i pożreć cię. Nie musisz być niczyim workiem treningowym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.